Sukces w walce o Sądy Rejonowe

Zdjęcia i foto: Sukces w walce o Sądy Rejonowe Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Plany przekształcenia najmniejszych Sądów Rejonowych w Polsce w wydziały zamiejscowe większych sądów muszą na chwilę obecną poczekać.

Wczoraj – 10.09.2012 r. – posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie RP projekt obywatelski, który ma zablokować planowaną przez Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina reorganizację sądów rejonowych i ich przekształcanie, a w przyszłości być może ich likwidację. Wraz z projektem posłowie PSL przynieśli do Sejmu 155 tyś podpisów poparcia w obronie polskiego sądownictwa i zmiany ustawy, aby Sejm RP, a nie Minister Sprawiedliwości jednoosobowo decydował o kształcie wymiaru sprawiedliwości. Minister Gowin już dziś zapowiedział, że częściowo wycofa się z własnej reformy, a z początkowych 122 Sądów Rejonowych do przekształcenia (likwidacji) obecnie lista zostaje zmniejszona – jak podaje Minister – do 30 najmniejszych sądów.

Warto podkreślić, że jest to ogromny sukces Nas wszystkich, którzy w tą walkę byliśmy bardzo mocno zaangażowani i sami zbieraliśmy podpisy pod tym projektem ustawy zgłoszonym przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Osobiście pragnę podziękować wszystkim uczestnikom protestów, a później akcji zbierania podpisów oraz prezesowi Sądu Rejonowego w Sochaczewie Jackowi Woźnicy i mecenasowi Wojciechowi Błaszczykowi, z którymi wspólnie w centrum Sochaczewa zbierałem podpisy i przekonywaliśmy, że ten pomysł i projekt ustawy jest niezwykle istotny dla Naszych Małych Ojczyzn.

Pragnę podkreślić, – co pisałem we wcześniejszych artykułach, – iż również Sejmik Województwa Mazowieckiego negatywnie oceniał zmiany w reorganizacji Sądów Rejonowych, a ja jako radny sprawozdawca przedstawiałem ten projekt stanowiska i pisałem prawną argumentację.

Jestem przekonany, że Minister Sprawiedliwości w najbliższych dniach określi swoje dalsze plany w tej reformie i nie wycofa się ze swoich deklaracji. Raz jeszcze dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie w walce o Sądy Rejonowe w Polsce oraz Nam wszystkim za 155 tyś podpisów za projektem ustawy. Dziękuję również Burmistrzowi Miasta Sochaczew Piotrowi Osieckiemu oraz Staroście Sochaczewskiemu Tadeuszowi Korysiowi, którzy dokładali najwyższego starania i pomagali w organizacji wszystkich przedsięwzięć.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Blog Adama Orlińskiego wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy