Sochaczewska Noc Profilaktyki

/ 14 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sochaczewska Noc Profilaktyki Komunikaty sochaczew
+9

Wspólne wybijanie rytmu serca na Placu Kościuszki, później koncerty kapel rockowych, pokazy grup tanecznych, a na sam koniec zajęcia profilaktyczne w szkole. Tak wczoraj bawili się gimnazjaliści na Sochaczewskiej Nocy Profilaktyki.

Wczoraj w Sochaczewie, podobnie jak w całej Polsce odbyła się Ogólnopolska Noc Profilaktyki. Od godziny 15:15 na Placu Kościuszki zaczęły gromadzić się tłumy młodzieży z kolorowymi transparentami na których były umieszczone hasła profilaktyczne. uczniowie gimnazjów z terenu miasta i gminy Sochaczew spotkali się w jednym miejscu, by wspólnie z mieszkańcami powiatu, turystami - punktualnie o 16:00 wybić rytm „Wolnych serc“. W ten sposób pokazali swój sprzeciw dla życia w którym może rządzić alkohol i narkotyki. W ten prosty sposób pokazali, że pragną życia wolnego od jakichkolwiek uzależnień. Nad bezpieczeństwem uczestników akcji czuwali policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego, którzy pełnili służbę w patrolach mieszanych wraz z harcerzami i uczniami liceum o profilu policyjnym. By wspomóc działania policjantów, swoją chęć uczestnictwa zgłosiło 12 harcerzy z sochaczewskiego hufca i 10 uczennic Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie (województwo łódzkie).

Punktualnie o godzinie 16:00 rytm „Wolnych serc“ wybijany był przy akompaniamencie zespołu muzycznego L’ombelico del Mondo. Istniejąca od 1994 roku i licząca 27 muzyków grupa perkusyjna gra przede wszystkim sambę oraz rytmy zachodniej Afryki na swój własny, oryginalny sposób. Są grupą zajmującą się szeroko pojmowaną sztuką uliczną.


Tuż przed 16. odczytano na placu odezwę społeczności PaT oraz zaproszono do zrywu wszystkich obecnych na placu. Rytm „Wolnych serc“ wybijano przez 60 sekund uderzając prawą rękę w pierś. Aby każdy mógł usłyszeć wolne serca z Sochaczewa - L’ombelico del Mondo wspomogło uczestników bębnami. W zrywie wzięło udział około 350 osób. Podziękowano uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkół za chęć dobrowolnego uczestnictwa w Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. Podziękowano również Urzędowi Miasta Sochaczew oraz Urzędowi Gminy Sochaczew za pomoc i wsparcie przy organizacji akcji. Nie zapomniano również o harcerzach i uczniach klasy policyjnej. Głos zabrał również Zastępca Burmistrza Miasta Sochaczew, Marek Fergiński, który podkreślił, jak ważną rolę pełni profilaktyka oraz podziękował wszystkim za zainteresowanie i przybycie na imprezę. Następnie, uczniowie z podniesionymi transparentami szli w kolorowym i głośnym korowodzie prowadzonym przez L’ombelico del Mondo i kierowali się do Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Żeromskiego. Policjanci na chwilę wstrzymali ruch na trzech ulicach, by młodzież, muzycy i opiekunowie mogli przejść bezpiecznie do ośrodka kultury, gdzie odbyła się kolejna część imprezy. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z UM Sochaczew i urzędu gminy, zorganizowano występ zespołów TAJM i DD TRUCK. Są to zespoły rockowe, ale specjalnie z okazji ONP przygotowali piosenki profilaktyczne mówiące o trudach życia w nałogu. Na uwagę zasługuje fakt że w zespole DD TRUCK, gitarzystą jest mł. asp. Paweł Lendzion - kierownik Posterunku Policji w Iłowie. Między występami obydwu zespołów, swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z zespołu tanecznego STEREO oraz dziewczęta z grupy DNA. Są to grupy działające przy MOK.

Impreza w Miejskim Ośrodku Kultury trwała do 18:45. Uczniowie biorący udział w ONP udali się do swoich szkół, gdzie mieli zorganizowane zajęcia z nauczycielami. W każdej placówce byli obecni również policjanci sochaczewskiej komendy. Zespół d/s Nieletnich i Patologii przekazał każdej ze szkół płytę z filmem  i „Więzienie - stracony czas“ wraz ze scenariuszem zajęć, który otrzymał z KWP z/s w Radomiu. W jednej ze szkół zorganizowano ognisko połączone z pieczeniem kiełbasy. Punktem kulminacyjnym było wypuszczenie w powietrze lampionów symbolizujących serca wolne od nałogów. Ponadto straż pożarna przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbyły się również zajęcia z łucznictwa oraz inne zajęcia sportowe.

Młodzież integrowała się z policjantami, mówiła o swoich oczekiwaniach, realizowanych działaniach profilaktycznych. Podpowiadali co robić, by były jeszcze bardziej interesujące.

W tym samym czasie w Teresinie odbywała się impreza masowa pod nazwą „Teresińska Noc Czerwcowa“ podczas której śpiewał m.in. Zbigniew Wodecki i zespół Kult. Policjanci z PP w Teresinie mówili o działaniach PaT, zaprosili również do wybicia rytmu wolnych serc. Wspólnie z uczniami teresińskiego gimnazjum rozdawali naklejki. Działania w Teresinie były wspomagane przez Teresiński Ośrodek Kultury oraz GKRPA.


Akcja ONP spotkała się z żywym zainteresowaniem na terenie powiatu sochaczewskiego.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy