Sochaczewski Budżet Obywatelski 2018 – wyniki głosowania

/ 16 komentarzy
Zdjęcia i foto: Sochaczewski Budżet Obywatelski 2018 – wyniki głosowania Konkursy, plebiscyty sochaczew

Tegoroczne głosowanie projektów zgłoszonych do  Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego nie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, jak dotychczasowe. Ostatecznie sochaczewianie zdecydowali, że w przyszłym roku w ramach SBO wyremontowane zostaną dwie chodakowskie ulice, część chętnych mieszkańców otrzyma bezpłatne lekcje języka angielskiego, na drogach osiedla Karwowo powstaną progi spowalniające, osiedle Polna doczeka się placu zabaw, a nad Bzurą powstaną bulwary i rekreacyjne wiaty.

 

Za sprawą 5846 ważnych głosów oddanych na projekty zgłoszone do Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2018, sześć z pomysłów doczeka się realizacji. Do rozdysponowania była kwota 1.150.000 zł. Zgodnie z przyjętym regulaminem projekty podzielono na duże (od 100.000 do 830.000 zł) i małe (do 100.000 zł). Ostatecznie w przyszłym roku powstaną dwie duże inwestycje i cztery małe.

Dwa duże zakwalifikowane projekty to remont ulicy Ogrodowej i Grunwaldzkiej w Chodakowie oraz budowa bulwarów nad Bzurą. Cztery mniejsze pomysły, które stać się mają rzeczywistością, to budowa progów spowalniających na osiedlu Karwowo, darmowe lekcje angielskiego dla sochaczewian, montaż wiat rekreacyjnych nad Bzurą oraz nowy plac zabaw i siłownia na osiedlu Polna.

Przyjrzyjmy się każdemu z projektów:

Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej w Chodakowie, koszt 300.000 zł, liczba oddanych głosów 1167 – to projekt zgłoszony przez Halinę Kuzińską i innych mieszkańców dzielnicy. Przewiduje on wymianę nakładki asfaltowej na 199 metrach ulicy Ogrodowej oraz  90-metrowym odcinku ulicy Grunwaldzkiej między Ogrodową i Parkową. Oczywiście cieszy fakt, że drogi będą wyglądały lepiej, ale smuci, że stanie się to kosztem pieniędzy „obywatelskich”.

Bulwary nad Bzurą, koszt  530.000 zł, liczba oddanych głosów 826 – projekt zgłoszony przez braci Daniela i Jacka Jakubiaków. We wniosku oszacowano go na 830 tysięcy złotych, ale ponieważ remont ulic w Chodakowie uzyskał większą liczbę głosów, na bulwary mogła pójść jedynie pozostała część pieniędzy z tej puli, czyli wspomniane 530 tysięcy. Projekt przewiduje budowę szerokiego na cztery metry, betonowego, ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki od ulicy Podzamcze do plaży miejskiej. Pomysł dobry i prosty, choć trochę nas ta ilość betonu w miejscu tak pięknym i naturalnym przeraża, ale może na etapie profesjonalnego projektowania ktoś wpadnie na lepsze rozwiązanie.

Plac zabaw i siłownia na Osiedlu Polna, koszt 100.000 zł, liczba oddanych głosów 1158 – to tzw. mały projekt zgłoszony przez radnego Marka Księżaka. Obiekt ma powstać między blokami przy ulicy Targowej (6A i 8A) oraz blokami przy al. 600-lecia (nr 70 i 72 A).

Wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą, koszt 100.000 zł, liczba oddanych głosów 257 – wnioskodawcą była tu radna Selena Majcher. Zgodnie z projektem w okolicach plaży miejskiej powstanie 5 wiat o wymiarach 2,5 na 2,5 x 2,5 metra, w których mieszkańcy będą mogli schronić się przed słońcem, piknikować czy grillować. Demontowane na zimę wiaty posiadać mają konstrukcję stalową, drewniane podłogi oraz zadaszenie z tworzywa sztucznego.

Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa, koszt 100.000 zł, liczba oddanych głosów 226 – na wniosek Daniela Janiaka część chętnych mieszkańców będzie mogła skorzystać z darmowych lekcji języka angielskiego. Z pochodzących z SBO pieniędzy opłaceni zostaną lektorzy, korepetytorzy oraz zakupione pomoce dydaktyczne. Rekrutację zainteresowanych przewiduje się na pierwszą połowę przyszłego roku.

Budowa progów zwalniających na osiedlu Karwowo, koszt 20.000 zł, liczba oddanych głosów 219 – na wniosek Sylwestra Zdzieszyńskiego na drogach osiedlowych Karwowa i terenów nad Bzurą, tam, gdzie nie ma chodników, powstaną podnoszące bezpieczeństwo mieszkańców progi spowalniające.

A oto pełne wyniki głosowania Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2018:

Wyniki Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2018

1. Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej – 1167 gł.

2. Plac zabaw i siłownia na Osiedlu Polna – 1158 gł.

3. Bulwary nad Bzurą – 826 gł.

4. Modernizacja kuchni szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie – 598 gł.

5. Modernizacja przejścia dla pieszych i parkingu przy SCK i Kinie Mazowsze w Chodakowie – 274 gł.

6. Wiaty rekreacyjno-piknikowe na bulwarach nad Bzurą – 257 gł.

7. Park "Kultura" w Boryszewie (za budynkiem SCK w Boryszewie) – 242 gł.

8. Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa – 226 gł.

9. Budowa progów zwalniających – 219 gł.

10. Rowerowy tor przeszkód – 192 gł.

11. Remont łazienki dla niepełnosprawnych (basen "Orka") – 188 gł.

12. Strefa kibica na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 – 167 gł.

13. Doposażenie siłowni zewnętrznych – 96 gł.

14. Cykl pikników integracyjnych dla mieszkańców Sochaczewa – 73 gł.

15. Studio nagrań – 69 gł.

16. Multimedialny przewodnik po Sochaczewie na smartfona – 51 gł.

17. Koncert Zespołu "Arka Noego" podczas Dni Sochaczewa – 43 gł.

 

Zwraca uwagę dość niskie w porównaniu z latami poprzednimi zainteresowanie mieszkańców głosowaniem SBO. W poprzednim roku sochaczewianie oddali niemal dwukrotnie więcej ważnych głosów, dokładnie 10 545.

 2.3
Oceń
(6 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (16)

anna-duplickaanna-duplicka
0

Witam, 

Nie bardzo rozumiem wybór projektów do realizacji.

Skoro to sochaczewianie mieli wybrać, a w artykule podane są ilości oddanych głosów na poszczególny projekt, to dlaczego nie są wybrane pierwsze pozycje względem największej ilości głosów? 

Dlaczego Progi zwalniające pozycja 9  oraz angielski z pozycji 8 są ważniejsze od pozycji dotyczącej kuchni w podstawówce (pozycja 4) czy od pozycji 5 dotyczącej przejścia dla pieszych, nie zapomnijmy że po drodze był park kultura (pozycja 7) ????

(2017-11-04 00:21)
zbigniew15zbigniew15
0

Jeżeli ktoś w radzie miejskiej nie ma siły przebicia, to wystarczy kilka dni spędzić a sklepie spozywczym.namawiając ludzi na konkretny projekt. No i są efekty.

(2017-11-04 10:49)
AjakosAjakos
0

1. Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej

4. Modernizacja kuchni szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie

5. Modernizacja przejścia dla pieszych i parkingu przy SCK i Kinie Mazowsze w Chodakowie

7. Park "Kultura" w Boryszewie (za budynkiem SCK w Boryszewie)

9. Budowa progów zwalniających

11. Remont łazienki dla niepełnosprawnych (basen "Orka")

17. Koncert Zespołu "Arka Noego" podczas Dni Sochaczewa

Jak zostanę burmistrzem tego typu projekty nigdy nie zostaną zakwalifikowane do głosowania. ;)

A te progi zwalniające to...mieszkańcy na pewno chcą je mieć na swoim osiedlu?

 

 

(2017-11-06 08:02)
kacperskyykacperskyy
+1

z roku na rok coraz gorzej jest z tym SBO. remonty dróg, kibli czy stołówek? what the f*ck???

chociaz w tym przypadku to sie ciesze ze wygral angielski a nie debilny pomysł remontu stołowki w podstawowce? to ma byc projekt obywatelski? dla mieszkanców?? to jaki i remonty ulic powinny byc wykonywane ze stosownego budzetu a nie SBO.

poza tym skad taka forma glosowania ze jedna osoba chodzi po domach i wyłudza głosy? przeciez to rodzi nadużycia. branie dowowód matek, babci i spisywanie PESEL.. czy do kur* y w tym urzedzie nie ma ludzi ktorzy myslą??? czemu w tym miescie nawet jak cos jest robione to jest spier***one na wstepie?

(2017-11-06 08:03)
NovJanNovJan
+2

"poza tym skad taka forma glosowania ze jedna osoba chodzi po domach i wyłudza głosy? przeciez to rodzi nadużycia"

 

Kacpersky nadużycia? Przykład idzie z góry bo jak inaczej nazwać fakt ze w komisji opiniującej który projekt wejdzie do drugiej tury siedziały osoby które  owe projekty zgłosiły i rzeczone projekty przeszły dalej.

przeciez to jest jakieś kuriozum.

(2017-11-06 15:58)
kasia-nowakkasia-nowak
0

Plac zabaw to świetna opcja na wykorzystanie budżetu obywatelskiego.

 

_______________

http://budzet-obywatelski.pl/

(2018-01-22 19:32)
adam11111adam11111
-2

Pseudokrytycy   może napiszcie jakie projekty zgłosiliscie. Odpowiem - żadne. Nie potraficie nic zrobić dla Socho jedyny cel jak macie to walenie we władze miasta a obrona POpaprańców. Boli was, że Socho rozwija się w niewiarygodnym tempie i dostajecie zlecenie polityczne by walić w Burmistrza, który pokazuje jak należy wzorowo gospodarować środkami i zdobywać je z zewnątrz. Trochę obiektywizmu panowie jeśli oczywiscie znacie znaczenie tego wyrazu.

(2018-01-23 09:28)
NovJanNovJan
+2

"Boli was, że Socho rozwija się w niewiarygodnym tempie i dostajecie zlecenie polityczne by walić w Burmistrza, który pokazuje jak należy wzorowo gospodarować środkami i zdobywać je z zewnątrz"

Adam11111 litości , Ty naprawde w to Wierzysz? Chyba na tej stołówce w Urzedzie miasta czegoś Wam do jedzenia dosypują.....

jeszcze rozumiem usuniecie "ro" z wyrazu rozwija i to bedzie zdecydowanie bliższe prawdy.

 

(2018-01-23 11:27)
kacperskyykacperskyy
+1
sochaczew: remont ulic, malowanie przejsc dla pieszych, budowa progów zwalniajacych, hit! modernizacja kuchni szkolnej, remont łazienki dla niepełnosprawnychsopot: Przez siedem lat mieszkańcy wydali tam prawie 30 milionów złotych. - Po siedmiu latach te siłownie i place zabaw już się nam nie mieszczą w mieście i widzę zwrot w kierunku zadań miękkich, to znaczy, żeby na tych siłowniach się coś działo, żeby były fajne zajęcia dla seniorówsochaczew to ciemna du...a i ciemnogród, zarządzany przez jeszcze wiekszy ciemnogórd.

  (2018-08-02 08:12)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Sochaczewski Budżet Obywatelski to niestety przykład gasnącej partycypacji społecznej i nie jest w stanie ratować zdewaluowanego pomysłu w Sochaczewie, ani większa kasa, ani aktywność koalicyjnych radnych miejskich (PiS/PFS), ani przychylność miejskiej propagandy. Obserwując wieloletnią tendencję, to może być tylko gorzej.

Głosy krytyczne ignorowano, ale obecna władza w magistracie krytykę, albo zbywa milczeniem, albo krytyków blokuje. Czy demokratyczna władza samorządowa, może od kilku lat blokować mnie od komentowania na swojej miejskiej stronie na fejsbuku? W Sochaczewie może!!! Przecież to wstyd!!! Człowiek z Gminy Nowa Sucha utrzymuje się m.in. z moich sochaczewskich podatków i ja nie mam prawa wyrazić na stronie miejskiej konstruktywnej krytyki? A tam w internecie gdzie nie mogą mnie zablokować, moją krytykę pod adresem magistratu próbują neutralizować tylko wiernopoddańcze trolle.Dla przypomnienia celny tekst A.Gąsiorowskiego na temat SBO sprzed czterech lat:

https://e-sochaczew.pl/n/urzad-miejski-bez/45200 (2018-08-04 10:18)
adam11111adam11111
-3
Najgorsze to to, jak "scyzoryk" ze świętokrzyskiego wypowiada sie na temat budżetu Miasta Sochaczew. A "człowiek z Nowej Suchej" powinien na głupoty zareagować, gdzyż jest mieszkańcem Sochaczewa. A "scyzoryk" wprowadza mieszkańców Socho w błąd. (2018-08-06 12:57)
jerzyk2205jerzyk2205
+2
Brawo pięciojedynkowy gołębiu, nie jesteś pierwszym, który zdemaskowałeś scyzoryka, a jest ich na ziemi sochaczewskiej niemało. Przyjmij do wiadomości lokalny szowinisto i ekonomiczny ignorancie, że jestem mieszkańcem Sochaczewa od 1978 roku, 40 lat!!! Moje i mojej rodziny podatki płacone lokalnie zawsze zasilały kasę Sochaczewa, więc mam prawo wyrazić niezadowolenie ze złego nimi zarządzania. Gmina Nowa Sucha, to urokliwa okolica i wielu chciałoby tam zamieszkać. Uważam, że człowiek zarządzający sochaczewskimi finansami, mieszkający w Sochaczewie i płacący podatki do budżetu miasta, byłby w stanie zarządzać nimi z większą wrażliwością i troską. Tylko czy ptasi mózg trolla jest w stanie to ogarnąć? A świętokrzyskie to piękna część kraju, nie ma się czego wstydzić. (2018-08-06 15:00)
adam11111adam11111
-3
Po co te nerwy po co wyzwiska. A wszędzie pisze, że potrafi rozmawiać tylko merytorycznie. Zgadzam się, że świetokrzyskie to PIĘKNA CZĘŚĆ POLSKI I WSPANIALI LUIDZIE ALE JAK WIDAĆ NIE WSZYSCY. Nie wiedziałem, że jesteś "scyzorykiem" (2018-08-06 15:42)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Wyzwiska? One kojarzą się z obelgą, a ja merytorycznie dobrałem tylko odpowiednie synonimy do bełkotu trolla. Trolla, którego wyróżniającą symboliką na portalu jest pięć jedynek, chociaż po wielomiesięcznych polemikach z tą wstydzącą się swoich personaliów kreaturą, adekwatne byłoby pięć zer. Nerwy? Jakie nerwy. Niech się denerwują Ci, którzy wyręczają się takimi trollami w debacie publicznej. Obrzygiwanie nieukrywającej personaliów osoby publicznej zza węgła przez trolla to honorowa gra? A milczące przyzwalanie i wieloletnia aprobata ze strony władzy samorządowej wystawia jej świadectwo? Dotychczas żadna władza takich metod nie stosowała. Czy taka miała być twarz sochaczewskiej dobrej zmiany? (2018-08-06 18:45)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Kto się przyzna do sochaczewskich trolli na e-sochaczew?

"Polityczna walka przeniosła się z parlamentu i mediów tradycyjnych do internetu. W niej żołnierzami nie są tylko politycy, ale też obywatele i tzw. trolle internetowe opłacane przez partie. Tak było w przypadku wyborów w USA czy Rosji i, jak się okazuje, tak działa też Prawo i Sprawiedliwość.

To jest już pewne –Prawo i Sprawiedliwość korzystało z usług internetowych trolli w latach 2015-2017.To wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oxfordzki w ramach uznanego projektu Computational Propaganda Project. Naukowcy przebadali 48 krajów, w tym właśnie Polskę".

Polecam interesujący artykuł:

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/pis-oplaca-internetowych-trolli-by-siali-propagande-aa-jLEf-SoL1-mQiX.html (2018-08-08 21:29)
kacperskyykacperskyy
0
jerzyk, tym razem sie mylisz, ten gosc robi to za darmo, po prostu jest mądry inaczej :) (2018-08-09 07:49)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy