Sochaczewska Jesień Kulturalna - dwa dni z archeologią

/ 8 zdjęć

18 i 19 listopada br. w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie upłynął pod hasłem „Jesienne spotkania z archeologią”. W piątek, 18 listopada, miłośnicy przeszłości Mazowsza i Ziemi Sochaczewskiej wysłuchali prelekcji zaproszonych gości: Daniela Sukniewicza – archeologa, historyka, twórcy Szlaku Książąt Mazowieckich, autora publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz Łukasza Popowskiego – historyka związanego z Sochaczewem i zamkiem sochaczewskim, Prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”.

Sobota była dniem zabawy z archeologią, skierowaną dla całych rodzin. Niewątpliwą atrakcją była możliwość uczestniczenia w warsztatach garncarskich, prowadzonych przez pana Jana Konopczyńskiego z Bolimowa, który na „oczach” dzieci i ich rodziców wyczarowywał z gliny prawdziwe cudeńka – dzbanuszki, kubki, wazoniki. Wszyscy obecni z ochotą zasiedli do stołu, aby z modeliny zrobić własnoręcznie kolorowe paciorki, na wzór tych noszonych wiele stuleci temu. Kolejne „wyzwanie” dla młodych archeologów dotyczyło sklejania „ceramiki”. I z tym zadaniem poradzono sobie wyśmienicie. W ramach „odprężenia” dzieci mogły kolorować obrazki o historycznej i pradziejowej tematyce, a także obejrzeć film, np. o mamucie Mańku i jego przyjaciołach z „Epoki lodowcowej”. Dla uczestników przygotowano także quiz, w którym dzieci wykazały się dużą wiedzą z tematyki historyczno-archeologicznej. Dla zwycięzców przygotowano upominki.

Specjalnie na imprezę przygotowano mini-wystawę, na której wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z replikami strojów i elementów uzbrojenia wojów mazowieckich z XIII-XV w. Przedmioty udostępniła grupa rycerska „Księstwo Draconii Czarnej”.

Zabawom archeologicznym towarzyszyła ponadto sekcja plutonu kolarzy z grupy rekonstrukcji historycznej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, która w ramach „archeologii wojskowości” zachęcała do poznawania przeszłości poprzez rekonstrukcje broni, mundurów i sprzętu z okresu II wojny światowej.
Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych. Uczestnicy pikniku opuszczali Muzeum w doskonałych humorach, z własnoręcznie zrobionymi pracami. Każde dziecko skorzystało także z małego poczęstunku. Ogółem w piątkowo-sobotnim pikniku wzięło udział ok. 130 osób.

fot. T. Karolak i M. Wojewoda

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy