SUSPIRIA

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: SUSPIRIA Film, fotografia sochaczew
+1

13 kwietnia w Sochaczewskim Klubie Filmowym symboliczne, artystyczne, wielowymiarowe kino z elementami grozy  - SUSPIRIA. Film w reżyserii Luca Guadagnino z 2018 roku, będący reinterpretacją kultowego horroru Daria Argenta z 1977 roku. Startujemy o godz. 17.00 w sali konferencyjnej na II piętrze Kramnic Miejskich. Wstęp jest wolny.

Producenci niezapomnianych obrazów „Czarny łabędź”, „Zodiak” i „Wyspa tajemnic” prezentują remake kultowego arcydzieła Dario Argento, filmu uznawanego za kamień milowy współczesnego kina grozy. Nakręcone w 1977 roku „Odgłosy” zostały uznane za trzeci najlepszy horror w historii według brytyjskiego pisma Total Film oraz jeden z najlepszych filmów wszech czasów zdaniem magazynu Empire.

Współczesną wersję produkcji wyreżyserował nominowany do Oscara i nagrody BAFTA – Luca Guadagnino („Tamte dni, tamte noce”) na podstawie scenariusza Dave’a Kajganicha – twórcy głośnego serialu „Terror”.

W obsadzie horroru, obok laureatki Oscara – Tildy Swinton („Musimy porozmawiać o Kevinie”) oraz znanej z oryginalnych „Odgłosów” – Jessiki Harper, zobaczymy plejadę gwiazd młodego pokolenia: Dakotę Johnson („Pięćdziesiąt twarzy Greya”), Chloe Grace Moretz („Kick-Ass”), Mię Goth („Lekarstwo na życie”) a także Małgorzatę Belę („Ono”) – prywatnie partnerkę reżysera Pawła Pawlikowskiego.

W fabule: Amerykańska tancerka Susie Bannon (Dakota Johnson), udaje do Berlina, aby rozpocząć naukę w tamtejszej, prestiżowej szkole baletu. Jej przyjazd zbiega się w czasie z tajemniczym zniknięciem Patricii (Chloe Grace Moretz) jednej z wychowanek akademii.

Susan, czyniąca niesamowite postępy pod okiem ekscentrycznej dyrektor artystycznej szkoły – Madame Blanc (Swinton), szybko zaprzyjaźnia się z inną tancerką Sarą (Mia Goth). Kiedy w szkole dochodzi do kilku mrożących krew w żyłach incydentów, obie dziewczyny zaczynają nabierać podejrzeń, co do prawdziwej natury akademii. Wkrótce Susie pozna jej największy, mroczny sekret.

Nowa wersja „Suspirii” pomimo szeregu wspólnych cech łączących ją z pierwowzorem jest osobnym, autonomicznym bytem. W intrygujący sposób rozwija wątki znane z oryginału, różni się wizualnie, a także nie boi się rozsadzać ram konwencji kina grozy. Bliżej jej raczej do kina artystycznego niż do kina grozy.

Jej akcja rozwija się wprawdzie w tym samym roku co pierwszej Suspiri, ale w innym miejscu i dużo więcej tu wątków. Wśród tematów zauważonych w filmie krytycy dostrzegają m.in. walkę o władzę, upadek zbiorowości, relacje matka-córka, holocaust, filozofia Zygmunta Freuda a myślenie Jacquesa Lacana (na temat ego), tożsamość a idea, pamięć i tożsamość.

Na uwagę zasługuje także minimalistyczny, post-rockowy soundtrack Thoma Yorka z Radiohead oraz charakteryzatorskie sztuczki, które sprawiły, że ktoś z obsady filmu nie gra w obrazie tylko jednej roli...

To film który zostaje na długo w pamięci, zmusza do myślenia, po wielokroć i na różne sposoby można go interpretować, ponieważ jest symboliczny. Reżyser nie daje nam łatwych rozwiązań. Trwa 2,5 godz. Zapraszamy. Przybyłych częstujemy kawą, herbatą, a czasem słodyczą.


 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy