SUTW zwiedza Warszawskie Powązki

/ 17 zdjęć
Zdjęcia i foto:  SUTW zwiedza Warszawskie Powązki NGO lokalne sochaczew
+12

Zwiedzanie Warszawskich Powązek

 W dniu 25.09.2019r grupa uczestników UTW wzięła udział w ciekawej, a zarazem pouczającej wycieczce z udziałem przewodnika na Warszawskie Powązki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza Wojskowego zapoznając się na początku zarówno z ogólnymi danymi jak i z historią jego powstania. Cmentarz został założony w 1912r jako cmentarz prawosławny ale z biegiem lat miejsce swojego spoczynku znajdowali tu kolejno żołnierze innych narodowości. Przez całą historię lat następnych był miejscem pochówku walczących zarówno z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej jak i prominentów ówczesnej władzy państwowej a także miejscem spoczynku ludzi wybitnych i zasłużonych dla Państwa Polskiego.
Miejsca, które szczególnie zostały nam w pamięci to:

*Panteon - Mauzoleum Wyklętych -Niezłomnych pomnik odsłonięty 27.09.2015r upamiętniający ofiary stalinowskiej represji i potajemnie chowane w masowych grobach na tzw.Łączce. Z ekshumowanych szczątków do tej pory zidentyfikowano 47 osób z imienia i nazwiska. W sumie szacuje się liczbę ofiar na około 300. Ich identyfikacja ze znalezionych ponad 1000 kości nadal trwa.  

*Dolinka Katyńska, miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni  katyńskiej.

Znajdują się tam dwa pomniki w kształcie krzyży. Jeden tzw. pomnik społeczny, który ustawiono raz w 1981r i po raz drugi w 1995r oraz pomnik rządowy, wzniesiony w 1085r, pierwotnie z innymi napisami. 

*Kwatera Smoleńska ku czci 96 poległych w katastrofie polskiego rządowego samolotu 10.04.2010r w drodze na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

*Kwatera Harcerskiego Batalionu AK "Zośka". Cechą charakterystyczną kwatery, co zrobiło na naszej grupie wrażenie, to ustawione na 174 grobach białe brzozowe krzyże. Prostopadle do linii grobów znajduje się symboliczna mogiła w formie muru z wyrytymi nazwiskami poległych żołnierzy związanych z Grupami Szturmowymi I Batalionem "Zośka", których ciał nie odnaleziono.

Druga część naszej  wycieczki to zwiedzanie tzw. Starych Powązek - zabytkowej części nekropolii. Cmentarz został założony 4.11. 1790r. Wśród pochowanych ok. 1 ml osób, znajduje się wiele znanych i zasłużonych osób, w tym żołnierze powstań narodowych, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925r Alei Zasłużonych.   


Małgorzata Muśko

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy