Sochaczewskie muzeum zmieni właściciela?

/ 8 komentarzy
Zdjęcia i foto: Sochaczewskie muzeum zmieni właściciela? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

To zaskakująca wiadomość. Możliwe, że Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zmieni właściciela i spod samorządu miejskiego przejdzie pod nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński dał zielone światło koncepcji połączenia naszej placówki z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Pomysł popiera i promuje dyrektor MZSiPBnB Paweł Rozdżestwieński.

 

Wicepremier Piotr Gliński pomysł połączenia placówek określił jako „ciekawą koncepcję”. Dyrektor sochaczewskiego muzeum Paweł Rozdżestwieński napisał na swoim FB: „Zaczynamy nową drogę”. Temat poruszony został podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

- Po połączeniu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, miasto Sochaczew nie będzie musiało ponosić kosztów utrzymania naszej placówki, gdyż przejdzie ona pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – komentuje dyrektor Paweł Rozdżestwieński. – To chyba najważniejsza korzyść, bo samorząd miejski po prostu nie ma pieniędzy na pełne funkcjonowanie muzeum.

Temat jest bardzo dyskusyjny i na pewno, jeśli sochaczewskie muzeum miałoby po tylu latach zmienić właściciela, trzeba zniwelować wszelkie ryzyka, jakie się z tym wiążą. – Przed nami na pewno skomplikowany proces przygotowawczy do tego połączenia. Musimy zabezpieczyć wszystkie obiekty muzealne, zapewnić ich pozostanie w Sochaczewie. Na pewno też nie można ograniczyć obszarów działania placówki. Nawet jako filia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku muzeum nadal będzie się zajmowało całą historią Sochaczewa i archeologią.

 1.8
Oceń
(10 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (8)

robbo2krobbo2k
+6
Proponuje by władze miasta zgłosiły wniosek o przyłączenie Sochaczewa do Gdańska jako osiedle.
Sochaczew będzie pierwszym osiedlem Mazowsza z dostępem do morza.

To jest tak absurdalny pomysł, że głowa boli. Na szyldzie napiszcie "Muzeum Ziemi Sochaczewskiej w Gdańsku" (2016-06-09 12:00)
BehemotBehemot
+6
Myślę że to piłka kopnięta do władz miasta - dacie kesz albo muzeum będzie Trójmiejskie.
Ale gdyby nie daj Boże tak się stało to módlmy się żeby nie było tak jak z eksponatami z Żelazowej Woli - zostaną tylko karteczki - "tu stał eksponat..." (2016-06-09 12:32)
Daniel WachowskiDaniel Wachowski
+3
Prezydent Ryszard Kaczorowski, Honorowy Obywatel Miasta Sochaczew, w 1996 roku gościł w sochaczewskim muzeum. W księdze pamiątkowej napisał: „Prawdziwa perełka wśród placówek muzealnych – ewenement w skali kraju i znaczący akcent w światowym muzealnictwie pól bitewnych. Drugie – po Verdun – muzeum jednej bitwy! Chwała dla Miasta i entuzjastów prowadzących Muzeum Bitwy nad Bzurą, zachowujących pamięć naszych militarnych dokonań dla przyszłych pokoleń” (2016-06-09 12:41)
dragon36dragon36
-2
a czemu Gdańsk ,a nie np.Warszawa? (2016-06-09 13:23)
zbigniew15zbigniew15
+2
A ja mam wielkie obiekcje. Może się okazać, że Gliński zamiast do sochaczewskiego muzeum da pieniądze dla o. Tadeusza w Toruniu. (2016-06-09 17:25)
adam11111adam11111
+3
Pan Pawełek niech nauczy się zarządzać a potem knuć. Muzeum jest miejskie i ma tak zostać jak panu derektorowi nie pasuje to niech wypi... do Gdańska albo innego miasteczka. Za chwile może jakaś inna instytucja miejskie zostanie przyłączona np. do Pruszkowa albo dzielnicy pruszkowa... Jak może bredzić dyrektorek, że nie dostaje pieniędzy od miasta. a może panie derektorze muzeum powinno pracować jak w innych miastach minimum do godz.20.00 kto z odwiedzających przychodzi oglądać eksponaty o godz. np. 8.15 tylko w socho są tłumy (2016-06-09 18:06)
tadeusztadeusz
0
Obecna władza dla podkreślenia ''jedynie słusznej'' władzy pokazuje że najbardziej kuriozalne pomysły jest w stanie narzucić szarym zwyczajnym miejskim szaraczkom... Wicepremier Gliński wsławił się w swoich decyzjach :-/ ... co niewątpliwie budzi niepokój jeśli zaczyna interesować się naszymi muzealnymi skarbami z premedytacją podkreślam ''NASZYMI''. Kto poddał taki pomysł? w jakim celu? co się za nim kryje? mamy historyka posła lecz obawiam się że będzie bał się przeciwstawić swoim partyjnym kolegom gdyż wszyscy wiemy że posiadanie odmiennego zdania w tej partii jest traktowane jako bunt co jednoznacznie kończy się wykluczeniem i banicją :) natomiast osoba obecnego dyrektora raczej nie odda nawet przysłowiowego gwoździa z naszej kolekcji jaki ''Drożdżu'' jest... taki jest... lubi uwielbia być za pan brat z przedstawicielami każdej obecnej władzy... ale o nasze zbiory był bym spokojny ten ''facet'' kocha nasze zbiory i jest dumny z dziedzictwa historycznego Sochaczewa :) a jeśli ktoś zechce nas ogołocić z naszego muzealnego dziedzictwa od samego dyrektora na pewno dowiemy się tego pierwsi...

No chyba że się mylę...

Jestem ciekawy jak sam p.Paweł widzi to przejęcie ? czy chodzi o finanse? czy tylko o wymianę eksponatów? jeśli o eksponaty to była by niepowetowana strata dla przyszłych pokoleń naszych mieszkańców gdyby nasze dzieci musiały jeździć nad morze aby zobaczyć pamiątki walki żołnierzy w Bitwie nad Bzurą.... (2016-06-10 05:36)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
NAPRAWDĘ???

Gliński: Muzeum Bitwy nad Bzurą chce się połączyć z Muzeum II Wojny Światowej
pt/pap08-06-2016

Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie jest zainteresowany połączeniem placówki z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - poinformował wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, oceniając pomysł jako "ciekawą koncepcję".

Gliński: Muzeum Bitwy nad Bzurą chce się połączyć z Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum jest bardzo skromne, samorządowe, ale ma olbrzymią ilość eksponatów z II wojny światowej, a budżet - 500 tys. zł - powiedział Gliński o sochaczewskiej placówce
"Pan dyrektor wyraził chęć - podobno władze samorządowe też są zainteresowane - żeby też się połączyć z Muzeum II Wojny Światowej" - powiedział dziennikarzom Gliński po posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte

Tematem posiedzenia były plany MKiDN dotyczące połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Jak tłumaczył szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, szef sochaczewskiego muzeum chciałby, aby stało się ono oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.

"Myślę, że to jest ciekawa koncepcja" - skomentował minister.

"To muzeum jest bardzo skromne, samorządowe, ale ma olbrzymią ilość eksponatów z II wojny światowej, a budżet - 500 tys. zł" - powiedział Gliński o sochaczewskiej placówce.

Dzięki połączeniu "muzeum gdańskie mogłoby uzyskać dostęp do eksponatów, które są przez lata całe składowane w skromnych warunkach w Sochaczewie", z kolei "muzeum sochaczewskie pod Warszawą, muzeum Bitwy nad Bzurą, też mogłoby się bardziej godnie rozwijać" - uważa minister.

Obwieszczenie ministra kultury o zamiarze połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - utworzonego zarządzeniem z dnia 1 września 2008 r. oraz działającego w tym samym mieście Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - utworzonego na podstawie zarządzenia z 22 grudnia 2015 r., ukazało się w kwietniu.

"Przyczyny są ekonomiczne i takie wynikające z kwestii efektywności. Wydaje się, że nie są potrzebne dwa - owszem, oba wydają się dość ważne - dwa muzea w tym samym mieście. Bardzo drogo to Polskę kosztuje" - tłumaczył w kwietniu Gliński.

Muzeum II Wojny Światowej

Przypomniał, że budowa Muzeum II Wojny Światowej to "olbrzymie koszty". "To jest inwestycja, która miała być zbudowana za 358 mln, w tej chwili to już jest prawie 450 mln zł. Przy czym to ostatnie zwiększenie nastąpiło niecały rok temu, czyli już pod koniec rządów Platformy Obywatelskiej. To jest niepokojące. Usytuowanie tego muzeum jest bardzo ryzykowne, sam ten suchy basen, czy jakkolwiek to się nazywa, ten beton wylany pod muzeum, to jest 100 mln zł" - mówił minister.

Kolejne obwieszczenie MKiDN "o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939" ukazało się w maju. Resort zaproponował, by gdańskie muzeum, które powstanie z połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, nosiło nazwę Muzeum II Wojny Światowej.

W środę minister Gliński powiedział dziennikarzom: "Aktualne jest nasze obwieszczenie o zamiarze połączenia. (...) Na razie dążymy do połączenia tych dwóch muzeów"

http://www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/glinski-muzeum-bitwy-nad-bzura-chce-sie-polaczyc-z-muzeum-ii-wojny-swiatowej,81218.html


(2016-06-10 20:14)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy