Statut biblioteki i spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia.

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Statut biblioteki i spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia. Słowo pisane sochaczew

17 maja 2017 r. odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym, podsumowujące pracę sieci współpracy i samokształcenia, spotkanie bibliotekarzy szkolnych ze szkół powiatu sochaczewskiego. Formy pracy z czytelnikiem – to główny temat tegorocznych spotkań i warsztatów. Omawialiśmy, jak założyć i prowadzić gazetkę szkolną, poznaliśmy program graficzny Canva przeznaczony do tworzenia plakatów, zaproszeń, ogłoszeń – materiałów promujących czytelnictwo. Mieliśmy zajęcia o tutoring, jednej z metod dydaktycznych pomagających rozwijać potencjał ucznia i motywujących go do samodzielnej pracy.

O kompetencjach czytelniczych w świetle reformy szkolnictwa rozmawialiśmy na warsztatach o rozwijaniu kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianiu czytelnictwa.

Od nowego roku szkolnego do szkół wchodzi reforma, zmienią się przepisy prawa oświatowego, będzie obowiązywała nowa podstawa programowa. W nowym prawie oświatowym rola biblioteki szkolnej zostanie wzmocniona. Sposoby organizacji biblioteki, warunki i zakres współpracy biblioteki z uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz innymi bibliotekami określają Statut i Regulamin biblioteki. Tym zagadnieniom poświęcona była druga część spotkania. Były to warsztaty prowadzone przez p. Mirosławę Rogalę, doradcę metodycznego w zakresie geografii i szkoleń kadry kierowniczej. Bibliotekarze przeanalizowali statuty swoich szkół i regulaminy bibliotek pod kątem nowych przepisów. Dostaliśmy dużo informacji o tym, jak napisać statut (tę część dotyczącą biblioteki szkolnej) jaka jest procedura uchwalania statutu, na co należy zwrócić szczególną uwagę.Biblioteka szkolna jest ważnym elementem szkoły i musi ona znaleźć dobre umocowanie prawne w Statucie.

Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy działa przy Pedagogicznej Bibliotece Pedagogicznej im. KEN w Warszawie Filii w Sochaczewie. Spotkanie odbyło się w siedzibie Biblioteki przy ulicy Żeromskiego 39 a w Sochaczewie.


Aneta Stępień

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy