Spotkanie przy szachownicy na Placu Kościuszki

/ 17 zdjęć
Zdjęcia i foto: Spotkanie przy szachownicy na Placu Kościuszki Rekreacja sochaczew
+12


Dziś 2 maja na Placu Kościuszki z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej odbył się turniej żywych szachów.


Za tą wspaniałą inicjatywą stoi Sekcja Edukacji i Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miasta. Na Placu Kościuszki w Sochaczewie została rozłożona szachownica, a na niej postawione ogromne szachy. Budziły one duże zainteresowanie najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dzieci grały pod bystrym okiem mistrza szachowego Stanisława Osieckiego. 


Stanisław Osiecki miłośnik szachów już od najmłodszych lat. W 1982 zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Szachowym w Krakowie, następnie 27 lutego 1983 II miejsce w Mistrzostwach Szachów w grze błyskawicznej w Warszawie. Jest kilkukrotnym półfinalistą Mistrzostw Polski w grze bezpośredniej, a także wielokrotnym Mistrzem Okręgu w grze bezpośredniej i błyskawicznej.


,,Głównym celem dzisiejszego spotkania jest popularyzacja szachów szczególnie wśród dzieci. Trzeba pamiętać, że gra w szachy powinna sprawiać im przyjemność, a nie męczyć. (...)

Największą przyjemność graczowi sprawia wygrywanie i jest to naturalne, ale bardzo ważna jest  też odporność psychiczna, która pomoże poradzić sobie z przegraną. Nie ma takiego zawodnika na świecie, który by wszystkie partie wygrał."- mówił Stanisław Osiecki


,,Figury przywieźliśmy aż z Łodzi, po to, aby zaprezentować mieszkańcom naszego miasta jak wyglądają szachy plenerowe. Szachownica natomiast została zrobiona przeze mnie. (...)

Jest to piękna inicjatywna, która uczy gry, bardzo rozwija intelekt. Dzieci, które uczą się szachów, mają duże sukcesy w matematyce, lepiej się koncentrują. Rok temu w Dzień Dziecka na takiego typu szachownicy w rozgrywkach uczestniczyło łącznie 100 dzieci. (...)

To spotkanie jest nie tylko dla dzieci, które potrafią już grać, ale również dla tych dopiero uczących się. Najmłodsi w ten sposób uczą się figur, a te wyjątkowo przypadają im do gustu. Można je dotknąć, przesuwać. Dotychczas Sekcja Edukacji Klubu nauczyciela zrobiła już pięć pokazów żywych szachów m.in. tu na Placu Kościuszki, na Zamku, w Kramnicach." - mówiła nam Teresa Kłujszo.

M.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy