Zaloguj się do konta

Święto szkoły w 100 lecie odzyskania niepodległości

Gmina Iłów
2018-06-05
Edukacja

Uroczystość z okazji Dnia Patrona, którą społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego celebrowała 22 maja miała w tym roku szczególny wymiar. Uwzględniono bowiem, że biografia patrona tej placówki i powrót Polski na mapę Europy nierozerwalnie się łączą. Postać Marszałka występuje też w kontekście I Wojny Światowej, której zakończenie przyniosło Polsce upragnioną niepodległość.

A ponieważ „Rok dla Niepodległej” zobowiązuje nie tylko pamiętać, ale i upamiętniać tamte wydarzenia, w tegoroczne Święto Szkoły wkomponowano w obchody rocznicowe. Tym samym, w przygotowanym programie uroczystości poszczególne akcenty rozłożono nieco inaczej. Przy zachowaniu elementów tradycyjnych, pojawiły się nowe, które w sposób oczywisty nawiązywały do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 

W tym kontekście należy wymienić montaż słowno muzyczny pt. „Józef Piłsudski Twórca Niepodległej Polski” oraz „Motocyklowy Rajd Konstytucyjny Wilno 2018” – relacja lokalnej grupy motocyklowej Aioła GM. Jako główny punkt programu pomyślana została inscenizacja, w której uczniowie występujący w rolach narratora i Józefa Piłsudskiego przytoczyli najważniejsze wątki z biografii Marszałka.

Zaprezentowany montaż słowno – muzyczny obejmował także występy wokalne i pokazy taneczne oraz recytacje wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów. Święto patrona naszej szkoły zbiega się z obchodzonym w tym roku stuleciem odzyskania niepodległości, dla której Józef Piłsudski ma niepodważalne zasługi. Jego postawa jest wspaniałym wzorem do naśladowania. Słowa uczą, przykłady zaś pociągają – mówiła rozpoczynająca uroczystość dyrektor Ewa Ryfa

Sam początek wydarzenie miało jednak w kościele parafialnym. Mszę Św. w intencji społeczności szkolnej celebrował ks. Krzysztof Borucki. Po mszy odbył się uroczysty przemarsz uczestników pod obelisk upamiętniający Józefa Piłsudskiego. Z kolei zwieńczeniem uroczystości był występ wokalny zespołu „Iłowiacy”, którzy z programem patriotycznym również włączają się w obchody rocznicowe.

Pośród zaproszonych gości znalazły się władze samorządowe, przedstawiciele lokalnych środowisk, współpracownicy, sponsorzy i przyjaciele. Jako bardzo miły gest należy wymienić upominek, który otrzymała Pani Elżbieta Skotnicka -Tracka. Był to portret dziadka namalowany przez p. Zbigniewa Sykurskiego przekazany przez autora wnuczce gen. Grzmot – Skotnickiego na pamiątkę jej pobytu w szkole z okazji Święta Patrona. Podkreślenia wymaga, że jest to pierwszy portret Generała namalowany w kolorze.

Święto Szkoły było też okazją do podsumowania konkursów tematycznych. „KOCHAM POLSKĘ … Niepodległą” – to konkurs, który odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. W kategorii: gimnazjum, uczennica kl. III Edyta Wasilewska pod kierunkiem p. Moniki Kurowskiej otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 „Droga do Niepodległości” to z kolei gminny konkurs historyczny, który w ramach projektu edukacyjnego przygotowała i przeprowadziła grupa uczniów kl. II A tutejszego gimnazjum, pod nadzorem pani Jolanty Kraśniewskiej. W konkursie wzięło udział 27 uczniów w tym 13 ze Szkoły Podstawowej w Iłowie i 14 z placówek sąsiednich: Giżyc, Kaptur i Brzozowa.

1 miejsce - Sandra Łęcka SP Iłów

2 miejsce - Iza Kiszelewska SP Iłów

3 miejsce - Katarzyna Orzeszek SP Kaptury

3 miejsce ex aequo - Nikola Kurpias i Kacper Matuszewski SP Giżyce

Serdecznie wszystkim gratulujemy.

Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim gościom za udział, sponsorom za wsparcie wydarzenia, Grupie Motocyklowej „Aioła” za obszerną relację z Rajdu Konstytucyjnego będącą żywą lekcją historii i zespołowi „Iłowiacy" za wzruszający koncert.

J.K

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne6

Plac Kościuszki - spontaniczna akcja mieszkańców [wideo]

Sprawy urzędowo-administracyjne30

Wybory 2020 - kilka pytań

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Alert RCB - agitacja wyborcza?

Sprawy urzędowo-administracyjne2

W niedzielę wybory. Weźmy wszyscy w nich udział

Pożary, straż pożarna

Strażacy usuwali skutki burzy: na odcinku 50 m wiatr powalił 8 drzew

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc