Świątynia z dobrą perspektywą

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Świątynia z dobrą perspektywą Kościół i religia sochaczew

Świątynia z dobrą perspektywą
Mieszkańcy Karwowa przyzwyczaili się już, że nad ich dzielnicą góruje strzelista wieża kościelna. Dla przejeżdżających tamtędy to zaskakujący widok, kiedy nagle nad dachami domów i koronami drzew pojawia się wysoka budowla nawiązująca stylem do gotyku.
Kościół pw. św.Brata Alberta, bo o nim mowa, z zewnątrz jest już niemal wykończony. Wiedzie do niego na razie polna droga, która jednak nadaje całej posesji kościelnej wyjątkowej perspektywy. Droga też nazywa się św. Brata Alberta i już w założeniach miała powstać na wprost głównego wejścia do świątyni.
Teren kościelny okala harmonizujące ze świątynią ogrodzenie, trwa także budowa wolno stojącej plebanii. Kaplicę, która powstała na samym początku istnienia parafii, a więc 5 lat temu, włączono teraz do zespołu kościelnego. Po wykończeniu świątyni, będzie ona służyć jako sala katechetyczna dla zespołów parafialnych.
Świątynię zbudowano na planie krzyża, jest to jednonawowa budowla z pięknym żebrowanym sklepieniem i chórem nad wejściem. Taki jest obecny wygląd kościoła od wewnątrz. Ks. Zbigniew Żądło, proboszcz parafii mówi, że pracy pozostało jeszcze na kilka lat. Rzeczywiście, wnętrze świątyni to na razie surowe ściany i właściwie teren budowy, z braku funduszy prowadzonej etapami. W tym roku ma jeszcze powstać posadzka i ogrzewanie, reszta prac musi poczekać.
Proboszcz Zbigniew Żądło mówi, że świątynia powstaje z ofiar parafian i przy dużym udziale macierzystej parafii św. Wawrzyńca. Zbiórki prowadzone są dwa razy w roku i podczas corocznej kolędy. Parafia jednak nie jest duża, liczy zaledwie 2100 osób, więc siłą rzeczy budowa musi odbywać się etapami. Ks. Zbigniew dodaje przy tym, że wbrew pozorom dzielnica nie należy do najbogatszych. Teren parafii sięga od ul.Zamkowej przy starym moście, poprzez bloki przy szpitalu i osiedle domów jednorodzinnych w Karwowie, po Gawłów. Na razie kaplica w zupełności wystarcza na niedzielne msze. Trochę gorzej jest w święta czy rekolekcje, kiedy kościół odwiedza dużo więcej osób. Zaletą tak małej parafii jest to, że ksiądz zna swoich wiernych, dzięki temu łatwiej nawiązać wspólnotowe więzi i utrzymać dobre kontakty. Do pierwszej komunii św. w tym roku przystąpiło 28 dzieci, to jak trochę większa rodzina.
W niedzielę 17 czerwca odbędzie się w parafii odpust. Proboszcz już dziś zaprasza mieszkańców miasta na mszę świętą, a potem na festyn rodzinny i wspólne grillowanie. To dobra okazja, aby zobaczyć nową świątynię i mile spędzić czas.
Jolanta Sosnowska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

SkopekSkopek
0
pomijajac to czy ten kosiol powinien wogole tam powstac- na osiedlach tego typu czyli niskich powinien powstac niski kosciol wpisujacy sie w otoczenie.... ale co tam! dla ksiezy zawsze najwazniejsze jest zeby bylo wysoko, poteznie i zeby sie swiecilo (przykladu nie trzeba szukac daleko, kosciol w Boryszewie) (2007-05-30 14:53)
GąsiorGąsior
0
Mój stosunek do architektury kościelnej na terenie naszego miasta jest bardzo krytyczny, ale tym razem chyba troszkę Pan przesadza. Mijam często ten kościół i moim zdaniem świetnie wpisuje się w architekturę całego osiedla. To tylko moje zdanie, ale uważam, że jest to (po naruszeniu wyglądu kościoła w Trojanowie) najładniejszy kościół w Sochaczewie. (2007-05-30 20:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy