Sochaczewski Budżet Obywatelski 2017

/ 24 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sochaczewski Budżet Obywatelski 2017 Inwestycje sochaczew

Ratusz czeka na wnioski mieszkańców do kolejnej, czwartej już odsłony Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem do rozdysponowania jest 1 milion 150 tysięcy złotych. Władze miasta przewidują, że szansę na realizację ma przynajmniej 5 projektów. Wszystko dzięki ich podziałowi na małe i duże. UM wprowadził też kilka, jak podkreśla, istotnych innowacji w regulaminie SBO.

 

Sceptycy SBO chętniej krytykują, niż proponują własne rozwiązania?

Jak czytamy w miejskim biuletynie samorządowym, zmiany w regulaminie SBO 2017 zostały wprowadzone "mimo braku uwag" ze strony mieszkańców czy organizacji samorządowych. Ów brak uwag odnosić się ma do faktu, że w okresie od 23 lutego do 9 marca 2016 r., kiedy to trwały „otwarte konsultacje społeczne” w tej sprawie, do ratusza nie wpłynęła żadna uwaga czy propozycja sochaczewian. „Potwierdza to tezę, że sceptycy SBO chętniej krytykują, niż proponują własne rozwiązania” – pisze miejski dziennikarz.

 

rys. Marcin Hugo - BaderA może gaśnie zapał, bo nikt ich nie słucha?

Od początku istnienia Sochaczewski Budżet Obywatelski miał więcej entuzjastów niż sceptyków. Zapał mieszkańców i organizacji pozarządowych mógł przygasnąć po tym, jak mimo apeli (wyrażonych również podczas spotkań z samorządowcami) o wprowadzenie konkretnych zmian, ratusz dopuszczał do realizacji w ramach SBO inwestycje stricte samorządowe, pochłaniające większość pieniędzy przeznaczonych na ten cel (remonty szkół wraz z łazienkami, budowa przyszkolnych boisk) i wypaczające sens SBO.

 

I nadal nie słucha

Nad zaproponowanymi, „mimo braku uwag” zmianami, pracował sześcioosobowy zespół w składzie: wiceburmistrz Marek Fergiński, radni Selena Majcher oraz Marek Kosieradzki, Krzysztof Brymora (Sochaczewska Rada Sportu), Iwona Woźnicka – Pietrzak (Rada Działalności Pożytku Publicznego) oraz Marek Stępowski (Powiatowa Izba Gospodarcza). Jak zapewnia wiceburmistrz Fergiński, opracowane zmiany to przede wszystkim wynik uwag i opinii na temat SBO wyrażonych dotychczas przez mieszkańców. Niestety, nie ma w nich rozwiązania kluczowego problemu: kwalifikacji do realizacji  w ramach SBO inwestycji stricte samorządowych.

 

Głosuje każdy, niezależnie od wieku

Wśród zmian regulaminu SBO, które proponuje wspomniany zespół, pojawiają się miedzy innymi: zwiększenie puli budżetu o 50 tysięcy złotych (w sumie zatem 1 150 000 zł), przeznaczenie na tzw. projekty małe kwoty 320 000. Szansę na realizację w ramach małych projektów mają wszystkie inwestycje do 100 000 zł, bez dolnego progu kwotowego. Wnioski mogą składać wszyscy mieszkańcy czy organizacje pozarządowe z terenu miasta, zbierając zawczasu pod każdym z nich minimum 25 podpisów. I, co ciekawe, zespół zaproponował całkowite zniesienie ograniczeń wiekowych osób głosujących, a także obowiązek podania PESEL-u (wystarczy adres zamieszkania, imię i nazwisko). Kolejna zmiana dotyczy terenów, na których mają być zrealizowane inwestycje: do tej pory mogły być to wyłącznie działki będące własnością samorządu miejskiego, teraz wystarczy, że będą przez UM dzierżawione.

 

Konsultacje nadal trwają

Drugi etap konsultacji społecznych dotyczących SBO 2017 rozpoczął się 13 kwietnia, a zakończy 26 kwietnia br. Teraz mieszkańcy mogą się wypowiedzieć również na temat wyżej opisanych zmian. Dopiero po ich zebraniu i ewentualnym uwzględnieniu burmistrz zaproponuje radnym miejskim podjęcie w tej sprawie uchwały. Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych UM Agata Kalińska zapewnia, że ratusz będzie przyjmował te uwagi wszelkimi możliwymi kanałami. Jednym z nich ma być papierowy formularz dostępny wraz z projektem uchwały w Biurze Obsługi Klienta UM przy ul. 1 Maja w Sochaczewie. Inny kanał to platforma konsultacyjna www.konsultacje.sochaczew.pl, kolejne zaś to mail lub osobista wizyta w pokoju nr 313 w Kramnicach Miejskich.

 

A co w tym roku, czyli SBO 2016?

 W tej chwili ratusz przygotowuje się też do realizacji zwycięskich projektów SBO 2016. Przypomnijmy je:

- Boisko do piłki nożnej i bieżni lekkoatletycznej przy Szkole Podstawowej nr 2: wartość 740 tysięcy złotych.

- Plaża miejska nad Bzurą z pomostem do cumowania kajaków: wartość  300 tysięcy złotych.

- Wymiana instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej z remontem łazienek w Szkole Podstawowej nr 3: wartość  100 tysięcy złotych

- Pracownia komputerowa dla Zespołu Szkół w Sochaczewie: wartość  100 tysięcy złotych.

- Oświetlenie wraz z nawodnieniem boiska w Chodakowie: wartość  100 tysięcy złotych

Czyli projekty ściśle społeczne pochłoną zaledwie ok. 36 % środków Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, za resztę ratusz zrealizuje to, co powinien, w ramach normalnego budżetu.

 

figa

 

 5
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (24)

GRACEGRACE
+2
Zadania zgłaszane do SBO dotyczące ściśle zadań własnych gminy (jak utrzymanie i wyposażenie szkół), powinny być automatycznie odrzucane. Do realizacji powinny być brane tylko projekty służące ogółowi mieszkańców.
SBO to inwestycje dla mieszkańców a nie dofinansowywanie szkół.
Pan Burmistrz i jego Rada polegli tu na całej linii :-)
Zarządzać trzeba umieć !
Niestety nic nie robią sobie z opinii społecznej. Szkoda, że nie oprotestowano tych pożal się... decyzji.
(2016-04-19 15:08)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Nie jestem sceptykiem partycypacji mieszkańców i śledzę jak sobie z tym radzą w innych samorządach. To dlatego jestem krytyczny wobec sochaczewskiej wersji budżetu partycypacyjnego, konsekwentnie zniekształcającej ideę tej modnej samorządowej inicjatywy. Epatowanie mieszkańców podwyższaną kwotą ponad miliona zł i wykorzystywanie większości tych pieniędzy na realizację oświatowych potrzeb, uzyskujących masowe poparcie związanych społeczności (teraz już bez ograniczeń wiekowych), nie jest niezręcznie kamuflowaną propagandową manipulacją? Dobrych przykładów w kraju nie brakuje, trzeba tylko chcieć poszerzyć horyzonty. Prekursor - Sopot, innowacyjna - Dąbrowa Górnicza, czy do niedawna przyjazny dla burmistrza Osieckiego - Radom, to krajowi liderzy partycypacji obywatelskiej, podmiotowo traktujący mieszkańców. Brak zaangażowania mieszkańców naszego miasta w proces konsultacji może być też wyrazem dezaprobaty dla nieomylnych decydentów. (2016-04-19 18:58)
Obywatel85Obywatel85
+4
Żenada jedna i jedyna propozycja która powinna być brana pod uwagę to PLAŻA,pozostałe punkty to zwykłe chamstwo i bezczelne wykorzystywanie okazji przez urząd i naszego kiepskiego wodza............... (2016-04-19 23:05)
kacperskyykacperskyy
+6
w tym SBO zbiore ludzi z osiedla a jest ich troche i zrobimy sobie moze jakies garaze ? albo dach wyremontujemy albo oooo kotłownie postawimy!! juz zaczynam zbierac podpisy!

zachecam mieszkancow do skladania tego typu inicjatyw.. widocznie mozna wiec trzeba korzystac! remontujmy drogi, dachy w domach a moze gaz załóżmy? (2016-04-20 09:34)
Reage77Reage77
0
Tak poukładajmy to...
1. Pomysł budżetu zgłoszony, ogłoszony, podsunięty czy jak to nazwać przez osoby będące w opozycji do obecnej władzy zostaje szybciutko rozpropagowany jako pomysł władz miasta.
2. Projekty, które dotychczas zostały zrealizowane czy też oczekują na realizację pięknie wpisują się w sukcesy władzy miejskiej czytaj są przez nią zawłaszczane.
3. Uwagi do SBO zgłaszane na publicznych forach przez mieszkańców nie są brane przez władze pod uwagę. Można powiedzieć władza olewa konsultacje "prawdziwie społeczne”!
4. Wreszcie władza wpada na pomysł wykorzystania niezadowolenia mieszkańców w obecnej formuły SBO i postanawia ogłosić a la konsultacje społeczne. W tym celu powołuje kilkuosobową komisje/zespół w sumie nie wiadomo do czego. Czy jest to zespół do zaproponowania i wprowadzenia zmian, czy też zespół do wysłuchania mieszkańców, ja nie wiem, ale wygląda na to, że do obu tych funkcji. Skład komisji (nie chodzi o personalia) to już po prostu przemilczę.
5. Sprawa ostatnia ale najważniejsza - zaangażowanie mieszkańców. Każdy mieszkaniec, każdy człowiek aktywny, każdy ktokolwiek ma pomysły i chce działać musi wkurzyć się niemiłosiernie, jeśli jego pomysł staje się nagle pomysłem jakiegoś „działacza urzędowego". Ileż mieliśmy pożytecznych inicjatyw obywatelskich, które nagle okazały się inicjatywami władz miasta. I mam tu na myśli nie tylko te zgłaszane do SBO. Ileż razy jest tak, że mieszkańcy podejmują jakieś działania np. w kwestii asfaltu na swojej ulicy, a kiedy przychodzi okres wyborów przyjeżdża radny z rządzącego ugrupowania i ogłasza, że … „załatwił asfalt”. W tym miejscu pozdrawiam radnego z mojego okręgu wyborczego… ;)
Tak więc władza miejska niech się nie łudzi, że nagle mieszkańcy powiedzą, co jest nie tak z SBO i to na urzędowych drukach.
Nie po takich działaniach.
Na koniec cytat wypowiedziany ostatnio przez Pawła Kukiza do rządzących, a pochodzący z bardzo mądrej księgi - „Pycha chodzi przed upadkiem…”. Oby to nie był upadek tej zacnej inicjatywy.
(2016-04-20 14:57)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Żeby nie było, że tylko krytykuję, podrzucam naszym miejskim decydentom praktyczny poradnik na temat partycypacji obywatelskiej. Warto skorzystać z dobrych przykładów.

poradnikhttp://partycypacjaobywatelska.pl/wp-content/uploads/2016/01/BP_krokpokroku.pdf (2016-04-20 21:30)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Ups, prawidłowy link:
http://partycypacjaobywatelska.pl/wp-content/uploads/2016/01/BP_krokpokroku.pdf (2016-04-20 21:31)
zborazbora
0
Do 27 kwietnia można dzielić się uwagami do regulaminu i projektu uchwały Rady Miejskiej dotyczącej zasad przeprowadzania Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok.
Zachęcam do wymiany pomysłów i dzielenia się swoimi propozycjami poprzez platformę konsultacyjną UM:

https://konsultacje.sochaczew.pl/auth/index/type/o/id/75

GARŚĆ PODSTAWOWYCH INFORMACJI:

Kwota do rozdysponowania to 1 milion 150 tysięcy złotych. Koszt projektu nie może przekraczać:
a) 830.000 zł na projekty „duże”
b)100.000 zł na projekty „małe”

Prawo udziału w głosowaniu mają Sochaczewianie, którzy ukończyli 16 lat w 2016 roku.

W ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być proponowane projekty dotyczące całego miasta i wszystkich spraw, które mieszczą się w kompetencjach gminy i są możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego.

Propozycję projektu mogą zgłaszać organizacje pozarządowe każdy oraz mieszkaniec miasta Sochaczew.

Do formularza zgłoszenia należy dołączyć listę przynajmniej 25 głosów poparcia dla projektu.

UM telefonicznie lub mailowo poinformuje o ewentualnych brakach formalnych w złożonym wniosków.
W terminie 7 dni od daty wezwania wnioskodawca może uzupełnić ewentualne braki formalne.

Prawo udziału w głosowaniu mają Sochaczewianie, którzy ukończyli 16 lat w 2016 roku.

Głosowanie odbywa się poprzez wybranie maksymalnie
2 projektów z listy proponowanych i zweryfikowanych projektów.

Realizowane są te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Sochaczewski Budżet
Obywatelski.

https://konsultacje.sochaczew.pl/auth/index/type/o/id/75 (2016-04-20 23:06)
adam11111adam11111
0
Wymądrzają się na tym portalu ciekawe czy biorą udział we właściwych konsultacjach na stronie internetowej miasta bądź bezpośrednio w mieście. Tam można zgłaszać uwagi a nie tu robić pseudopolitykę. (2016-04-21 07:55)
tadeusztadeusz
+1
Każde uwagi na stronie są usuwane... po za tym zgłaszając władzy sochaczewskiej uwagi narażasz się na zarzuty i choć by nie wiem jak były fałszywe to i tak zostaną Ci one postawione... tak została zduszona i usunięta opozycja... liczy się wyłącznie popieranie działań nomenklatury nowoosieckiej... kosztem szarego obywatela... i... im bardziej umiesz się podlizać, najlepiej burmistrzowi... tym twoje uwagi będą bardziej brane pod uwagę :) to jedyna recepta na udane działanie samorządu sochaczewskiego... tu nie ma miejsca na pro społeczne działanie... tu jest tyrania polityki pochlebstw personalnych urzędniczych interesów!!! (2016-04-21 08:52)
wbienkowbienko
+1
Zerknąłem na konsultacje.sochaczew.pl i szału nie ma. Władzo, może wyjdź do obywatela zamiast narzekać, że obywatel do ciebie z jakiegoś powodu nie za bardzo chce przychodzić. Na e-sochaczew toczy się wiele cennych dyskusji, które dają do myślenia. Po odrzuceniu części komentarzy użytkowników, którzy niczego nie wnoszą (gołębie, do dzieła), można znaleźć wiele sensownych pomysłów i uwag. Ba, były nawet takie okresy, że rzecznicy magistratu oficjalnie podejmowali dyskusję "w imieniu" na tym portalu, ale ta świecka tradycja zgasła jakiś czas temu.
Wygląda na to, że władza nasłuchuje tam, gdzie głosu obywatela nie ma i z troską stwierdza, że niczego nie słyszy. (2016-04-21 10:08)
adam11111adam11111
0
Ciekawe ile słynne miasto Płońsk przeznacza na budżet obywatelski i jak tam wyglądają konsultacje. Pewnie "wzorowo" (2016-04-21 10:56)
adam11111adam11111
0
Ale jajca kwadratowe... W Płońsku na budżet obywatelki przeznaczyli 150tys zł cyrk na kołach. Panie Jerzyk i co ma Pan do powiedzenia. Krytykuje Pan Socho a tam zrobili sobie z mieszkańców jajca...... Ale numer. Może warto nasze miasto stawiać za wzór a nie jakieś tam......Burmistrz oddal potężną kwotę do dyspozycji mieszkańców i właśnie to On i nasze miasto może być godne do naśladowania dla innych miast. Dobrego samopoczucia Panie Jerzyk..... (2016-04-21 11:40)
Reage77Reage77
0
@zbora
Która z poniższych spraw dotyczy SBO, bo z opisu wynik, że chyba żadna?
A może tematu SBO nie ma na platformie?
(2016-04-21 11:45)
wbienkowbienko
+3
@Reage77, jak mówiłem - szału nie ma. W zasadzie niczego nie ma na ten temat.
A może trzeba coś samemu zamieścić i ze sobą podyskutować. :) Takie indywidualne konsultacje samoobsługowe ;)

A Gołąb-szachista 5*1 jak zwykle niezawodny, "niezależny", "niepokorny", niczego nie wnoszący do dyskusji oprócz ........ tego, co Gołąb-szachista potrafi najlepiej. (2016-04-21 14:05)
Reage77Reage77
+2
@wbienko
No właśnie! Człowiek chciałby "zakonsultować społecznie", a tu d..pa!
Chciałby coś zgłosić, może nawet pochwalić, a tu d..pa!
Pani radna chyba też niezbyt zorientowana.
@adam1111
Nie rozumiem czemu zahaczasz o Płońsk. Przecież nie o Płońsku tu piszemy, a dwa skoro mieszkańcom taka kwota wystarcza, to może to świadczyć o tym, że jednak władza tam wie co jest potrzebne mieszkańcom i spełnia ich oczekiwania, czyż nie?
Ja myślę, że nie o ilość kasy tu chodzi, a właśnie wyczucie potrzeb mieszkańców i wypełnianie przez władze i radnych obowiązków im powierzonych. Jeśli władza słucha i rozumie mieszkańców w ogóle nie potrzebuje SBO.
(2016-04-21 15:37)
zborazbora
0
@Reage77
Konsultacje dotyczące SBO zatytułowane są: Konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie miasta Sochaczew w sprawie budżetu Gminy Miasto Sochaczew na rok 2017

Po wybraniu powyższych konsultacji (jak i każdych innych) przeskakując między nagłówkami możemy zapoznać się z harmonogramem, zabrać głos w dyskusji, a w zakładce "załączniki" zapoznać się z projektem uchwały, zarządzeniem burmistrza oraz formularzem konsultacji.

projekt uchwały: https://konsultacje.sochaczew.pl/uploads/file-570cfd355176e.pdf

Zachęcam także do dzielenia się swoimi uwagami i propozycjami w pozostałych trwających obecnie konsultacjach społecznych dotyczących :
- uchwały w sprawie ustalenia cen za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego oraz zasad korzystania z bezpłatnych i ulgowych, w której wprowadza się bilet czasowy, 60 minutowy przesiadkowy
projekt uchwały: https://konsultacje.sochaczew.pl/uploads/file-5714b7707594b.pdf

- uchwały w sprawie zatwierdzenia regulaminu organizowania imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych na terenie Gminy Miasta Sochaczew, w której znajdziemy także Regulamin Stadionów Miejskich w Sochaczewie ul. Warszawska 80, ul. Chopina 101 oraz wzór zawiadomienia o zamiarze zorganizowanie imprezy - niezbędne narzędzie dla organizacji pozarządowych
projekt uchwały: https://konsultacje.sochaczew.pl/uploads/file-570cf863806a0.PDF

POLECAM
Magdalena Zborowska


(2016-04-21 19:05)
robbo2krobbo2k
0
O bilety 60 minutowe to już drugi pomysł w realizacji który przedstawiłem pól roku temu.

Co do SBO to widać po projektach ze wygrywają szkoły, bo mobilizują uczniów a właściwie rodziców. A czym większa szkoła tym więcej dostanie co z kolei działa na niekorzyść szkół małych. O ile remont boiska/biezni czy infrastruktury sportowej na terenie szkoły, który służy jednak wszystkim mieszkańcom jest ok. Widać grające popołudniami i w weekendy dzieci np na terenie SP2, o tyle remonty łazienek czy infrastruktury szkolnej powinny być wykluczone.

Do SBO w tym roku bym zgłosił LIKWIDACJE jednokierunkowej drogi dla rowerów w ciągu ulicy Staszica. (2016-04-22 08:58)
kacperskyykacperskyy
0
Reage77 jak mogles nie domyslic sie ze projekt SBO jest w szufladce "Konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie miasta Sochaczew w sprawie budżetu Gminy Miasto Sochaczew na rok 2017 "

:) ja od razu wiedzialem przeciez to logiczne :) (2016-04-22 08:58)
wbienkowbienko
+1
@kacperskyy 100/100 :)

@zbora - dzięki za tłumaczenie z urzędniczego na polski. Dla nas prostych ludzi konsultacje nt. SBO 2017 to konsultacje nt. SBO 2017, a nie "Konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie miasta Sochaczew w sprawie budżetu Gminy Miasto Sochaczew na rok 2017".
Ogólnie rzecz biorąc "Konsultacje społeczne .... w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych" trochę pachnie "Rejsem", a już Bareją na 100% :). (2016-04-22 12:14)
Reage77Reage77
0
@kacperskyy, @wbienko - pełna zgoda panowie.
To kpina z mieszkańców Sochaczewa jest i tyle, i dlatego mieszkańcy zakpią z konsultacji i pokażą im figę z makiem.
Nikt nie lubi takiego traktowania. Zapewne czemuś ma to służyć. Pytanie czemu? (2016-04-25 08:01)
wbienkowbienko
+1
@Reage77
Myślę jednak, że nie jest to działanie wyrafinowane i chyba niczemu konkretnemu nie służy.
Taka nieświadomość w służbie niczego ;)
Typowe "robienie wiatru".
Ale nikt nie może się przyczepić, że nic nie było robione - no przecież coś było: "Konsultacje społeczne .... w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych" :) (2016-04-25 08:59)
Reage77Reage77
0
@wbienko
Jeśli faktycznie takie nieprecyzyjne nazewnictwo konsultacji społecznych w sprawie SBO niczemu nie służy to tym gorzej, bo świadczy to o całkowitym "olewaniu" mieszkańców.
Tak sobie myślę, że fajnie jest. Pamiętamy z jaką pieczołowitością władze zachęcały do glosowania na "Podwórko nivea" - inicjatywę społeczną, a nie miejską... :) (2016-04-26 08:41)
kacperskyykacperskyy
0
przejzalem regulamin i tak na prawde jedynym lewarem na te kible i komputery dla podstawówek to spoleczne zaangazowanie i oddawanie glosów tak zeby przebic te projekty.. niestety tacy dyrektorzy podstawowek i inni urzedasy żerują na tym ze spoleczenstwo jest podzielone, nie chce brac udzialu w zyciu spolecznym, do tego jak powiedzial sam burmistrz osiecki - co drugi mieszkaniec nie ma dostepu do internetu. I tym sposobem wygrywaja kible w SP nr XX bo tam nauczyciele maja prikaz mowic na wywiadowkach na co rodzice maja glosowac a i rodzicom lepiej jest jak dziecko pali fajki w fajnym wyremontowanym kiblu. (2016-04-26 12:07)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy