Stojaki na rowery: jest konkurs i jest zabawa, tzn. obawa

/ 9 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Stojaki na rowery: jest konkurs i jest zabawa, tzn. obawa Inwestycje sochaczew

Urząd Miasta chce nam postawić w miejscach newralgicznych trzy stojaki na rowery. Chodzi o plac Kościuszki, o plac św. Dominika oraz o sąsiedztwo parkingu Parkuj i Jedź na Sienkiewicza, czyli przy PKP. W każdym ze stojaków ma być po siedem stanowisk do zamocowania swoich dwóch kółek. I wszystkie mają się wpisywać w System Informacji Miejskiej, czyli, raz, być z odpowiednich materiałów, dwa, stylistycznie nawiązywać do fortepianowej klawiatury Fryderyka Chopina. Ratusz ogłosił konkurs na opracowanie aranżacji tychże stojaków, którego zwycięzca otrzyma zamówienie na wykonanie szczegółowego projektu.

 

Trzy stojaki na rowery, w każdym siedem stanowisk. Ratusz chce je ustawić na pl. Kościuszki, na pl. św. Dominika i naprzeciwko Parkuj i Jedź przy Sienkiewicza. Na sochaczewskim BIP-ie możemy znaleźć ogłoszenie konkursu na opracowanie aranżacji tych tyleż praktycznych, co w założeniu, estetycznych elementów architektonicznych naszego miasta. Jest to już drugie ogłoszenie, bo pierwsze należało unieważnić z powodu… braku ofert.

Urząd Miasta przykłada najwyraźniej wielką wagę do wyglądu i wykonania stojaków. Dlaczego? W regulaminie konkursu UM znajdziemy cały poemat (troszku infantylny, troszku śmieszny, ale jak najbardziej słuszny) uzasadniający taką postawę. Oto fragmenty poematu:

Rower jest bez wątpienia jednym z najbardziej przyjaznych miastu środków transportu. Co ważne, korzyści z jego użytkowania odczuwa nie tylko kierujący, ale także otoczenie. Jednak użytkowanie nawet najbardziej rozwiniętej sieci dróg rowerowych będzie ograniczone, gdy zaniedbane zostaną pozostałe elementy infrastruktury. Jednym z takich elementów z całą pewnością są stojaki rowerowe.

Aranżację należy wykonać dla projektu stojaków rowerowych. Zakłada się, że przedmiot będzie wykorzystywany przez mieszkańców miasta. Publiczne stojaki rowerowe zapewniają bezpieczne i wygodne pozostawienie roweru w miejscu publicznym na odpowiedzialność właściciela. W sąsiedztwie placu Kościuszki znajduje się plac św. Dominika, miejsce parkingowe aut i rowerów dla osób korzystających z odjeżdżających stąd busów i autobusów np. do Warszawy, Płocka, Włocławka, Łodzi itd. Rower jest masowym pojazdem do odbywania krótkich podróży, zaś dzięki powiązaniu z transportem zbiorowym może służyć także do odbywania podróży dalekich. Infrastruktura rowerowa da możliwość odbywania podróży intermodalnych – częściowo rowerem, częściowo komunikacją zbiorową - umożliwi dojazd rowerem z domu do przystanku komunikacji zbiorowej i kontynuację podróży transportem zbiorowym. Co stanowić będzie w szczególności sposób na poprawę efektywności komunikacji publicznej, a także zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do Sochaczewa. Mieszkańcy nie mając bezpiecznych i wygodnych miejsc parkingowych do pozostawienia swoich rowerów wybierają inne dogodniejsze środki transportu np. samochody. […]

Aranżacja powinna wpisywać się w System Informacji Miejskiej zarówno w kolorystyce jak i stylizacji wykonania.”

 

Tyle cytatu. Przywołany System Informacji Miejskiej (patrz zdjęcie w załączeniu), opracowany na zlecenie UM, w który wpisywać mają się stojaki, stylistycznie zakłada wprowadzanie do wszelkiego rodzaju znaków, kierunkowskazów czy tablic w naszym mieście motywu fortepianowej klawiatury, co podkreślać ma związki ziemi sochaczewskiej z Fryderykiem Chopinem.

W jaki sposób fortepianowa klawiatura związana zostanie z rowerowymi stojakami, zobaczymy, jeśli w końcu jakaś oferta konkursowa się pojawi i wygra. Dodajmy, że zwycięzca konkursu otrzyma zamówienie na wykonanie szczegółowego projektu stojaków. Ci, którzy nie wygrają, nie dostaną nic.

Cóż, to dobrze, że władze Sochaczewa zaczynają przywiązywać wagę do estetyki nawet tak drobnych elementów miejskiej przestrzeni i chcą je stylistycznie ujednolicać, wszak przekłada się to na urodę miejsca, w którym żyjemy, zatem poczucia codziennego komfortu i przyjemności. Pal licho Chopina (bez urazy dla kompozytora), z którym jako miasto niewiele mamy wspólnego. Nawet akceptując wspomnianą klawiaturę jako dominujący motyw graficzny wszelkich oznaczeń Sochaczewa, nie sposób nie mieć refleksji, że może jednak z tym konkursem na stojaki to już lekkie przegięcie. Nie wiem, jak Państwo, ale ja widziałam w swym życiu setki prostych, estetycznie uniwersalnych, metalowych stojaków, zapewne stosunkowo niedrogich (można ewentualnie zainwestować w lepszy materiał) i łatwych do nabycia.

Owszem, widziałam też prawdziwe, stojakowe dzieła sztuki, jednak w przypadku Sochaczewa obawiam się (oby niepotrzebnie), że usilne sfortepianizowanie i uszopenienie konstrukcji może dać efekt merytorycznie i estetycznie nieznośny. Może gdybyśmy mówili o stojaku na dwadzieścia, trzydzieści stanowisk, rozmach byłby bardziej uzasadniony, ale przecież mówimy o marnych stanowiskach siedmiu. Ale OK, trzymam kciuki za konkurs.

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (9)

margot45margot45
0
"Rower jest bez wątpienia jednym z najbardziej przyjaznych miastu srodków transportu. Co ważne, korzyści z jego uzytkowania odczuwa nie tylko kierujący, ale także otoczenie."

Otoczenie najbardziej odczuwa te "korzyści" w następujacych sytuacjach:
- próba przejechania przez rowerzystę (lub grupę tychże) kiedy pieszy sobie spokojnie idzie chodnikiem, I nie, wiek i płeć nie ma tu nic do rzeczy. Ostatnio niemal wjechała we mnie starsza pani jadąca rowerem - po chodniku oczywiscie - wzdłuz Traugutta, gdzie akurat wyjątkowo mamy w mieście kawałek ścieżki rowerowej....

- próba przejechania osoby czytającej książkę na plaży.
I to ostatnie to nie żart, niestety. Do tej bandy bezmózgów jakoś nie moze dotrzeć, ze PLAŻA to nie miejsce na wyścigi rowerów. (2017-07-25 16:18)
maniek34maniek34
-1
Ci debile jeżdżący po chodnikach to jakaś plaga,jakaś patologia. Na szczęście jak widzę takiego ... jadącego chodnikiem mam na to sposób,łapie za kierownicę i bęc leży idiota. Dlatego czekam na straż miejską w Sochaczewie reaktywacja bo ktoś musi zrobić tu porządek wreszcie (2017-07-25 20:22)
MitutoyoMitutoyo
+1
Przeważnie jeżdzę spokojnie, ulicą bądź jak jest to scieżką, ale jak będę jechał kiedyś chodnikiem i złapiesz za kierownice to od razu wyciągaj telefon i dzwoń do swojego dentysty i umawiaj wizytę albo od razu lepiej pare wizyt :) (2017-07-25 23:27)
margot45margot45
0
Wypowiedź Mitutoyo prezentuje poziom kultury tzw. rowerzystów :) normalnie aż bije po oczach :)

Ja tam się z bydłem bić nie zamierzam. (2017-07-26 09:08)
margot45margot45
0
Przykład "kultury" rowerzysty: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22150741,policja-zatrzymala-rowerzyste-podejrzanego-o-brutalny-atak-na.html#MTstream
  (2017-07-26 09:46)
ShitmonsterShitmonster
0
maniek34 
Podejrzewam, że jesteś taki fajny męski i ostry tylko w necie na forum esocho. W prawdziwym świecie za kierownik możesz tylko złapać max 12 latka o ile nie ma w promieniu kilometra jego ojca. 
Nie bądz psycho
https://www.youtube.com/watch?v=8iUbnua-Z4U
Ponosi Cię fantazja.
https://www.youtube.com/watch?v=lXpDxn6QVhs 
Internet nie zapomina . 
Dziękuje dobranoc

  (2017-07-26 18:45)
wbienkowbienko
0
@maniek34
W taki sposób możesz człowieka uszkodzić, a nawet zabić. Myślisz trochę? Masz odrobinę wyobraźni? Tylko dlatego, że ktoś również ma problem ze zrozumieniem przepisów ruchu drogowego chcesz go doświadczyć w taki sposób? To są wyjątki, wystarczy zwrócić uwagę.

@margot45
To nie przykład rowerzysty tylko psychopaty. (2017-07-26 22:40)
Daniel5Daniel5
0
Sochaczew to dziwne miasto.... (2017-07-27 09:09)
margot45margot45
0
Wbienko, a to nie to samo...? (2017-07-27 09:51)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy