Sochaczewianin Roku 2012. A może Alfred Nowiński?

Działalność społeczna radnego gminy Nowa Sucha daleko wybiega poza przyjęte normy. Mimo że ma wykształcenie techniczne, z zamiłowania jest historykiem i propagatorem swojego regionu. Poprzez działania na różnych polach stara się z jednej strony promować gminę na zewnątrz, z drugiej upowszechnić jej dzieje wśród mieszkańców.

To za jego sprawą ludzie przypomnieli sobie o leśnym pomniku  w Dębsku, gdzie znajdowała się zbiorowa mogiła polskich żołnierzy poległych w bitwie nad Bzurą. Zaś od czasu 70. rocznicy bitwy, w 2009 r., wielkim nakładem sił, przy współudziale innych, których zaraził pasją działania, organizuje rekonstrukcje plenerowe, pikniki i spływy kajakowe, na odcinku Bzury, gdzie w 1339 r. trwały krwawe walki. Za tę działalność odznaczony został medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Alfred Nowiński zamierza też wytyczyć całą sieć ścieżek rowerowych, mających na swej trasie wszystkie warte zobaczenia miejsca w gminie. Ma nadzieję, że, obok rekreacyjnego, przyniesie to również efekt ekonomiczny, bo wśród wycieczkowiczów może znaleźć się przyszły inwestor, który zbuduje tu siedzibę swojej firmy.

Ale to oczywiście nie wszystko, bo Alfred Nowiński wręcz szuka dla siebie ciągle nowych pól do działania. Szeregiem wystaw promował postać malarza wywodzącego się z tej ziemi - Antoniego Michalaka. Powstała pamiątkowa tablica, której odsłonięcie zaszczycił swą obecnością ks. biskup Zawitkowski oraz synowie malarza. Jest też założycielem Stowarzyszenia Seniorów Gminy Nowa Sucha, które powstało, by, jak mówi, zapewnić ludziom inną rozrywkę niż oglądanie telewizji. Ale oni nie tylko się bawią na tanecznych wieczorkach i wycieczkach, ale też sprzątają gminę.

Odkrył też, że na terenie Nowej Suchej, w Kurdwanowie, miała miejsce bitwa kawalerii rotmistrza Sokołowskiego z Rosjanami i chciałby ten fakt utrwalić. Myśli już o kamieniu z pamiątkową tablicą w pobliżu kościoła w Kurdwanowie. Obecnie pracuje też nad kalendarium wydarzeń historycznych na terenie Nowej Suchej, które znajdzie się na pierwszej mapie gminy,  wydanej prawdopodobnie na wiosnę. Jakby tego było mało, Alfred Nowiński udziela się również w Radzie Społecznej ZOZ przy sochaczewskim szpitalu, jest gminnym radnym i walnie przyczynił się do odbudowy mostu w Kozłowie.

Jego ogromne zaangażowanie w wielostronną działalność społeczną sprawia, że z przyjemnością nominujemy Alfreda Nowińskiego do tytułu Sochaczewianina Roku 2012

(bus)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy