Spotkanie w Bibliotece

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Spotkanie w Bibliotece Sztuki plastyczne sochaczew

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie, którego organizatorem była Biblioteka Gminna w Kątach i Wioska Internetowa. W czwartkowe popołudnie 9 kwietnia w użyczonej przez szkołę sali gimnastycznej zebrało się blisko 40 osób, aby wspólnie obejrzeć film „Przed sklepem jubilera”. Film, w reżyserii Michaela Andersona, powstał w oparciu o dramat Karola Wojtyły pod tym samym tytułem. Tekst papieża jest poetycką medytacją nad sakramentem małżeństwa. 


W nauczaniu św. Jana Pawła II małżeństwo zajmowało miejsce szczególne, dlatego organizatorzy czwartkowego spotkania uznali, że godnym sposobem uczczenia 10. rocznicy śmierci oraz 1. rocznicy kanonizacji polskiego papieża będzie wydarzenie osnute wokół tematu małżeństwa. W związku z tym, wszystkie osoby, które przekroczyły próg „sali kinowej” witane były umieszczonymi w wiklinowym koszyczku cytatami z wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny. 


Po krótkim powitaniu przez organizatorów głos zabrali Grażyna i Krzysztof Kowalscy – małżonkowie z trzydziestodwuletnim stażem, zajmujący się poradnictwem w zakresie życia małżeńskiego i rodzinnego. Państwo Grażyna i Krzysztof mówili o małżeństwie w nauczaniu św. Jana Pawła II; podpowiadali jak dbać o ciągły rozwój miłości w małżeństwie. Kowalscy wymieniali ciekawe spostrzeżenia jak to, że mężczyźni zapytani o osoby najbliższe często wymieniają rodziców, a kobiety – swoje dzieci. Tymczasem osobą najważniejszą dla małżonków powinien/powinna być mąż/żona. Padło też stwierdzenie, że małżonkowie nie będą mieli żadnych problemów z teściami, jeśli między mężem a żoną będzie panowała jedność. I jeszcze uwaga dotycząca wychowania – bardzo trudno jest wychować dzieci, jeśli te nie widzą miłości między swymi rodzicami.


Po projekcji, widzowie nie kryjąc zadowolenia z filmu, chętnie dzielili się swoimi  spostrzeżeniami. Możliwość rozmowy przy kawie i ciastkach nadawała spotkaniu serdeczny, rodzinny wręcz charakter. Pointą całego spotkania niech będą, zaczerpnięte ze sztuki „Przed sklepem jubilera”, słowa Karola Wojtyły: „Miłość jest ciągłym wyzwaniem rzucanym nam przez Boga, / rzucanym chyba po to, byśmy sami wyzywali los.”

                                                                    

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Gminna Biblioteka Publiczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy