Sochaczewski strażak dawcą szpiku

/ 4 komentarzy
Zdjęcia i foto: Sochaczewski strażak dawcą szpiku  Zdrowie sochaczew

Strażak z Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie, Emil Durzyński na co dzień biorący udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, udowodnił, że idea ratowania życia ludzkiego jest mu bliska nie tylko podczas pełnienia służby.

Już wiele lat temu, Emil Durzyński zapisał się do bazy potencjalnych dawców szpiku poprzez Fundację DKMS zajmującą się pomocą ludziom chorym na białaczkę. Choć prawdopodobieństwo uzyskania zgodności kodów genetycznych dawcy i potrzebującego pacjenta jest bardzo niskie, taka zgodność wystąpiła. Strażak bez wahania wyraził wolę oddania komórek macierzystych, ratując tym samym życie chorej osoby.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo bardzo niskie, dlatego też im większa ilość potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. 

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Czasami ze względów zdrowotnych nie możemy zostać dawcą szpiku. To jednak nie przeszkadza w niesieniu pomocy innym. Możemy np. zorganizować dni dawcy, zaangażować się w wolontariat czy też po prostu propagować idee dawstwa.


Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://www.dkms.pl/pl .


(źródło, zdj. KP PSP w Sochaczewie, Fundacja DKMS) 


M.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

robroyrobroy
0
ten człowiek może ocalić życiue komuś na świecie-przeszczepu można nie uzyskać od ojca,matki,braci i sióstr,taki galimatias,no ale-

https://nczas.com/2017/11/27/niemka-odmowila-szpiku-gdy-dowiedziala-sie-ze-chodzi-o-polskie-dziecko-o-krok-od-tragedii/ (2019-07-17 20:43)
robroyrobroy
0
szacunek,Panie Emilu (2019-07-17 20:45)
metasekwojametasekwoja
0
Szacunek dla Pana Emila Durzyńskiego. Podziwiam strażaków za ich sprawność. Za ratowanie zwierząt z różnych opresji należy się nasza wdzięczność.

Nie potrzebny jest ten plakat powyżej. To niesprawdzone świństwo. I po co to napuszczać jeden naród na drugi. W kazdym sa ludzie dobrzy, empatyczni  oraz głupcy i  kanalie.

Bardzo to posuło nastrój po przeczytaniu takiej dobrej wiadomości o Panu Emilu., któremu życze zdrowia za to co robi.

  (2019-07-18 08:10)
robroyrobroy
0
@metasekwoja,nikt nikogo nie napuszcza,pewnie to był pojedyńczy wypadek odmowy,no ale był.to sprawdzone świństwo,nad demotem masz link,takie literki niebieskie,kliknij>niestety,już przekroczyłem próg i nie mogę zostać dawcą,i nie miałoby to znaczenia czy uratuję,pomogę komuś w USA,Rosji,czy Zanzibarze.wydawałoby się że pomocy mogą udzielić najbliżsi,ale ten genotyp szpiku został tak zaprogramowany że niestety niejednokrotnie nie mogą, pozdrawiam serdecznie (2019-07-18 15:35)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy