Susza - coraz mniej wody w zbiornikach i kosmiczne ceny, pożary - co przed nami?

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Susza - coraz mniej wody w zbiornikach i kosmiczne ceny, pożary - co przed nami? Interwencje i pomoc sochaczew

Cieszymy się ze słońca. Daje potrzebną do życia energię, ale w nadmiarze nie wróży nic dobrego. O zmianach klimatu nie trzeba czytać, wystarczy spojrzeć za okno. 


Z koronawirusa może wyjdziemy. Z suszy będzie nam zdecydowanie trudniej. I tak już kiepska sytuacja wielu Polaków jest bardzo trudna. Kryzys gospodarczy zapukał do drzwi naszego domostwa i został przyjęty. Ceny poszybowały w górę, a 13 emerytura, czy nawet 14 nie będzie ratunkiem. Bo siła 100 zł spada z szybkością rakiety kosmicznej. 


Susza w powiecie sochaczewskim, która już daje o sobie znać w postaci wszechobecnych pożarów staje się ogromnym zagrożeniem. Nie tylko ze względu na samo niebezpieczeństwo jaki niesie ogień.  


Sucho w lato, na jesieni i wyjątkowo ciepła zima. I tak od kilku lat. Coraz trudniej młodszym dzieciom zobaczyć śnieg, a o lodowiskach powstających bez sztucznego zasilania nie mówiąc. 


Zasoby wody w naszym kraju są coraz mniejsze. Z roku na rok wypadamy coraz gorzej na arenie choćby europejskiej. I tu dużą rolę odgrywa złe zarządzanie zasobami wody. Podoba nam się inwestycja w nowe bulwary miejskie. Super. Z tym, że wejście w naturę nigdy nie oznacza nic dobrego. 


Wcale nie trzeba też wybierać daleko. Bo może termin ogólnopolskie czy światowe to dla nas za daleko. Na tyle daleko, że nieuchwytne i nierealne daje pewną przestrzeń do niezrozumienia i oddalenia od tego co jest już przy nas. 


Rolnicy z powiatu sochaczewskiego podejmują trud utrzymania zbiorów, ale nie trzeba być ekspertem żeby wiedzieć, że i tak będzie ich mniej i cena poszybuje w górę. Nawet przelotne burze i opady deszczu nie naprawią już teraz błędów z kilkudziesięciu lat.


To my sami jesteśmy odpowiedzialni bezpośrednio też za tak tragiczny stan wodny. Worki z zakupami, które taszczymy do domów to ogrom wody przelanej w przedsiębiorstwach. Skupiliśmy w obecnym czasie nasze zasoby nieodpowiedzialności. Odeszliśmy od wyrobów, które dają zatrudnienie. Dziś nazywamy je rękodziełem. Chcemy szybko i dużo. Czego tak naprawdę nam brakuje? Kolejna bluzka, miska z tworzywa czy pralka, którą producent przewiduje na krótki okres użytkowania. 


Tak jak śnieg stał się luksusowym widokiem na ekskluzywnych wyjazdach, tak i truskawki będą dla wybranych. Będzie drogo, sucho i smutno. Nie mamy już co tu robić. Zrobiliśmy już zbyt wiele. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

robroyrobroy
0
kupując 1,5 litrową butelkę wody jakiejśtam liczmy się z tym,że do jej produkcji zużyto 20 litrów wody,nic na to nie poradzimybadania wskazują że dobrze oczyszczona kranów ma wiecej mikroelementów od tych"mineralnych,ze źródła..."-

Przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody.

- Do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody.

- Aby ''wyhodować'' szklankę soku pomarańczowego, potrzeba 50 szklanek wody.

- Do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba 9500 litrów wody.

- Wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok. 250 litrów wody.

- Do wyprodukowania 1 litra piwa potrzeba 8 litrów wody.

- Wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok. 300 l wody.

- Wyprodukowanie 1 kg nawozów azotowych - 600 l wody.

- Rafinacja 1 tony ropy naftowej - 15 000 l wody.

- Do wyprodukowania 1 kg ziaren pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, a ryżu - prawie 3 razy więcej. (2020-04-13 12:49)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy