SPOTKANIE AUTORSKIE, A WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: SPOTKANIE AUTORSKIE, A WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ Słowo pisane sochaczew
+1


Biblioteka inspiruje - hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek - mottem uroczystości dla pasjonatów książek i bibliotek, zorganizowanej 11 maja w sochaczewskich Kramnicach Miejskich przez Pedagogiczną Bibliotekę w Sochaczewie

11 maja br. w środku Tygodnia Bibliotek i obchodów Dnia Bibliotekarza w sali konferencyjnej w Kramnicach Miejskich w Sochaczewie, zgromadziło się blisko 70 osób – nauczycieli, bibliotekarzy, przyjaciół Biblioteki i pasjonatów czytania, by razem świętować.

Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie w programie uroczystości zaplanowała występy laureatów XIII edycji powiatowego konkursu Tę książkę warto przeczytać, podsumowanie XII edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś oraz spotkanie autorskie z Wandą Dragan, autorką książek o Ziemi Iłowskiej. Spotkanie miało na celu podkreślenie roli bibliotek w życiu lokalnej społeczności, a przede wszystkim znaczenia czytania dla rozwoju każdego człowieka.

Po występach Alicji Krasuckiej (SP nr 4 Sochaczew), Kacpra Matuszewskiego (SP Giżyce) i Kingi Sobczak ( ZS im. Prymasa Tysiąclecia Teresin) nikt nie miał wątpliwości, że biblioteka, nawet pedagogiczna, inspiruje. Udowadniało to również swoją obecnością dwudziestu laureatów tegorocznej edycji konkursu Wydajemy własną książkę, którzy podjęli wyzwanie i zmierzyli się z tematem W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś. Po wręczeniu im nagród rzeczowych, czekała na nich jeszcze jedna – spotkanie z autorką publikacji o Ziemi Iłowskiej Wandą Dragan. Mieszkanka i wielka miłośniczka Ziemi Iłowskiej chce, na kartach książek, ocalić od zapomnienia historię, ludzi, kulturę i obyczaje swojej Małej Ojczyzny.

Pani Wanda z racji swojej pracy, działalności społecznej i pasji, jest osobą znaną mieszkańcom powiatu. Obecnie jest radną powiatu sochaczewskiego i wiceprzewodniczącą Rady Powiatu. Od wieku lat pracuje w Domu Dziecka w Giżycach jako nauczyciel – wychowawca, choć jej pierwszy wyuczony zawód to rolnik. Ma też wykształcenie ekonomiczne i pedagogiczne. Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, członkiem Fundacji Wieś Ekologiczna im. św. Franciszka z Asyżu, członkiem zespołu redakcyjnego Expressu Sochaczewskiego.

Pasję społecznikowską wykazywała zawsze, ale jej spełnienie nastąpiło dopiero w Stowarzyszeniu. W organizacji od 2001 roku, ale od jej przystąpienia Stowarzyszenie zyskało solidny filar. Była inicjatorem i konsekwentnym realizatorem najważniejszych przedsięwzięć Stowarzyszenia – czytamy na stronie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

Młodzi twórcy dowiedzieli się o jej działalności społecznej, życiu prywatnym i tym, co ich najbardziej interesowało - drodze do pisarstwa. Poznali motywy jakie nią kierowały, bohaterów publikacji, źródła z których korzystała, ale i plany na przyszłość. Książki, które napisała pani Wanda Dragan towarzyszyły jej podczas spotkania. Były to: Świątynie i kapliczki Ziemi Iłowskiej (2006), Wielokulturowość Ziemi Iłowskiej (2011), Zarys dziejów parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie (2014), Tajne nauczanie na Ziemi Iłowskiej w latach 1939-1945 (2015) i opracowana wraz z Katarzyną Domańską monografia poświęcona historii szkoły w 70-tą rocznicę jej powstania Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie: 1934-2004. Oprócz wydań książkowych jest autorem wielu folderów i artykułów lokalnych tygodnikach.

Po uroczystości autorka rozdawała podpisane opracowania. Wszystkie dostępne są w kilku egzemplarzach w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej.

Elżbieta Szczypińska
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy