Stolica kultura Mazowsza powiat sochaczewski

/ 1 komentarzy

Z Agnieszką Krawczyk, pracownikiem Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Sochaczewie rozmawia Jolanta Sosnowska.
- Stolica Kulturalna Mazowsza 2010 została wybrana. Ten zaszczytny tytuł otrzymał powiat sochaczewski. Czym zaskoczyliście marszałka województwa i pozostałych sześciu kandydatów?
- Usłyszeliśmy niedawno, że nasz wniosek był bezkonkurencyjny. Ponieważ rok 2010 jest Rokiem Chopinowskim, podporządkowaliśmy nasze propozycje temu wydarzeniu. Na naszą korzyść działa oczywiście samo położenie – okolice miejsca urodzenia Fryderyka Chopina, ale nie poprzestaliśmy na tym. Zaproponowaliśmy rok wypełniony różnorodnymi imprezami kulturalnymi, sportowymi i edukacyjnymi.
- A skąd pomysł na udział w rywalizacji o tytuł Stolicy Kulturalnej Mazowsza?
- Powiat kilka lat temu ubiegał się już o ten tytuł, ale bezskutecznie. Teraz, przygotowując się do Roku Chopinowskiego, wydawało nam się, że to świetna promocja dla naszego regionu, bo przypomnę, że tytuł Kulturalnej Stolicy Mazowsza otrzymuje nie miasto, a cały powiat. Dzięki temu zaistnieć mogą, oprócz Sochaczewa, także gminy wchodzące w skład powiatu. I tak się dzieje. W programie imprez, jaki przesłaliśmy do urzędu marszałkowskiego, znalazło się szereg przedsięwzięć organizowanych przez gminy, że wymienię tylko Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie, rekonstrukcję chrztu F.Chopina w Brochowie, czy Jackalia w Młodzieszynie. Kiedy już uzyskanie tytułu stało się faktem, zachęcamy gminy do kontaktu z naszym wydziałem, aby dokładnie zaplanować konkretne przedsięwzięcia i ustalić preliminarz wydatków.
- Bo uzyskanie miana Stolicy Kulturalnej Mazowsza wiąże się z pulą pieniędzy na organizację imprez.
- W ślad za tytułem przywędruje do nas 200 tys. złotych, które rozdysponujemy pomiędzy organizatorów imprez. Najpierw jednak sami, jako starostwo, musimy dokończyć negocjacje z urzędem marszałkowskim i podpisać umowę.
- To proszę wymienić kilka najważniejszych imprez organizowanych w najbliższych miesiącach.
- Chcielibyśmy, aby jedną ze sztandarowych imprez był Festiwal „Chopin -2010 - Impresje”. Jego organizację, we współpracy ze Stowarzyszeniem e-sochaczew.pl, planujemy na koniec sierpnia, a to dlatego, że 29 sierpnia 1830 roku odbył się jedyny udokumentowany koncert Chopina w Sochaczewie. Zależnie od tego, czy znajdziemy partnerów i sponsorów tego wydarzenia, festiwal będzie miał bardziej lub mniej okazały charakter. Nam marzy się trzydniowa impreza z wielkimi gwiazdami pianistyki, w plenerze, np. na pl. Kościuszki lub na podzamczu. A co z tych planów wyjdzie, zobaczymy.
Z kolei 17 października, w rocznicę śmierci Chopina, w bazylice w Niepokalanowie odbędzie się wykonanie „Requiem” Mozarta. Podobno nasz wielki pianista życzył sobie, aby ten utwór wykonano na jego pogrzebie.
Ciekawym wydarzeniem może być także wykonanie na rynku w Sochaczewie największego na świecie mazurka. Chodzi tu oczywiście o wypiek cukierniczy, a nie utwór muzyczny. W skład obchodów wejdzie także listopadowy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie oraz Miejski Ośrodek Kultury, a także m.in. Sochaczewski Festiwal Filmów Polskich czy Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną.
- Kiedy poznamy dokładny kalendarz imprez i kiedy się one rozpoczną?
- Przypomnę w tym miejscu, że oficjalna decyzja o przyznaniu nam tytułu stolicy kulturalnej zapadła w urzędzie marszałkowskim w piątek 18 grudnia ub. r. Potem były święta i Nowy Rok, a więc straciliśmy sporo czasu, a tak jak wspomniałam, przed nami są jeszcze szczegółowe konsultacje co do programu i preliminarza wydatków. Mam nadzieję, że szybko się z tym uporamy i zaczniemy działać, bo pracy jest dużo, a czasu coraz mniej. Natomiast wiemy już, że oficjalne uroczystości przyznania tytułu, wręczenia kluczy z udziałem marszałka i innych gości odbędą się na początku kwietnia. Taki termin ustalił urząd marszałkowski.
- Proszę jeszcze powiedzieć, kto personalnie pracował nad wnioskiem.
- Merytorycznie opracowały go trzy osoby – Adam Lemiesz, Anna Syperek i moja skromna osoba, a nad całością pieczę sprawował dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sporu i Turystyki Starostwa Powiatowego Marcin Podsędek.
- Gratuluję tytułu i życzę realizacji planów.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

użytkownik10292użytkownik10292
0
Pani Agnieszko, mam pytanie: jaki wkład w przygotowanie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego miały lokalne organizacje pozarządowe i propozycje imprez przez nie zaproponowane? Czy był taki wkład i takie propozycje? Czy zostały one uwzględnione we wniosku? Czy ewentualnie imprezy te znajdą się w oficjalnym programie 'stolicy kultury'?
Z góry dziękując za odpowiedź pozdrawiam,
Michał Jakubowski, Fundacja Autonomia (2010-01-14 13:33)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy