Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan Słowo pisane sochaczew


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest okazją do urządzania różnego typu imprez popularyzujących książkę.

Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sochaczewie w Klubie Nauczyciela zorganizowała spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan- publicystką, biografistką, autorką książek o: Władysławie Broniewskim, Zbigniewie Cybulskim, Marii Dąbrowskiej, Annie Jantar, Marii Kownackiej, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Halinie Poświatowskiej, Annie German.

Mariola Pryzwan twierdzi, że pisze o tych osobach, które kocha.

Tym razem uczestnicy spotkania mogli usłyszeć poruszającą opowieść o piosenkarce Irenie Jarockiej. Autorka napisała o niej dwie książki: Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach oraz Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża. Długo dojrzewała do napisania tych biografii. Jak sama twierdzi bała się, czy będzie umiała pokazać na kartach, jej długie i barwne życie. Udało się zebrać wspomnienia, listy, dokumenty w takiej ilości, że każda z książek liczy niemalże pięćset stron.

Irena Jarocka, królowa polskiej estrady lat siedemdziesiątych, była przez wszystkich lubiana i ciepło wspominana. Z książek wyłania się obraz osoby skromnej, szczerej, prawdomównej i wrażliwej. Miała trudne dzieciństwo, a będąc nastolatką uważała siebie za osobę „nieciekawą”. Była obdarzona wieloma talentami śpiewała, grała w filmie i teatrze, rysowała. Lubiła pisać, zwłaszcza listy. Z publikowanych listów do męża, możemy dowiedzieć się wiele o niej samej. Pisała o wszystkim: przeczytanych książkach, koncertach, obejrzanych filmach spotkaniach ze znajomymi, zakupach, marzeniach. Śpiew był największą jej pasją twierdziła, że „Gdybym nie mogła śpiewać, to lepiej nie żyć...”

Tę barwną opowieść o Irenie Jarockiej, autorka wzbogaciła o prezentację unikatowych fotografii piosenkarki. Uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia książek o Jarockiej i zdobycia autografu.

Wszystkie książki Marioli Pryzwan można wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej. Zapraszamy.


Mariola Woźnicka

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy