STACJA WARSZAWA

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: STACJA WARSZAWA Film, fotografia sochaczew
+2

STACJA WARSZAWA

Sochaczewski Klub Filmowy, po przerwie spowodowanej niekorzystną pogodą, ponownie zaprasza do Ostoi św. Dominika. 17 marca znów będzie można podyskutować na temat filmów. Być może takich jak opisany poniżej, który SKF  poleca na weekend…

 

„Stacja Warszawa”, film z 2013 roku, to kilka, częściowo splecionych ze sobą, historii składających się na panoramę obyczajową i niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców.

 

Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina – wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy –pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Każde z nich jest samotne, wyobcowane i na progu swoistego przebudzenia.  

 

„Stacja Warszawa” jest dziełem zbiorowy grupy absolwentów Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy: Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz i Tymon Wyciszkiewicz. Co ciekawe nie zindywidualizowali własnych części filmowej układanki.

 

W filmie zagrali wybitni polscy aktorzy, tacy jak m.in.: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Łukasz Simlat, Zbigniew Zamachowski.

 

Stolica także jest bohaterem filmu. Warszawa została sfotografowana przez Arkadiusza Tomiaka w mroku, jako miejsce niebezpieczne, pozbawione indywidualnych cech, niemniej wciąż fascynujące. Być może w pewnym sensie Warszawa Tomiaka przypomina wampiryczne Detroit z filmu Jarmuscha.

 

Film otrzymał następujące nagrody:

Klara Bielawka – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda za debiut aktorski za: „Wyróżniającą się osobowość w mozaice postaci wieloobsadowego filmu”

 

Arkadiusz Tomiak – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda za zdjęcia za: „Wykreowanie spójnego świata w wielowątkowej opowieści i oryginalna wizję plastyczną w ukazaniu naszej metropolii”

 

Paweł Skorupka – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda za muzykę za: „Niebanalne i subtelne dopełnienie opowieści filmowej”

 

Aleksander Musiałowski – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda za dźwięk za: „Profesjonalne stworzenie klimatu wielkiego miasta”

 

Mateusz Adamczyk, Marcin Lenarczyk i Zofia Moruś – Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda za dźwięk za: „Profesjonalne stworzenie klimatu wielkiego miasta”

 

Trwa 85 minut.

 

Filmomaniaków zapraszamy do Sali na tyłach kościoła św. Wawrzyńca na godz. 17.00. Zalecamy nieco cieplej się ubrać (problem z ogrzewaniem). Wstęp wolny.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy