Sprzątanie Bzury zakończone sukcesem

/ 3 komentarzy / 17 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sprzątanie Bzury zakończone sukcesem Interwencje i pomoc sochaczew
+12

Tegoroczna akcja sprzątania Bzury zorganizowana przez Sochaczewskie WOPR oraz MOTOPrzystań w Plecewicach, pod patronatem Urzędu Miasta Sochaczew, zakończyła się sukcesem. Naszym celem było uprzątnięcie lustra wody oraz nabrzeża Bzury z porzuconych śmieci, butelek, puszek i innych nieczystości oraz zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania naszego środowiska naturalnego.


Szesnastoosobowa grupa mająca do dyspozycji 10 kajaków i łódkę, zmagała się przez ponad osiem godzin z dużą ilością zalegających śmieci zarówno na tafli wody i przy brzegach, w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Nie zabrakło deszczu, gradu, a nawet śniegu.


Sprzątanie rozpoczęliśmy przy kościele w Boryszewie. Wyposażeni w worki na śmieci i niezbędny sprzęt już od startu mieliśmy pełne ręce roboty. Płynąc kajakami zbieraliśmy nagromadzone śmieci, często zatrzymując  się aby móc sięgnąć odpady pozostawione na brzegu. Łodzią wiosłową  natomiast odbieraliśmy pełne worki. W wielu miejscach na skarpach Bzury natrafiliśmy na wysypiska śmieci, z którymi niezwykle trudno było się uporać. Wśród naszych znalezisk nie zabrakło: opon, krzesła obrotowego, lodówki, wykładzin. Jednak największą część zebranych śmieci stanowiły butelki plastikowe, szklane, puszki oraz opakowania.


Tak duże ilości śmieci niemalże przerosły nasze możliwości. WOPR-owska łódź asekuracyjna, wyposażona w silnik spalinowy, pełniła rolę barki towarowej. Kilka razy zapełniona po brzegi workami spływała do toru motokrosowego oraz mostu w Chodakowie, gdzie były ustawione kontenery na odbiór śmieci. Kontenery te zostały całkowicie zapełnione.


Mimo tak dużego zaangażowania uczestników, nie udało się w pełni wysprzątać wszystkich miejsc wzdłuż rzeki. Jest to sygnał do częstszych inicjatyw tego rodzaju lub stałego monitorowania przez służby porządkowe, by w okresie letnim podczas spływów kajakowych cieszyć się czystą przyrodą.


Mamy nadzieję, iż relacja z przebiegu akcji będzie dla wszystkich nas, mieszkańców Sochaczewa i okolic, sygnałem do tego, byśmy bardziej dbali o nasze naturalne otoczenie. Szkoda, by tak piękna i niegdyś bardzo czysta rzeka, płynąca przez samo centrum naszego miasta, była tak bezmyślnie zaśmiecana. Jednocześnie zachęcamy wszystkich do poznawania piękna najbliższej nam przyrody i eksplorowania uroków Bzury.
Sochaczewskie WOPR składa serdeczne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, Motoprzystani w Plecewicach, ochotników i sympatyków za okazaną pomoc przy organizacji i przeprowadzeniu akcji sprzątania Bzury.


Patryk Sobieraj

Prezes Sochaczewskiego WOPR

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

jarson-smsjarson-sms
0
Motocykliści SMS Sochaczew sprzatali okolice dawnej przystani kajakowej tydzień wcześniej : https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11109698_565487856887883_6091501502742063487_n.jpg?oh=472902e9d28c0521f4e96256e0ccdde5&oe=55E52FA5 (2015-04-20 23:35)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Na szczęście dla pięknej Bzury oprócz użytkowników rzeki, porzucających bezmyślnie śmieci, są również ludzie bezinteresowni i zatroskani o jej stan ekologiczny i estetykę. Brawo dla sochaczewskich ochotników WOPR. Szacunek dla Was. :)

Pamiętajmy, że od dwóch lat działa ustawa śmieciowa i nie ma potrzeby wywozić śmieci nad rzekę, czy do lasu. Wystarczy wystawić śmieci przed posesję i zostaną one odebrane w każdej ilości, w zamian za uiszczaną dla gminy opłatę śmieciową. Niech ludzie kochający uroki Bzury podziwiają jej piękno, a nie trwonią energii na naprawianie ludzkiej bezmyślności. :( (2015-04-20 23:36)
wbienkowbienko
+1
To cenne, że są tacy ludzie, którym nie jest wszystko jedno. Pozdrawiam inicjatorów i również DUUUŻY SZACUNEK.
Może to głupie, ale dziękuję również w imieniu Bzury:) (2015-04-21 17:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy