Stawka za odpady - poznaj nową propozycję urzędu

/ 8 komentarzy
Zdjęcia i foto: Stawka za odpady - poznaj nową propozycję urzędu Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Urząd Miasta ogłosił kolejne konsultacje społeczne związane ze stawką za odpady. Kilka dni temu burmistrz miasta ogłosił odstąpienie od proponowanej uchwały, która zakładała przeliczanie stawki za odpady w odniesieniu do ilości zużytej wody. Mieszkańcy zgłosili swoje zastrzeżenia. Urząd ogłosił nową propozycję. 


Proponowana treść uchwały to: Dokonuje się wyboru metody ustalania za gospodarowanie odpadami komunalnymi w taki sposób, że w przypadku nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy opłata miesięczna za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość przez ustaloną stawkę. 


Kwoty te ustalono w zależności od wybranej metody selekcji odpadów w danym gospodarstwie. Proponowana stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny to 19 zł/osoba. W przypadku gospodarowania odpadami nie zbieranymi i odprowadzanymi w sposób selektywny to kwota 38 zł/osoba. 


Obecnie za odpady płacimy odpowiednio 12,80 zł/osoba za odpady segregowane, 22,00 zł za odpady niesegregowane. 


Konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej w Sochaczewie w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty potrwają od 21 czerwca do 7 lipca br. 


Wejście w życie uchwały to 1 sierpnia 2019 roku. Uzasadnieniem zmiany obecnej uchwały dotyczącej stawek jest zmiana miesięcznego wynagrodzenia dla firmy Partner, która obsługuje odbiór śmieci z terenu miasta. Ugoda sądowa zawarta przez urząd z w/w firmą zwiększyła wynagrodzenie dla podmiotu od 1 kwietnia 2019 roku. Jak czytamy w proponowanej treści uchwały - ma służyć zapewnieniu środków finansowych na realizację zadania. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (8)

NovJanNovJan
+6
50% więcej za segregowane i prawie 100% więcej za niesegregowane, brawo panie Osiecki(słowo burmistrz nie przechodzi mi przez gardło)ładny prezent pan szykuje mieszkańcom nie ma co, każda kolejna propozycja lepsza od poprzedniej, ludzie obudźcie sie w końcu i zrozumcie że ze strony tego człowieka nic Was w Sochaczewie dobrego nie spotka!!!

na jesieni wybory, jak Małecki sie nie dostanie to może wtedy obaj zrozumieją ze mieszkańcy nie sa tylko dojna krową potrzebna tylko przy urnie, mam nadzieje ze w końcu Sochaczew sie obudzi i wywiezie tego pana tam gdzie mieszka(Nowa Sucha) jednym z jego archaicznych autobusów.

(2019-06-21 13:08)
Obywatel85Obywatel85
+1
Wyjdzie jak Jagna na wozie z gnojem wtedy może zrozumie specjalista od siedmiu boleści. (2019-06-21 14:00)
jerzyk2205jerzyk2205
+3
Minister Środowiska chcąc ograniczyć składowanie odpadów, a zwiększyć segregację, zaproponował podwyższenie tzw. opłaty marszałkowskiej, obowiązującej na składowiskach odpadów. Nazwa jest myląca, gdyż tylko niewielka część tej opłaty trafia do marszałka (ok.10%). Większość (ok.50%) inkasuje gmina na terenie której funkcjonuje składowisko. Podwyżki jakie dotykają teraz gminy nie są więc zależne tylko od firmy odbierającej śmieci, a narzucone przezMinisterstwo Środowiska i rząd PiS.Zmiany przyniosło obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 roku w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska. W rozporządzeniu tym określono między innymi stawki za składowanie odpadów po procesie ich mechaniczno-biologicznego przetwarzania na rok 2018 i kolejne lata. Stawki są znacznie wyższe niż w roku ubiegłym. Zamiast dwudziestu kilku złotych za tonę w 2017 roku, w 2018 roku trzeba było już zapłacić nawet 140 zł. W 2019 roku kwota ta wzrosła do 170 zł, zaśw 2020 rokuopłata marszałkowska wzrośniedo kwoty 270 zł.Rosną więc również drastycznie koszty RIPOKów i cena za tonę składowanych odpadów. Od stycznia 2020 roku opłata na składowiskach wzrośnie znowu o100 zł od tony!!!Burmistrz konsultuje z mieszkańcami podwyżkę opłaty w wysokości19 zł i 38 złod osoby. Czy ugoda z firmą obejmuje również tę kolejną podwyżkę? Jeśli nie, to czy w przyszłym roku burmistrz nie zaproponuje mieszkańcom nowej opłaty w wysokości ok. 25 i 50 zł od osoby? (2019-06-21 20:14)
NovJanNovJan
+3
panie Jerzy , ja odpowiem, na 99% tego nie uwzględnili bo skad mają to wiedziec , oni sie tym nie interesują bo ich to zawsze zaskakuje - tak funkcjonuje ten urzad od ponad 8 lat.

najgorsze jest to ze to pozniej jest cedowane na mieszkanców dlatego po raz kolejny apeluje - pomyslcie prosze na jesieni przy urnie komu to zawdzięczacie i podejmijcie wlaściwą decyzje (2019-06-21 22:59)
okooko
0
My ludzie za śmieci nic nie powinniśmy płacić !!! Do każdego towaru powinna być doliczona cena utylizacji. Dlaczego wrzuca się wszystkich do jednego worka, dlaczego czteroosobowa rodzina ma płacić za wyrzucone opakowanie np. po maśle x4? A czy galerie, urzędy etc. też będą płacić od osoby (pracownicy, klienci, petenci)? (2019-06-22 14:08)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
@oko

Galerii, urzędów (w tym magistratu i starostwa), instytucji nie ma w sochaczewskim systemie odbioru i zagospodarowania odpadów. One funkcjonują poza miejskim systemem odbioru i zagospodarowania odpadów, finansowanym z kieszeni mieszkańców, i na starych zasadach sprzed 2013 roku (mają umowę z kim chcą). Dlatego często rano na jednej ulicy można spotkać śmieciarki kilku firm, a kosze uliczne szybko się zapełniają. Między innymi dlatego nie ma w Sochaczewie szans na uszczelnienie systemu. (2019-06-22 14:36)
boniekboniek
0
Czemu nie możemy płacić tak jak wcześniej ?

Ile wyprodukuję (śmieci) zgłoszę prośbę o odbiór do Urzędu Miasta za tyle zapłacę ?

W moim gospodarstwie zapełniam pojemnik 240 l raz w miesiącu a płacę za dwa wywozy (co dwa tygodnie) czemu?

Ale jak wystawiano gabaryty i było 8 opon przed bramą to firma zabrała tylko 4,

czemu ?

skoro w gospodarstwie domowym mieszkają 4 osoby dorosłe i każda ma auto, każda płaci za śmieci, właściwie po sezonie można by wystawić opon 16, ale firma zabierze tylko 4, bo do bramy przypisane są 4 opony, taką ma umowę Urząd Miasta z firmą, taką informację przekazano mi w UM, po zgłoszeniu, że śmieci nie zostały zabrane.

(2019-06-24 06:18)
zbigsochzbigsoch
0
To,że znajdziemy się w takiej sytuacji z opłatami za wywóz śmieci, było do przewidzenia po wprowadzeniu ustawy śmieciowej w 2012 roku i wiele osób o tym mówiło.Dalej można spodziewać się wzrostu opłat ponieważ ustawa dalej obowiązuje (z nowelizacjami) i nic nowego nie wnosi w kwestii zarządzania gospodarką odpadami.Żaden sposób naliczania opłat nie zmieni tego ,że śmieci wytwarzamy coraz wiecej.Jak nie doprowadzimy do sytuacji ,że odzysk surowców ze śmieci będzie się opłacił ,(tak jak złom) sytuacja się nie zmieni.Po 8 latach obowiązywania ustawy już czas chyba na refleksję za co my właściwie płacimy firmą odbierającym odpady, co się dalej z nimi (odpadami) dzieje.Czy jak opłaty wzrosną o 100% , 200% bez wzgledu na sposób naliczania to śmieci ubędzie na składowiskach odpadów? (2019-06-24 08:37)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy