Sochaczewska Jesień Kulturalna

/ 4 zdjęć

Zdobywcy głównej nagrody prestiżowych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, ekwadorska grupa tańca QUITUS zainauguruje w najbliższy piątek „Sochaczewską Jesień Kulturalną” - wspólny projekt ratusza, podległych mu jednostek oraz środowisk i instytucji działających w sferze kultury na terenie miasta.

W ramach tego cyklu odbędzie się kilkanaście koncertów, wystaw, projekcji filmowych, wieczorów poetycko-muzycznych, piknik archeologiczny. Bardzo ważną częścią „Jesieni” będzie tradycyjny XIX już „Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu”, który organizuje Sochaczewska Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, a który zaczyna się 15 października.
- Po bardzo udanym „Sochaczewskim Lecie” chcemy iść za ciosem. „Sochaczewska Jesień Kulturalna” potrwa do pierwszych dni grudnia. Mamy trzy domy kultury, kino, muzeum, biblioteki, Klub Nauczyciela i kilka innych obiektów, gdzie można organizować imprezy, aranżować wystawy. Sochaczewska Szkoła Muzyczna to jedna z najlepszych tego typu placówek w Polsce. W mieście jest kilka bardzo prężnych środowisk działających w sferze kultury choćby Sochaczewski Klub Filmowym, czy grupa Lombelico del Mondo, która wokół „Metalowca” skupia dużą rzeszę młodzieży. Musimy wykorzystać ten potencjał. Planujemy całą serię imprez. Program jest już prawie gotowy, dogrywamy ostatnie szczegóły. Mam nadzieję, że będzie to propozycja równie atrakcyjna, jak „Sochaczewskie Lato” – mówi naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji Robert Małolepszy.

- Pierwszy akcent kulturalnej jesieni już za nami. Wprawdzie impreza nie weszła oficjalnie do naszego cyklu, ale za rok na pewno będzie ważnym jej elementem. Mowa oczywiście o niedzielnym przeglądzie chórów w Kościele św. Wawrzyńca. Wszystkie nasze imprezy będą bezpłatne. Zamierzamy je szeroko reklamować. Mamy nadzieję, że Sochaczewianie tłumnie odwiedzą nasze domy kultury, czy sale, w których odbędą się imprezy – dodaje Agata Kalińska, kierownik Referatu Kultury, Sportu i Organizacji Pozarządowych.

Pierwsze jesienne spotkanie z kulturą już w najbliższy piątek, 30 września. O godzinie 17.00 w Chodakowskim MOK-u zaprezentuje się wspomniana na wstępie ekwadorska grupa tańca QUITUS. Występowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć „Kontrasty Ekwadoru”. Koncert i wystawa zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie. Zespół przyleciał do Polski na zaproszenie Ambasady Ekwadoru. Daje przedstawienia w całym kraju, za wstęp trzeba płacić. Tylko w Sochaczewie wejście będzie za darmo.
- To dzięki naszym świetnym kontaktom z Ambasadą Ekwadoru, które zaczęły się w czasie „Sochaczewskiego Lata”. W jednym z pikników wzięła udział konsul Ekwadoru Erika Lucia Martilla Naranjo – przypomina Agata Kalińska. - Panią konsul ujęła serdeczna atmosfera i ciepłe przyjęcie gości prezentujących południowoamerykański folklor. Obiecała podtrzymać dobre relacje z naszym samorządem i kilka dni temu przyjechała do Sochaczewa ponownie, tym razem na rekonstrukcję walk z 1939 roku „Miasto w ogniu”. Przyznała, że pierwszy raz w życiu obserwowała takie widowisko historyczne. Niejako w rewanżu obiecała, że sprowadzi na koncert do Sochaczewa wyjątkowy zespół folklorystyczny i dotrzymała słowa. Dzięki jej staraniom mamy zaszczyt gościć na deskach MOK Folklorystyczny Balet Ekwadorski QUITUS – dodaje Agata Kalińska.

BALET QUITUS
Folklorystyczny Balet Ekwadorski QUITUS powstał w 1995 roku. Jest to grupa artystyczno – kulturalna Fundacji Kultury i Sztuki JUYAYAY RICCHARINA, prowadzona przez Edwina Caizapanta Palacios. Nazwa zespołu w języku rdzennych mieszkańców oznacza środek ziemi. Skład grupy jest odzwierciedleniem ekwadorskiego społeczeństwa, a jego występy są bardzo autentyczne. Widzowie zobaczą nie tylko folklor różnych regionów kraju, ale też oryginalne instrumenty, jak bandolin, charango, bajo, requinto, chacchas, bombo, pingullos, rondadores czy dulzainas.
Grupa kilkakrotnie gościła w Polsce, a w 2009 roku zdobyła m.in. Grand Prix XX Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Tancerzy oklaskiwać będą wyjątkowi goście. Z zaproszenia burmistrza Piotra Osieckiego skorzystają m.in. ambasador Republiki Ekwadoru Fabián Valdivieso Eguigurena oraz Pani Konsul Erika Luciia Martillo Naranjo.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy