Sto lat temu w Sochaczewie...

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sto lat temu w Sochaczewie... Historia i tradycja sochaczew
+1

W minioną środę Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew gościła w Kątach znanego, sochaczewskiego historyka – Bogusława Kwiatkowskiego. Pan Bogusław w godzinach porannych spotkał się z młodzieżą gimnazjalną, która wysłuchała wykładu pt. „Zdań kilka o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w czasach, kiedy nie było smartfonów”. Natomiast po południu odbył się wykład historyczny dla osób dorosłych, zatytułowany „Powiat sochaczewski tuż przed i tuż po odzyskaniu niepodległości”.

Wykład Bogusława Kwiatkowskiego był niezwykle cenny, ponieważ pozwalał słuchaczom spojrzeć na wydarzenie, jakim było odzyskanie niepodległości z perspektywy lokalnej. Jak wyglądał Sochaczew sto lat temu? Kiedy przeciętny sochaczewianin mógł dowiedzieć się, że Polska jest wolna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali słuchacze środowych prelekcji. Nie zabrakło ciekawostek, dotyczących naszego miasta, jak choćby tej, że pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sochaczew przyznany został Józefowi Piłsudskiemu, a miało to miejsce w roku 1928. Wystąpieniu Bogusława Kwiatkowskiego towarzyszył pokaz, zgromadzonych przez historyka zdjęć – często bardzo unikatowych.

Po zakończeniu wykładu, słuchacze obejrzeli zorganizowaną przez bibliotekę w Kątach wystawę fotografii pt. „Sochaczew w obiektywie sprzed lat”. Ekspozycja potrwa do 20 października.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Gminna Biblioteka Publiczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy