Solidarnie z lokalnym biznesem, zmiany w bieżącym budżecie

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Solidarnie z lokalnym biznesem, zmiany w bieżącym budżecie Radni i rady samorządowe sochaczew

Kluby radnych: Koalicja Obywatelska, Bezpartyjni Samorządowcy.


Solidaryzując się z sochaczewskimi przedsiębiorcami Kluby KO i BS poparły jednogłośnie uchwały  dotyczące możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli lub odroczenia zapłaty tegoż podatku w czasie. 


Zgłosiliśmy również propozycję, aby do zamkniętego katalogu przedsiębiorców, którzy na podstawie ustawy tzw. covidowej musieli zaniechać całkowicie swojej działalności dołączyć grupę osób prowadzących niepubliczne żłobki, przedszkola i szkoły. Ta działalność jest prowadzona na podstawie specjalnych pozwoleń i wpisów do ewidencji oświatowych placówek niepublicznych, ale jednocześnie podlega ustawie Ordynacja podatkowa i jest traktowana w jej świetle jak działalność gospodarcza. Nie chodziło nam o to, żeby były to zwolnienia obligatoryjne, ale o to, aby również ta grupa miała taką możliwość, tym bardziej, że  uchwała dotyczy tylko tych podmiotów, których płynność finansowa uległa pogorszeniu. Wiemy, że te placówki dzisiaj nie funkcjonuję w pełni. Szkoły i przedszkola prowadzą zajęcia on-line, otrzymują, co prawda dotację celową, ale przeznaczają ją na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń (podatki i składki ZUS nauczycieli i pracowników), ale nieruchomości, w których mają swoje siedziby – dzisiaj puste - muszą utrzymać. Grupa ta, choć nieliczna w Sochaczewie, nie wzbudziła empatii wśród radnych PiS i SFS a radny Marcin Cichocki otwarcie wystąpił przeciw takiej pomocy.


Poparliśmy również zmiany w bieżącym budżecie będące konsekwencją tych dwóch uchwał. Pani Skarbnik wraz ze swoimi służbami oszacowała, że dochody budżetu naszego miasta zmniejszą się o około 1,6 mln zł zapewniając, że budżet będzie nadal zrównoważony. Zapewniła, że zadania planowane w ramach SBO na ten rok, zostają przesunięte na 2021 r. Tutaj należy przypomnieć, że budżet naszego miasta równoważy planowany przychód - kredyt - w wysokości 9,7 mln zł z odsuniętym terminem płatności, który został przyjęty głosami PiS i SFS bez naszej aprobaty. Budżetu, w którym jeden dług spłaca się kolejnym nie akceptujemy nadal.


W obecnej sytuacji związanej z konsekwencjami ekonomicznymi spowodowanymi epidemią musimy jednak z czegoś zrezygnować, aby coś ratować.


Podeszliśmy pragmatycznie do problemu, jeśli nie uda się uratować sochaczewskiej przedsiębiorczości - a bez pomocy zapewne się nie uda - to w budżecie naszego miasta nastąpi kolejna „dziura”, brak wpływów z podatków PIT i CIT a bez tego nie da się zrealizować zadań zawartych w SBO ani w tym roku ani w następnym.


Pan burmistrz Osiecki poinformował publicznie, że wydał rekomendacje jednostkom w sprawie renegocjacji umów dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na majątku gminy, 99 % ulgi w opłacie za najem.


Radna Rady Miejskiej Jolanta Kulpa-Szczepaniak

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Budżet Obywatelski to cenna samorządowa inicjatywa, angażująca mieszkańców. W wielu miastach właściwie rozumiana. Niestety w Sochaczewie, pomimo przeznaczania nań niewspółmiernie do wielkości budżetu wysokiej kwoty (ponad 1 mln zł), mocno zniekształcona. Stąd zawieszenie realizacji BO w dobie kryzysu, w sytuacji bardzo wysokiego zadłużenia miasta, jest racjonalne. Wobec bardzo dużego spadku dochodów samorządowych (w kwietniu ok. 40% mniej z PIT) nie da się już żyć z łatwych kredytów i obligacji, które samorząd musi spłacać. Trzeba wreszcie zacząć racjonalizować wydatki. (2020-05-12 10:58)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy