Spotkanie literackie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Spotkanie literackie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Słowo pisane sochaczew
+2


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to okazja do organizowania imprez promujących czytelnictwo. W obchody te włączyła się także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sochaczewie. W Gimnazjum Nr 2 w Sochaczewie zorganizowano spotkanie autorskie z sochaczewianinem Michałem Gołkowskim – pisarzem, tłumaczem, z wykształcenia lingwistą, na co dzień tłumaczem kabinowym angielsko-polsko-rosyjskim, z zamiłowania historykiem wojskowości. Michał Gołkowski w ciągu trzech i pół roku wydał siedem książek, a jesienią 2016 roku ukaże się kolejna.

Uczestnicy spotkania nauczyciele i uczniowie szkół powiatu sochaczewskiego mieli okazję poznać niezwykłego człowieka, który jak twierdzi nigdy nie zakładał, że zostanie pisarzem. Pierwszą swoją książkę napisał w wieku dwunastu lat, kolejną w wieku szesnastu, ale uważał, że nie były one dobre. Potem jeszcze próbował coś pisać. Książką, którą zadebiutował w 2013 roku był Ołowiany świt. Zaczął ją pisać za namową żony. Pierwsze opowiadanie stworzył w ciągu trzech dni. Zobaczył, że przychodzi mu to łatwo i sprawia przyjemność. W trakcie pisania szukał wydawcy, co nie było łatwe. Plik z książką wysłał do wszystkich wydawnictw, które znał. Na sto pięćdziesiąt e-maili, odpowiedziało dziesięć, a tak naprawdę jedno wydawnictwo chciało ją wydać. Była to Fabryka Słów, wydawnictwo znane Michałowi Gołkowskiemu, ponieważ wiele książek przez nie wydanych czytał.

Często akcję swych utworów umieszcza w miejscach i obiektach, które zna. Przykładem jest nieczynna mleczarnia w Giżycach, czy zamknięta szkoła w Miszorach. W książkach pojawiają się kawałki naszego życia. Lubi miejsca tajemnicze, opuszczone, zastygłe, bo jak twierdzi, dobrze się o nich pisze. Uważa, że jedyna rzecz, której mu brakuje to czas, który wykorzystuje w całości. Ulubioną jego porą dnia jest wieczór. Nie urodził się z talonem na książki, on je po prostu napisał.

Zebranej młodzieży przekazał w niezwykle ciekawy sposób wiele wskazówek i mądrości życiowych. Należy robić to, co nas bawi i wychodzi nam dobrze. Należy pokazać, że nam na czymś zależy, być wytrwałym. Słabość zasługuje na karę. Pisarz przytoczył myśl Arystotelasa Jeżeli chcesz uniknąć krytyki nic nie rób. Zawsze zaczyna się coś od zera, a najtrudniej zacząć. Tak naprawdę, to im więcej mamy pracy, tym więcej zrobimy. Oprócz marzeń, trzeba mieć też plany, ale sam plan nie wystarczy, żeby napisać książkę. Trzeba zacząć to robić, a najtrudniej zrobić pierwszy krok.

Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim cieszyło się dużym zainteresowaniem. Sala zgromadziła ponad sto dwadzieścia osób. Uczestnicy spotkania mogli kupić jego ostatnio wydaną książkę Komornik i zdobyć autograf autora.

Mariola Woźnicka


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy