Susza zbiera żniwo – pożary w całym powiecie

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Susza zbiera żniwo – pożary w całym powiecie Pożary, straż pożarna sochaczew
+6

W miniony weekend na terenie powiatu sochaczewskiego strażacy interweniowali aż 29 razy (od początku sierpnia 79 razy). - W miejscowości Cypriany spłonęło 1,5 ha zboża na pniu. W Mistrzewicach gasiliśmy pożar prasy na polu uprawnym. W miejscowości Miękiny płonęło rżysko na powierzchni ok. 1 ha, bezpośrednio zagrożony był las – podaje sochaczewska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.

 

Od poniedziałku 10 sierpnia jest nie lepiej. Palą się trawy, zboże na pniu, rżyska, lasy. We wtorek w Zalesiu (gmina Iłów), płonęły stodoła i budynek gospodarczy. Pożar w ekstremalnie trudnych warunkach temperaturowych przez 7 godzin gasiło 8 zastępów straży pożarnej, w sumie 40 strażaków.

 

Na terenie powiatu sochaczewskiego obowiązuje najwyższy, 3 stopień zagrożenia pożarem w lasach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił również 3 – najwyższy stopień zagrożenia spowodowanego przez upały.

 

Jak powiedział nam mł. kpt. inż. Rafał Krupa, rzecznik prasowy sochaczewskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej, choć straż nie zajmuje się ustalaniem przyczyn pożarów, te ostatnie w większości mają związek z prowadzonymi na polach pracami rolniczymi. Ludzki błąd (niedopałki papierosów), awaryjność maszyn w połączeniu z upałami i suszą mogą przynieść prawdziwą tragedię.

 

- Niestety, zapowiada się, że w najbliższych dniach poprawy nie będzie. Przy takich upałach mogą wystąpić najwyżej burze, których opad, nawet jeśli silny, jest krótkotrwały i szybko wyparowuje. Potrzebujemy długotrwałego deszczu, a tego na horyzoncie nie widać – mówi Rafał Krupa. Dodajmy, upały potrwać mają co najmniej do 21 sierpnia.

 

Na razie nie wystąpiła sytuacja, by w sochaczewskiej KPPSPS, korzystającej z hydrantów i naturalnych zbiorników, zabrakło wody, jednak podjęto działania w celu ustalenia korzystania z alternatywnych zbiorników.

 

Poniżej przedstawiamy relacje z pożarów opublikowane OSP w Kromnowie i Paprotni.

 

POŻAR W FAMUŁKACH BROCHOWSKICH – 10 sierpnia 2015

W chwili dojazdu na miejsce działania gaśnicze prowadzili już druhowie z OSP KSRG Brochów, JRG Sochaczew oraz OSP KSRG Wólka Smolana. Nasze działania polegały na dogaszeniu nadpalonych drzew oraz krzaków jak również na przelaniu wodą całego obszaru objętego wcześniej pożarem. Wszelkie działania zakończyliśmy około godz. 20. Na miejscu: OSP KSRG Brochów, JRG Sochaczew, OSP KSRG Wólka Smolana, OSP Kromnów, OSP Miszory. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na wszelkich obszarach leśnych.

kromnow.osp.org.pl

 

Pożar słomy Gnatowice Nowe – 8 sierpnia 2015

Dnia 08.08.2015 Dyżurny PSK w Sochaczewie zadysponował naszą jednostkę do pożaru rżyska w Miejscowości Gnatowice Nowe. Na miejsce zostały zadysponowane, zastępy z OSP Paprotnia 639[M]79 GCBA 5/32 OSP Niepokalanów 639[M]71 GBA 2,5/20 oraz OSP Zawady 667[M]45 GBA 2,5/16 z powiatu Warszawskiego Zachodniego. Po dojeździe okazało się, że pali się słoma leżąca na polu, pożar został szybko opanowany, przy użyciu dwóch linii szybkiego natarcia i tłumnic. W akcji gaśniczej brało udział 10 druhów z powiatu Sochaczewskiego i 4 z powiatu Warszawa Zachód.

Zdjęcia: Krystian Świerczewski

osppaprotnia.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy