Zaloguj się do konta

Święto 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Sochaczewie

Redakcja
2020-07-11
Sprawy urzędowo-administracyjne

11 lipca przypada Święto Pułku Ułanów Jazłowieckich, który w walce od 11 do 13 lipca 1919 r. bronił przed wrogiem klasztoru sióstr Niepokalanek w Jazłowcu, a także w ciężkim boju pod Jazłowcem odpierał atakujące oddziały ukraińskie. 


Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, która powstała w 2010r. i wywodzi się z 14 Drużyny Harcerskiej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sochaczewa upamiętniła to wydarzenie. Obchody święta w Sochaczewie rozpoczęto od zbiórki przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Grupa odwiedziła również Cmentarz Wojenny w Trojanowie oraz Granicy.


Jak informuje GRH - Po złożeniu kwiatów przed tablicami upamiętniającymi por. Marian Walickiego i kpr. Mieczysława Czecha odegrany został Marsz Pułkowy, następnie udaliśmy się na Cmentarz Wojenny w Trojanowie gdzie zapaliliśmy znicze na mogile kpr. Wł. Pałamarza z 3-go Szwadronu. Kolejnym etapem był Cmentarz Wojenny w Granicy gdzie również złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na zidentyfikowanych mogiłach naszych ułanów. Oddanie honorów i odśpiewanie Modlitwy Ułana Jazłowieckiego Hetmance - Pani Jazłowieckiej zakończyło nasze uroczystości.Źródło - FB Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc