Strzały na Farnej

/ 3 komentarzy / 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Strzały na Farnej Sztuki sceniczne sochaczew
+6

Żołnierze w polskich i niemieckich mundurach, niemiecki czołg Pancern II, trzy motocykle z kampanii wrześniowej, autentyczny samochód „Adler”, pełna złowrogich strzałów, zacięta walka. Tak w przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Sochaczew oddał cześć poległym.

Organizatorami wojennej, sugestywnej inscenizacji na pl. Kościuszki i ul. Farnej byli burmistrz Sochaczewa, Fundacja Polonia Militaris, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Urząd ds. Kombatantów. Pomysłodawcami i autorami scenariusza tego, co działo się w centrum naszego miasta w poniedziałek 31. sierpnia, byli rekonstruktorzy z II Batalionu 18 Pułku Piechoty z Kubą Wojewodą na czele.

Sześćdziesięciu rekonstruktorów z II Batalionu 18 PP, IV Pułku Legionów z Kielc, GRH Marienburg, 14 DH oraz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 odegrało ponad dwudziestominutowy epizod z obrony Sochaczewa w dniach 12-14 września 1939 roku. W bitwie wykorzystano ponad sztuk broni palnej, w tym karabiny maszynowe, dwa pojazdy pancerne – m. in. niemiecki czołg Pancern II, trzy motocykle, samochód „Adler”, armatkę przeciwpancerną Bofors.

Zaangażowanie uczestników walk, zgromadzony sprzęt, a przede wszystkim efekty pirotechniczne zapewniły kilkusetosobowej publiczności prawdziwe, trzymające w napięciu widowisko historyczne. Szczególnie zaszczytne miejsce wśród widowni zajmowali licznie zgromadzeni uczestnicy Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów, których tego dnia gościł u siebie Sochaczew.

Podkreślić należy, że w tym roku to już dziesiąta inscenizacja z udziałem sochaczewskiej Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Ale na tym nie koniec, przypomnijmy, że już 13. września na brochowskich polach odbędzie się kolejna, ogromna inscenizacja największej bitwy kampanii wrześniowej - Bitwy nad Bzurą 1939, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

foto: Małgorzata Kazur
Zobacz więcej

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

d1alerd1aler
0
A o 14 dh jak zwykle zapomniano. (2009-09-01 11:20)
czyZANKAczyZANKA
0
O Bitwie nad Bzurą piszą na stronie Rzeczpospolitej http://www.rp.pl/artykul/2,355033_Tam__gdzie_slychac_spiew_i_rzenie_koni_.html (2009-09-01 17:42)
enfieldenfield
0
W widowisku wzięła tez udział 14 DH im . 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Gdyby nie wsparcie z ich armatki ppanc 37 mm "Bofors" pod dowództwem Marka Babulewicza niemieckie czołgi rozjechałyby nas na miazgę...

czołem ! (2009-09-02 10:16)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy