"Sochaczewska Jesień Kulturalna" na półmetku

Sochaczewska Jesień Kulturalna, wspólny projekt miejskich jednostek kultury oraz instytucji i stowarzyszeń zajmujących się promocją talentów wokalnych i tanecznych, już na półmetku. Za nami kilka ważnych wydarzeń, m.in. takich jak koncert tenora Bogusława Morki z Orkiestrą Kameralną Camerata Mazovia, Koncert Papieski, Zadumki czy Wieczór Listopadowy z Pieśnią Niepodległościową w Państwowej Szkole Muzycznej. A przed nami kolejne, równie ciekawe wydarzenia. Oto szczegóły:

 

17-22 listopada XX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu

To jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez pianistycznych na Mazowszu. Już po raz dwudziesty w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew, a przez sześć dni usłyszymy koncerty członków jury, przesłuchania uczestników, koncert laureatów.

Festiwal organizują: Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

W jury XX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu zasiądą: Andrée Darras (Włochy), Andrzej Dutkiewicz (Polska), Jan Kadłubiski (Polska) Przewodniczący JurY, Dorian Leljak (Serbia Chorwacja), Murray McLachlan (Wielka  Brytania) oraz Miceál ORourke (Irlandia).  

Międzynarodowe Jury oceniając grę uczestników pod względem wartości artystycznych, bez stosowania skali porównawczej, dokona wyboru kilkunastu z nich do udziału w Uroczystym Koncercie Laureatów. Wszyscy uczestnicy odbiorą dyplomy, a laureaci otrzymają dodatkowo nagrody rzeczowe.

 

PROGRAM FESTIWALU

17.XI.2012 godz. 17.00 uroczyste otwarcie XX MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU CHOPINOWSKIEGO NA MAZOWSZU

17.XI.2012

Recitale Jurorów w Sali Koncertowej PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie: Jan Kadłubiski (Polska) i Andrée Darras (Włochy) 

18.XI.2012

Recitale Jurorów w Sali Koncertowej PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie: Míeál  ORourke, godz. 16.00 (Irlandia), Dorian Leljak, godz. 17.30 (Serbia Chorwacja), Murray McLachlan, godz. 19.00 (Wielka  Brytania).

19.XI.2012 

godz. 10.00  Publiczne Audycje Uczestników

godz. 16.00  Publiczne Audycje Uczestników

20.XI.2012

godz. 10.00  Publiczne Audycje Uczestników 

godz. 16.00  Publiczne Audycje Uczestników

21.XI.2012

godz. 10.00  Publiczne Audycje Uczestników

godz. 15.00  Ogłoszenie listy Laureatów i spotkanie Jurorów z Pedagogami

21.XI.2012  godz. 16.00  SALA  KONCERTOWA: wręczenie nagród i Uroczysty Koncert Laureatów Festiwalu

22.XI.2012  Koncerty Laureatów w warszawskich salach koncertowych

 

Każdy z uczestników wybiera program spośród czterech zakresów repertuarowych, zgodnie z poziomem swego zaawansowania, bez podziału na grupy wiekowe.

 

I  Zakres repertuarowy   

                      po jednym z następujących utworów J.S.Bacha i F.Chopina:

1.  J.S. Bach    Menuet c- moll (Suita Francuska c-moll)

                      Menuet G-dur (Łatwe Utwory nr 1)

                      Preludium d-moll (Małe Preludia nr 5)

2.   F. Chopin   Polonez  dziecięcy g- moll,

                      Polonez  dziecięcy  B- dur, 

                      Polonez  dziecięcy As-dur (Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Poloneza As-dur)

 

II  Zakres repertuarowy

                      po jednym z 2 grup  następujących utworów J.S. Bacha i F. Chopina:

1. J. S. Bach    Inwencja 2 lub 3 głosowa  albo

    F. Chopin     Fuga a-moll (Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Fugi a-moll F. Chopina)

2. F. Chopin     (wyd. I.J. Paderewski)                                   

                       Nokturn c-moll op.posth.; Nokturn cis-moll op.posth.

                       Mazurek F-dur op.68 nr3; Mazurek cis-moll op.6 nr 2;

                       Mazurek B-dur op.posth. nr 56

                       Kontredans; Cantabile; Largo; Feuille dAlbum;

                       Walc a-moll op. pośm.; Walc E-dur  op.pośm.

                       (wyd PWM, Dwa zapomniane Walce)   

 

III Zakres repertuarowy

 1. J.S. Bach     Preludium i Fuga z I lub z II  tomu DWK  (wyd. URTEXT)

 2.  F. Chopin    2 różne formy  spośród następujących utworów:

                       Walce; Nokturny; Mazurki; Impromptus;

                       3 Ecossaises op. 72; Rondo c-moll op.1; Etiudy op.10; op. 25

                       3 Etiudy z Méthode des Méthodes (Trois Nouvelles Études)

                       Polonezy  (z wyłączeniem 4 wielkich Polonezów)

 

IV Zakres  repertuarowy

 1. J.S. Bach     Preludium i Fuga z I lub z II  tomu DWK (wyd. URTEXT)

 2. F. Chopin     2  Etiudy z op.10 lub z op.25;

 3. F. Chopin     1 utwór spośród następujących:

                       Ballady; Scherza; Polonezy: As-dur, op.53; fis-moll, op.44

                       Tarantella op.43; Bolero op.19; Berceuse op.57

                       Variations brillantes op.12  Je vends des Scapulaires 

 

JURY FESTIWALU:

 

Jan Kadłubiski ukończył wyższe studia muzyczne w Warszawie, kształcił się też w Wiedniu,  Wenecji oraz w Sienie. Od 1955 roku koncertuje w kraju, występując także regularnie jako solista na antenie Polskiego Radia oraz w Telewizji. Od 1961 koncertuje również poza granicami kraju w Austrii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Czechach, Stanach Zjednoczonych, w Chinach oraz w Tajlandii. Prowadzi kursy mistrzowskie i wykłady w kraju oraz we Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Chinach. W 1994 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. Do 2006 prowadził klasę fortepianu w Białostockiej Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jest autorem wielu publikacji na temat zagadnień pianistyki i estetyki muzycznej. Od 18 lat Jan Kadłubiski jest przewodniczącym Jury Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Sochaczewie.

Andrzej Dutkiewicz - studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie ukończył fortepian pod kierunkiem Jerzego Lefelda i Reginy Smendzianki (1968) oraz kompozycję w klasie Witolda Rudzińskiego (1972). W latach 19731976 jako stypendysta Fundacji im. Fulbrighta odbywał studia w zakresie kompozycji (Samuel Adler) i fortepianu (Eugen List) w Eastman School of Music w Rochester, New York (USA) otrzymując tytuł doktorski. Grał i wykładał w przeszło 50 uniwersytetach amerykańskich oraz brał udział w wielu europejskich międzynarodowych festiwalach muzycznych. Jako kompozytor uzyskiwał nagrody i wyróżnienia na konkursach kompozytorskich, a jego utwory często wykonywane są na festiwalach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Występował w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Południowej, na Kubie, w Meksyku, na Jamajce i w USA. W latach 19992005 był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Obecnie jest kierownikiem międzywydziałowego Studium Muzyki Nowej.

Dr Dorian Leliak jest profesorem w Akademii Sztuki w Nowym Sadzie, Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie, uczy w Królewskim Kolegium Muzycznym w Londynie. Dr Leljak jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Isidor Bajic Piano, przewodniczącym europejskiego stowarzyszenia EPTA, dyrektorem wykonawczym Musicum Panopticum. Artysta wygrał kilka międzynarodowych konkursów pianistycznych między innymi konkurs S.Rachmaninowa w Belgradzie oraz Pianistyczny Konkurs w Nowym Sadzie, zdobył wiele nagród takich ośrodków jak: Uniwersytet w Nowym Sadzie, Uniwersytet w Yale, Irwing Gilmore i Parisot. W 2002 roku zadebiutował w słynnych salach Carnegie Hall i Boston Philharmonia Hall. Jest członkiem jury w wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. w USA, Włoszech, Belgii, Serbii i Korei (www.dorianleljak.com).

Murray McLachlan jest pianistą o wirtuozowskiej technice i niezawodnym opanowaniu przebiegu linii muzycznej. Wydał ponad trzydzieści płyt, w tym komplet sonat Beethovena i Prokofiewa. Repertuar McLachlana zawiera ponad 40 koncertów, z którymi jako solista wystąpił z większością najlepszych brytyjskich orkiestr i zapewnia mu także  wiele zaproszeń zagranicznych. W bieżącym sezonie przewidziane są jego występy w USA, Skandynawii, Południowej Afryce, Polsce, Białorusi i Norwegii. Nagrania muzyki współczesnej zaowocowały wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Artysta jest Dziekanem w Chethams School of Music oraz wykładowcą w Royal Northern College of Music w Manchesterze, a także Dyrektorem Artystycznym Chethams International Summer school and festival for Pianists cieszącym się wielkim międzynarodowym uznaniem wybitnych muzyków z całego świata.

ANDRÉE  DARRAS  cieszy się wielkim uznaniem w międzynarodowym środowisku wirtuozów klawesynu i klawikordu. Studia pianistyczne, kompozytorskie i kameralistyczne odbyła w  Rzymie, uzyskując dyplom w wieku 15 lat i rozpoczęła błyskotliwą karierę estradową. Poświęciła się całkowicie klawesynowi wykonując szeroki repertuar obejmujący epokę baroku aż po dzieła muzyki współczesnej, dokonując licznych nagrań radiowych i telewizyjnych we Włoszech oraz w wielu innych krajach. Prowadzi liczne kursy poświęcone grze na klawesynie i klawikordzie we Włoszech oraz w wielu krajach europejskich.  W 2006 z okazji Roku Mozartowskiego wzięła udział w wielu koncertach symfonicznych we Włoszech i w Austrii. W 2006 w Konserwatorium w Neapolu wystąpiła w cyklu koncertów poświęconych Domenico Scarlattiemu, a następnie w ramach poświęconych mu uroczystości w 2007 w wielu krajach europejskich. W 2010 brała udział w licznych koncertach z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. 

Miceál ORourke - jest wybitnym, wysoce cenionym pianistą, oryginalnym odtwórcą muzyki Mozarta, Chopina, Johna Fielda, Debussy-ego i Ravela. Po uzyskaniu dyplomu w Dublinie ORourke kontynuował studia muzyczne w Antwerpii oraz w Paryżu. Występował w największych i najbardziej znanych salach koncertowych m.in. w Amsterdamie, Moskwie, Dublinie, Petersburgu, Londynie, Paryżu, Bostonie i Waszyngtonie. Tylko w ostatnich dwóch latach był wykonawcą Koncertów Fortepianowych Fielda i Chopina w Dublinie, Hong-Kongu, Paryżu, Wilnie, w Filharmonii  Petersburskiej. Wystąpił z recitalami solowymi w Madrycie, Moskwie, Nowosybirsku, Paryżu, Buenos Aires, Waszyngtonie i Nowym Yorku. W roku 1994 za wybitne wykonania dzieł Chopina został odznaczony przez Stowarzyszenie Polskich  Artystów Muzyków Medalem Fryderyka Chopina. Jest emerytowanym profesorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Nowosybirsku. Wykładał także w Hong-Kongu, Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Białymstoku, Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku.

 

22 listopada - O zabytkach w Muzeum

(Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą,  Plac Kościuszki 2, godz. 11.45)

Jak wielka była niegdyś brama wjazdowa na sochaczewski Zamek? Jak mógłby wyglądać Zamek po odbudowie? Jakie tajemnice kryje ziemia pod Placem św. Dominika? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zostaną udzielone podczas cyklu prelekcji pt. Sochaczew i jego zabytki przeszłość, teraźniejszość, refleksja nad przyszłością, który odbędzie się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w dniu 22 listopada br. (czwartek) w godzinach 11.45 14.30.

W trakcie spotkania, przewidziano trzy prezentacje, mogące zainteresować różne pokolenia sochaczewian. W pierwszym wystąpieniu najciekawsze odkrycia z dwóch ostatnich sezonów archeologicznych badań wykopaliskowych na sochaczewskiej Górze Zamkowej przybliży kierujący tymi pracami łódzki archeolog Tomasz Olszacki. Drugi referat, który poprowadzi Łukasz Popowski, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie Nasz Zamek, zostanie poświęcony rozmaitym propozycjom działań konserwatorskich w stosunku do ruin sochaczewskiego Zamku z głównym akcentem na rekonstrukcję najstarszego zabytku architektury naszego miasta. W trakcie trzeciej prelekcji problematykę badań nad dziejami i architekturą nieistniejących już zabudowań klasztoru sióstr dominikanek w Sochaczewie przedstawi Tomasz Karolak, pracownik Muzeum.

 

Sochaczew i jego zabytki przeszłość, teraźniejszość, refleksja nad przyszłością (szczegółowy program):

 

11.45 - Zamek w Sochaczewie w świetle najnowszych badań archeologicznych (Tomasz Olszacki, Łódź);

12.45 - Zamek w Sochaczewie odbudowywać, ale jak? (Łukasz Popowski, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie Nasz Zamek);

13.45 - Utracone dziedzictwo klasztor dominikanek w Sochaczewie (Tomasz Karolak, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie);

 

23 listopada Turniej Jednego Wiersza

(Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Żeromskiego 39a, godz. 18.00)

Turniej Jednego Wiersza to poetyckie zmagania o Kałamarz Metafor i nagrodę burmistrza miasta Sochaczewa. Jest to impreza o charakterze literackim, która w 2012 roku odbędzie się w miejskiej książnicy po raz trzeci. Miłośnicy poezji tradycyjnie spotkają się w listopadzie, miesiącu który sprzyja wyciszeniu, refleksji i zadumie. Współorganizatorami konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie oraz twórcy skupieni wokół inicjatywy Sochaczewskie Wieczory Literackie. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Hutkowski, sochaczewski poeta, laureat wielu konkursów literackich. W składzie Jury oceniającego prezentowane wiersze zasiądą przedstawiciele Związku Literatów Polskich.

Na Turniej Jednego Wiersza organizatorzy zapraszają wszystkich sympatyków poezji (młodzież ponadgimnazjalną i dorosłych), którzy zechcą osobiście zaprezentować przed zgromadzoną publicznością wiersz własnego autorstwa. Wśród uczestników poprzednich edycji konkursu nie zabrakło twórców spoza naszego miasta i powiatu. Występowali poeci z Warszawy i jej okolic, Płocka, Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego oraz innych miast Mazowsza. Sochaczewski Turniej Jednego Wiersza jest świetną okazją do spotkania poetów, zarówno tych uznanych, publikujących swoje wiersze, jak również amatorów, którzy mają okazję do konfrontacji swoich talentów i integracji ze środowiskiem.

Integralną część konkursu, tak jak bywało dotychczas, stanowił będzie występ muzyków preferujących liryczne nastroje. Atrakcją wieczoru będzie występ  Stanisława  Klawe - autora, kompozytora, piosenkarza i satyryka. Artysta występował m.in. z Jackiem Kaczmarskim (współtworząc Piosenkariat), Janem Pietrzakiem (pod Egidą), Marcinem Wolskim (ZSYP w Radiowej Jedynce) oraz wieloma znanymi i cenionymi aktorami i satyrykami polskich scen. Współautor wielu audycji radiowych i kolumny satyrycznej tygodnika Wprost.

Obradom Jury będzie  przewodniczył  Marek Wawrzkiewicz - Prezes Zarządu Głównego (oraz Oddziału Warszawskiego) Związku Literatów Polskich; poeta, dziennikarz i tłumacz języków słowiańskich. Autor ponad 30 opublikowanych książek.

 

1 grudnia Przegląd Piosenki i Muzyki Sochaczewska Vena 2012

(MOK, filia Boryszew)

X Przegląd Muzyki i Piosenki Sochaczewska VENA 2012 pod patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew adresowany jest do lokalnych zespołów i wokalistów. Na zgłoszenia chętnych organizatorzy czekają do 26 listopada 2012 r.

Konkurs ten ma na celu prezentację umiejętności artystycznych zespołów wokalno instrumentalnych oraz daje szansę twórczej konfrontacji osiągnięć i umiejętności.
Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi, pragnących związać swoją przyszłość z muzyką. Wysoki poziom uczestników, a także różnorodny repertuar to tylko niektóre cechy charakteryzujące nasz przegląd.

Zespoły wykonują 2 utwory, w tym przynajmniej jeden w języku polskim, o zróżnicowanej formie i treści. Mogą być prezentowane kompozycje instrumentalne. W zespołach minimum 3-osobowy skład, co najmniej jeden wokal, minimum 2 instrumentalistów. Jury będzie oceniało uczestników Przeglądu zwracając szczególną uwagę na:

  • umiejętności wokalne,
  • walory muzyczne, aranżacje utworów
  • stopień trudności wykonywanych utworów
  • dobór repertuaru (zwrócenie uwagi na własne kompozycje)
  • kultura słowa
  • dykcja i ogólny wyraz artystyczny.

 

15 grudnia Koncert Galowy Projektu Sochaczew Rozśpiewany. Gwiazda wieczoru - Katarzyna Groniec

(MOK, filia   Chodaków, godz. 19.00)

Sochaczew Rozśpiewany to prowadzony od wiosny projekt artystyczny, a jego laureaci to zwycięzcy Castingu OPEN DAY do prestiżowej grupy wokalnej prowadzonej przez znanego i cenionego instruktora śpiewu Piotra Milczarka. Casting przeszli: Patryk Dąbrowski, Izabella Janasz, Karolina Króliczak, Jakub Kuźnicki, Aleksandra Mikołajczyk, Angelika Orzeszek, Daniel Rogulski, Małgorzata Sejka, Natalia Sławińska, Aleksandra Stelmach, Robert Święcki, Anna Tomaszewska, Michał Turczyński i Miłosz Wąsik.

Casting miał na celu wybranie najbardziej utalentowanych uczestników, którzy pod okiem instruktora już od września będą przygotowywać się przez okres trzech miesięcy do konkursu "Sochaczew rozśpiewany". Podczas koncertu Laureaci zaśpiewają znane i mniej znane piosenki Agnieszki Osieckiej a współzawodnictwo zakończy się uroczystym koncertem, podczas którego wygrani otrzymają "Gran Prix" a zdobywca I nagrody będzie miał szansę wypromować się na scenie i zaśpiewać z gwiazdą polskiej estrady - Katarzyną Groniec jedną z piosenek Agnieszki Osieckiej.

W chwili obecnej  uczestnicy ćwiczą pod okiem instruktorów MOK filii Chodaków, twórców tego projektu.

Piotr Milczarek - współkoordynator projektu i przygotowanie wokalne uczestników

Monika Osiecka-Jaworska - choreografia

Katarzyna Szadkowska - scenografia i kostiumy

Anna Sobkowicz-Folle - koordynator i reżyser Gali

 

Katarzyna Groniec - w 1988 na Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu zdobyła główna nagrodę, następnie wystąpiła w musicalu Metro, gdzie zagrała rolę Anki (1991). Od tego czasu kilka lat współpracowała z teatrem Buffo w Warszawie gdzie wystąpiła m.in w spektaklach: Do grającej szafy grosik wrzuć, Brel, Grosik 2, Obok nas i Tyle miłości. Po rozstaniu z Buffo występowała gościnnie na scenach różnych teatrów. Grała m.in. w musicalach: Piotruś Pan (w teatrze muzycznym Roma), Trzy razy Piaf (w Ateneum), Mandarynki i pomarańcze (w Capitolu), Bagdad Cafe (w Polonii), Nie ma solidarności bez miłości (w Palladium). W 2008 Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzowski - Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy