Świadczenie 500 plus – czy są zmiany?

Zdjęcia i foto: Świadczenie 500 plus – czy są zmiany?  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Rodzina jest dla państwa nadrzędną jednostką. Tylko jako udokumentowana i zatwierdzona w urzędzie stanu cywilnego może stanowić podstawę do uzyskania wielu przywilejów. Po rozwodzie jest dużo trudniej. Sochaczewskie rodziny otrzymujące świadczeniem które zdecydowały się na życie osobno nie będą miały łatwo przy ustalaniu prawa do świadczenia 500 plus. 


Sytuacja dotyczy świadczeń alimentacyjnych na każde dziecko. Jeśli jest ich więcej niż dwoje, każde z nich musi mieć alimenty zasądzone przez sąd z odpowiednią klauzulą. Teoretycznie świadczenie na drugie i kolejne dziecko nie miało limitów zarobków w związku z tym nie było obowiązku dołączenia do wniosku o 500 plus zasądzanych alimentów. W przypadku samotnego rodzica sytuacja wygląda inaczej. Resort pracy nie twierdzi, iż przepisy są nowe. Osoba samotnie wychowująca dziecko powinna dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy z sądu ustalającego kwotę alimentów. Ministerstwo poinformowało urzędy miejskie oraz gminy o obowiązującym brzmieniu art. 8 ust.2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który nie jest przepisem nowym, bo obowiązuje już drugi okres świadczeniowy a odnosi się właśnie dołączenia tytułu wykonawczego dotyczącego alimentów na wszystkie dzieci jakie objęte są we wniosku. 


Zapytaliśmy UM jak wygląda sytuacja w Sochaczewie. Czy samotni rodzice wnioskujący o świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko składali od początku dokumenty dotyczące sądownie zasądzonych alimentów oraz analogicznie czy taka sytuacja obejmowała drugie i kolejne dziecko oraz czy resort rzeczywiście zmienił wytyczne na obecny okres rozliczeniowy?

"Stosujemy się do ustawy. Od momentu wejścia nowelizacji w 2017 roku w ramach uszczelniania systemu, trzeba dołączyć do wniosku tytuł wykonawczy dotyczący alimentów na pierwsze i kolejne dzieci. Tak stanowi ustawa o pomocy 500 plus i tym jako urząd kierujemy się gromadząc dokumenty"


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy