SPRZĄTAMY , PŁYWAMY , CHRZCIMY

/ 21 zdjęć
Zdjęcia i foto: SPRZĄTAMY , PŁYWAMY , CHRZCIMY NGO lokalne sochaczew
+16

Działania Stowarzyszenia ,,Kajakowcy Sochaczewa” nie ograniczają się tylko do rekreacyjnego pływania po rzece.  Jednym z głównych celów tego stowarzyszenia jest propagowanie czynnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu pływając kajakiem w czystym naturalnym środowisku wolnym od wszelkich  śmieci . W tym przypadku chodzi o rzekę Bzurę.

Zainicjowany przez stowarzyszenie w roku 2017 projekt pt. BZURA NASZYM SKARBEM który był dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego jest kontynuowany w roku 2018. Do działań tych w roku poprzednim były angażowane różne środowiska społeczne, głównie młodzież i harcerze z terenu Sochaczewa. W tym roku postanowiono zaangażować w tego typu działania podopiecznych MOW Załusków by pokazać jak dużym problemem są śmieci pływające w nurtach rzeki. Jedną z tego typu akcji przeprowadzono na początku września br. na odcinku rzeki Bzury od mostu w Kozłowie Biskupim do plaży Miejskiej w Sochaczewie. Drugą taką akcję wraz ze spływem kajakowym przeprowadzono dnia 15.09.2018 roku na  terenie gminy Młodzieszyn .Tym razem postanowiono posprzątać odcinek rzeki Bzury od mostu w Mistrzewicach do mostu w Witkowicach. W tym celu zarówno kajakowcy jak i podopieczni MOW Załusków spotkali się w godzinach popołudniowych w Mistrzewicach rejon mostu na rzece Bzurze gdzie dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Młodzieszyn znajdował się duży kontener na śmieci. Akcja sprzątania rzeki dotarła do wielu osób. Niestety z uwagi na ograniczoną ilość sprzętu nie wszyscy mogli w tym uczestniczyć. Zarówno dla organizatorów jak i podopiecznych MOW wielkim zaskoczeniem był udział w sprzątaniu ,a następnie samym spływie kajakiem po rzece osoby niepełnosprawnej. Kamil kilka lat temu uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i od tamtej pory porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego co nie przeszkadza mu brać udział w tego typu działaniach. Jak sam powiedział po spływie płynął on kajakiem pierwszy raz od wypadku. Dla kajakowców udział Kamila w spływie okazał się wielkim wyzwaniem natomiast  uzyskane dzięki temu doświadczenie  pozwoli zapewne w przyszłości na powtórzenie takiego spływu z udziałem osób niepełnosprawnych ruchowo.

To nie koniec niespodzianek . Na brzegu rzeki wśród kajaków którymi mieli płynąć uczestnicy tej niecodziennej akcji trzy z nich wyróżniały się szczególnie. Są to kajaki pozyskane przez Stowarzyszenie ,,Kajakowcy Sochaczewa” z dotacji w Konkursie Grantowym ,, Działaj Lokalnie  2018” oraz Konkursie Grantowym ,, FIO Mazowsze Lokalnie 2018” . Tak więc nie obyło się bez szampana(bezalkoholowego) i ochrzczenia nowego sprzętu kajakowców. Po tej miłej uroczystości  wszyscy w wyśmienitych humorach popłynęli w dół rzeki.

Akcję sprzątania rzeki zakończono przy moście w Witkowicach gdzie tradycyjnie zorganizowano grilla oraz zapalono znicze przed tablicą pamiątkową upamiętniającą poległych Bohaterów Bitwy nad Bzurą .

Na koniec jeszcze jedna niespodzianka dla podopiecznych MOW Załusków.  

Dziewczęta otrzymały duże torby termiczne oraz rowerowe.  

Prezenty ufundował Radny Sejmiku Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński .


Stowarzyszenie ,,Kajakowcy Sochaczewa” DZIĘKUJE :


- Radnemu Sejmiku Mazowieckiego Mirosławowi Adamowi Orlińskiemu

- Wójt Gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk-Połubińska

- Wypożyczalnia Kajaków Przemysław Turowski

- Gospodarstwo Sadownicze ,,Tęczowy Ogród”

- Cukiernia Jeznach


Oraz wszystkim uczestnikom biorącym udział w sprzątaniu rzeki realizowanego w ramach projektu ,,BZURA NASZYM SKARBEM”


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie


www.facebook.com/kajakowcysochaczewa


MB

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy