SOCHACZEWSKIE SPOTKANIA Z CHOPINEM - 09.12.2013


W Środę 27 listopada odbył się ostatni w tym roku koncert z cyklu Sochaczewskie spotkania z Chopinem pod tytułem " W kwiatach ukryte armaty"-patriotyzm Chopina i uniwersalizm Jego muzyki. Wykonawcami był chór I i II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej oraz orkiestra kameralna szkoły II stopnia pod dyrekcją Daniela Zielińskiego.
Koncert prowadziła dyrektor szkoły-Joanna Niewiadomska-Kocik. Witając licznie zgromadzoną publiczność nadmieniła, że to dobrze,że właśnie ów koncert odbywa się w miesiącu, który nam Polakom kojarzy się z patriotyzmem. Następnie przytoczyła fragmenty listów, a także tzw. dziennika stuttgarckiego Chopina, świadczące o niepokoju, jaki kompozytor przeżywał w Związku z upadkiem powstania listopadowego. Przytoczone fragmenty wspomnień Fryderyka Chopina, który boleśnie przeżywał losy Ojczyzny, były powodem wzruszenia publiczności.
W tak podniosłej chwili przyszła pora na muzykę. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy pieśni patriotyczne: Modlitwę obozową, Orlęta  Włodzimierza Korcza, Chór ptaków Stanisława Moniuszki i Orlątko O. Emskiego.
W następnej części wieczoru chóry i orkiestra wykonały pieśni patriotyczne w opracowaniu Daniela Zielińskiego. Zgromadzeni słuchacze chętnie podejmowali wspólne śpiewanie znanych melodii.
Zapowiadając ostatnią część koncertu Joanna Niewiadomska-Kocik przytoczyła słowa Cypriana Kamila Norwida mówiące o wielkości Chopina i Jego muzyki.
Orkiestra wykonała Poloneza Wojciecha Kilara skomponowanego do filmu Pan Tadeusz.
 Owacjami na stojąco publiczność nagrodziła wykonawców,domagając się bisów. Były podziękowania, kwiaty, a także słowa uznania dla dzieci i młodzieży, która z tak wielkim zaangażowaniem po raz kolejny zdała egzamin z lekcji historii.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy