ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI Film, fotografia sochaczew
+2

W sobotę, 14 października, w kinie Sochaczewskiego Klubu Filmowego film z dużą dawką emocji – „Światło między oceanami” z 2016 roku. Adaptacja bestsellerowej powieści M. L. Stedman z roku 2012.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Derek Cianfrance. W rolach głównych: Michael Fassbender (grający wbrew swojemu emploi "Assassins Creed, Wstyd, Zniewolony, Niebezpieczna metoda), Rachel Weisz (Wierny ogrodnik, Nostalgia anioła) i Alicia Vikander (Dziewczyna z portretu, Kochanek królowej).

Bohater wojenny Tom Sherbourne przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego ukochana żona Isabel. Żyją tu szczęśliwie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Ich niespełnionym pragnieniem jest dziecko. Miesiące bezowocnych starań, dwa poronienia i pogłębiające się uczucie oddalenia zaczyna wpędzać Isabel w depresję.

Pewnego dnia do brzegu wyspy dobija mała łódź, na której pokładzie Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę. Pod namową Isabel Tom godzi się przyjąć dziecko jako własne.  

Szczęście świeżo upieczonych rodziców zaczyna blaknąć, gdy okazuje się, że w okolicy zrozpaczona żona i matka poszukuje zaginionego męża i małego dziecka….

Debiutancką powieść Stedman osadziła w latach następujących po zniszczeniach dokonanych na całym świecie przez wielką wojnę. Akcja rozgrywa się na wyspie Janus Rock nazwanej na cześć posiadającego dwa oblicza Janusa, boga rzymskiej mitologii, pana wszelkich końców i początków.

Mamy tu m.in. pytania o naturę dobra, zła i sprawiedliwości, sedno wojny i pokoju, piękno nawiązywania więzi, niebezpieczeństwa związane ze ślepym trzymaniem się własnych zasad, radzenie sobie z konsekwencjami swoich decyzji, starcie dwóch matek, strach schowany pod pozorem spokoju, próbę bycia porządnym dla zrównoważenia amoralności z wcześniejszego życia, wewnętrzne rozdarcia, niejednoznacznych w ocenie bohaterów. Możemy nawet przeżyć katharsis.

Cianfrance’a znamy m.in. z „Blue Valentine”. Jak sam kiedyś powiedział sądzi że jego misją jest badanie najbardziej intymnych związków w różnych stadiach ich funkcjonowania, aby opowiedzieć coś o nas samych. Ad. „Światła między oceanami” uznał, że głównym wątkiem tej historii jest sposób, w jaki sekrety wewnątrzmałżeńskie mogą zbliżać i oddalać.

Film trwa 127 minut.

Zapraszamy serdecznie do Sali na tyłach kościoła św. Wawrzyńca.

Wstęp darmowy, ale jeśli się Państwu spodoba bardzo podziękujemy za drobne finansowe wsparcie na lepszy sprzęt do projekcji. Radzimy ubrać się ciepło.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy