Sochaczewska Karta Mieszkańca - szykują się zmiany

Zdjęcia i foto: Sochaczewska Karta Mieszkańca  - szykują się zmiany  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Nie meldunek, ale pierwsza strona zeznania podatkowego ma być dowodem na to, że osoba ubiegająca się o Sochaczewską Kartę Mieszkańca ma do niej prawo. System zniżek, choćby w opłacie za śmieci czy darmowe przejazdy komunikacją miejską dla przedszkolaków, uczniów i studentów zachęca coraz więcej osób do starania się o SKM. 


Miasto przymierza się do zmiany jednego z ważniejszych zapisów regulaminu przyznawania Sochaczewskiej Karty Mieszkańca. To przede wszystkim reakcja na zmianę sposobu rozliczania PIT za poprzedni rok. Teraz nie trzeba samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego, gdyż tę czynność za osoby fizyczne wykonuje urząd skarbowy, a sporządzony PIT udostępnia na portalu podatki.gov.pl. Druga przyczyna, to chęć uszczelnienia systemu, by z atrakcyjnych zniżek korzystali mieszkańcy, a nie osoby, które tylko to deklarują. 


- Sochaczewska Karta Mieszkańca od początku była pomyślana jako program wzmacniający poczucie wspólnoty i zachęcający do osiedlania się na terenie Sochaczewa. Trzeba pamiętać, że miasto utrzymuje infrastrukturę, której nie mają okoliczne gminy. Dokładamy z budżetu m.in. do komunikacji miejskiej, utrzymania lodowiska, muzeum, basenu, żłobka. W skali roku to miliony złotych. Jeśli ktoś swymi podatkami nam w tym pomaga, powinien być w szczególny sposób doceniony – mówi burmistrz Piotr Osiecki.  


- Czasem ktoś domaga się karty mieszkańca, bo ma meldunek u babci w centrum miasta, a swój podatek rozlicza w Urzędzie Skarbowym w Sochaczewie. Gdy pytamy, jaką miejscowość wpisał w PIT, jako miejsce zamieszkania, padają nazwy miejscowości z sąsiednich gmin. To oznacza, że taka osoba może pracować w Sochaczewie, ale podatki płaci na rzecz swojej gminy, nie miasta. Z podatku od osób fizycznych w sochaczewskiej skarbówce rozliczają się mieszkańcy całego powiatu, także Brochowa, Nowej Suchej czy wiejskiej gminy Sochaczew, dlatego dla nas najważniejsze znaczenie ma, jaki adres zamieszkania wpisano w deklaracji PIT – mówi  naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Joanna Kamińska.


Oczywiście, że tak, bo udział miasta w podatku dochodowym od osób fizycznych to niemal równo jedna czwarta dochodów samorządu. W tym roku do budżetu Sochaczewa mają wpłynąć  172 mln zł., w tym 44,3 mln jako odpis od PIT naszych mieszkańców. Z 1000 złotych, które Kowalski odprowadzi do budżetu państwa w formie podatku dochodowego, do kasy miasta wróci aż 380 złotych. Każdy mieszkaniec, który decyduje się na rozliczanie podatki PIT w naszym mieście, bierze udział w utrzymaniu miasta, jego inwestycji oraz jednostek.


Proponowane zmiany dotyczą przepisów otrzymania karty. Każdy, kto będzie się o nią ubiegał, będzie musiał przedstawić pierwszą stronę rozliczenia podatku PIT w którym potwierdzi, że mieszka w Sochaczewie. Osoby rozliczające się przez internet będą dołączały do wniosku pierwszą stronę PIT wraz z wydrukowanym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. Inną możliwością jaka będzie dostępna to otrzymanie zaświadczenia z US Sochaczew o złożeniu zeznania PIT za poprzedni rok, bądź niezłożeniu w zależności od sytuacji i dołączenie go do wniosku o kartę.  


- Dotychczas wydane karty, nadal będą ważne i nie trzeba ich wymieniać. Nowe zasady, ze sprawdzaniem pierwszej strony zeznania PIT, zaczną być stosowane dopiero do nowo wydawanych kart i tych przedłużanych na kolejne dwanaście miesięcy – deklaruje Joanna Kamińska. 


Sochaczewska Karta Mieszkańca to ulgi dostępne na jednym dokumencie. Nie zmienia się wiele elementów, które funkcjonowały do tej pory. Karta wydawana jest na rok. Bezterminowo wydawane są tylko karty osobom powyżej 75 roku życia. 


Posiadacze kart 65+ oraz 75+ mogą za połowę ceny korzystać z oferty MOSiR – pływalni, lodowiska, wypożyczalni łyżew. Połowę płacą za zajęcia organizowane przez SCK oraz wejście do muzeum ziemi sochaczewskiej. Karta 75+ upoważnia dodatkowo do 50-procnetowej ulgi w opłacie za śmieci, jeśli tylko senior segreguje odpadki.


Honorowy Dawca Krwi  – Zasłużony dla Zdrowia Narodu może liczyć m.in. na darmowe bilety na basen Orka i bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Sochaczewie. 


Jest jeszcze jeden bardzo ważny element, o którym należy pamiętać. Karty wydawane są tylko tym osobom, które terminowo płacą podatki lokalne, nie mają opóźnień w opłacie śmieciowej czy podatkach od nieruchomości. Zanim Wydział Polityki Społecznej zleci produkcję SKM, sprawdza, czy wnioskodawca nie zalega z tego rodzaju opłatami.


Na temat zmian w regulaminie przyznawania kart może się wypowiedzieć każdy z nas, gdyż  zarządzenie burmistrza zmieniające te zasady jest konsultowane z mieszkańcami. Konsultacje potrwają do 29 kwietnia. Specjalny formularz do opisania swych uwag można otrzymać w Biurze Obsługi Klienta UM lub wypowiedzieć się na stronie konsultacje.sochaczew.pl. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy