Szaleństwo nie ustaje

/ 69 komentarzy / 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Szaleństwo nie ustaje NGO lokalne sochaczew
+2

Z kronikarskiego obowiązku pokazuję (usunięte chyba w środku nocy) drzewa z terenu ogródka jordanowskiego w Chodakowie oraz przygotowywane do usunięcia przy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Te ostatnie ponoć na wniosek muzeum, które obawia się, że zagrażają bezpieczeństwu… muru (sic!).

Moja postawa jest oczywiście bez znaczenia, ale – jeśli drzewa te zostaną usunięte (na wniosek placówki) – moja noga w naszym – skądinąd wyjątkowym - muzeum już nie postanie. 

W zasadzie pozostaje już tylko obserwować. Co mnie jednak dziwi, to że w rozmowach z mieszkańcami miasta, powiatu, wiele razy słyszałem ogromną dezaprobatę wobec tych działań. Uznanie dla moich – skądinąd całkowicie bezowocnych –  prób ich zapobieżenia. A jednak nic się nie zmienia. Ciągle wybieramy tych samych ludzi. Anachronicznych, niewrażliwych, niewykształconych. Ludzi, którzy do narastających problemów klimatycznych potrafią odnieść się tylko poprzez ustawienie strażackich węży w najbardziej rozgrzanych w okresie letnim miejscach, zdewastowanych przez ich działania i zaniechania, miast. 

Cóż można powiedzieć? Życie tutaj stanie już niedługo nie do wytrzymania. Nie mam co do tego wątpliwości. Polskie miasta będą przypominać rozpalone bliskowschodnie osiedla, z których dzisiaj uciekają setki tysięcy ludzi. Nie tylko ze względu na wojnę. 

Osobliwa patologia, jaką jest systematyczne usuwanie drzew, krzewów (również z nieużytków) w gminach na terenie całego kraju, w Sochaczewie przybiera szczególnie drastyczne formy. Mam okazję obserwować miasta sąsiednie i nie osiąga to rozmiarów katastrofy, z jaką mamy do czynienia w Sochaczewie. Jakie będą ostateczne skutki szaleństwa? - czas pokaże. 


 3
Oceń
(6 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (69)

GRACEGRACE
0
Proszę rzecznika miasta aby na forum przedstawił dokumenty dotyczące firmy, która dokonuje wycinek drzew na terenie miasta oraz dowodów na to, gdzie trafiają wycięte drzewa !
Tu na forum, gdzie zaglądają mieszkańcy tego miasta !
Czas tym problemem zainteresować telewizją regionalną i krajową, bo sami sobie z głupotą urzędników nie poradzimy ! (2016-02-15 08:56)
agnieszka11agnieszka11
0
Ja też chcę wyjaśnień! W sobotę na tym placu zabaw byłam i bardzo mnie ten widok zaskoczył. Skandal!
(2016-02-15 09:35)
GRZECHGRZECH
0
Wyjaśnienie będzie takie jak zwykle.
Firma wykonująca wycinkę nie dostaje zapłaty od Urzędu Miasta.
W barterze za wycinkę bierze drewno.

Można by niby zgłosić tą sprawę do jakiejś izby kontroli, ale budżety ich zostały okrojone bo trzeba było dać Rydzykowi za reklamę, więc raczej się tym nie zajmą. :(
(2016-02-15 09:48)
klosu 1klosu 1
0
Przykre to bo 40 lat temu osobiście sadziłem (nad zalewem i w innych częściach miasta )drzewa w tzw. czynie społecznym a teraz wszystko w pień wycinają to czy będziemy oddychać za parę lat ....... (2016-02-15 10:44)
metasekwojametasekwoja
0
Nie wiadomo, czy było zezwolenie na wycinkę, czy nie.Może to samowola firmy, która porządkuje teren? Są dwie korzyści, bo nie trzeba sprzątać liści a druga to spieniężenie, jak widać, zdrowego drewna. (2016-02-15 11:20)
GRACEGRACE
0
Firma bierze drewno - OK ale jakiś niedouczony urzędas typuje na jakieś durnej podstawie drzewa do wycinki.
Kto i dlaczego typuje drzewa wycinane w Chodakowie?
Zdrowe drzewa, nikomu nie zagrażające !
Drzewa, które nie rosną w pasie drogi !
Kto jest tym durnym urzędnikiem? Tego co mu dał pełnomocnictwo wszyscy znamy, a może podpisuje dokumenty nie czytając ich? (2016-02-15 11:21)
GąsiorGąsior
0
Możliwie, że na jordanowskim to nie było. Bo ja nie kojarzę, żeby te znaki Mordoru tam stawiali. Ale to akurat będzie można sprawdzić. (2016-02-15 11:57)
metasekwojametasekwoja
+2
To, ze firma bierze drzewo to nie do końca OK, bo ścięcie drzewa jest o wiele tańsze niż pozyskane drewno. Istnieje podejrzenie, że oprócz ścinającego może mieć w tym interes zezwalający. Dlaczego stare, wypróchniałe lipy stoją, zagrażają ludziom nikt się nimi nie interesuje. (2016-02-15 14:14)
GRZECHGRZECH
0
Gąsior popraw mnie jeżeli mijam się z prawdą, ale przy deptaku firma ścinająca poza otrzymaniem drewna to jeszcze dodatkowo miała zapłacone.
Złoty interes, ale teraz nawet nie ma co się burzyć i nasyłać prokuratury bo prezydent swoim umarza postępowania, a prokurator/minister nawet nie mrugnie. (2016-02-15 15:17)
Janusz01Janusz01
+3
Nikt nie wycinał tych drzew w nocy tylko rano.Jedno z nich rzeczywiście rosło pod takim kątem że rzeczywiście zagrażało bezpieczeństwu . (2016-02-15 15:20)
metasekwojametasekwoja
0
Możecie Państwo wysłać maile do Urzędu Miasta z zapytaniem o te drzewa. Ja robiłam to wiele razy,odpowiedź była jedna zagrażają zdrowiu, życiu i mieniu. Walka z wiatrakami. Ale możecie próbować. Młode mamy, chodzicie na plac zabaw w Chodakowie, widzicie jaka tam jest plaża, jedna ławeczka była pod drzewem, gdzie można było posiedzieć. Jak widać na zdjęciu to drzewo zostało wycięte. Wasze dzieci siedzą latem w pełnym słońcu w piaskownicy. Pytajcie, protestujcie. Będą Wam rysować kółka na czole, bo kto broni zieleni to wariat. Ale jest to wspólna przestrzeń, o którą powinnyście zadbać z myślą o Waszych dzieciach. (2016-02-15 15:27)
Obywatel85Obywatel85
+3
Panie Gąsior drzewo przy murze muzeum napiera korzeniami od dołu i mur pęka...........czy tak trudno podejść bliżej i spojrzeć ???
(2016-02-15 15:46)
proriderprorider
+3
Ciekawe czy na jordanku wycieli te owocowe które śmieciły robaczywymi owocami które gniły i wabiły owady głównie osy i szerszenie,a to dla dzieci nie było za bardzo bezpieczne (2016-02-15 17:47)
adam11111adam11111
+2
Niedawno w czasie wiatru jedna z tych akacji pękła na wysokości ok. 3m niewiele zabrakło do tragedii. A wy bezczelnie piszecie jakieś bzdety o ochronie przyrody. Czy ktoś z tych pseudoobrońców był w pobliżu ogródka w Chodakowie w czasie wiatru - na pewno nie, bo uciekłby i w pory zrobił takie były tam trzaski. Panie Gąsior przecież Pan o tym doskonale wie jakie było zagrożenie dla ludzi. A co napiszecie jak w miejsce tych stwarzających zagrożenie drzew, a na pewno tak będzie, pojawią się nowe nasady. Też wam się nie podoba. Panie gąsior mam kolejną propozycję dla Pana już nawet nie mówię żeby Pan właził na stare spróchniałe drzewa w czasie wiatru ale żeby Pan pod nimi stanął albo postawił swojego merca. Ale do tego trzeba odwagi. I przestań Pan pisać głupoty. Do wyborów jeszcze daleko... (2016-02-15 18:20)
metasekwojametasekwoja
-3
Przed chodakowskim przedszkolem przez kilkadziesiąt lat rosły jabłonie papierówki. Wiele pokoleń dzieci wychowało się pod tymi jabłoniami. Nie zjadły ich osy, nie mówiąc o szerszeniach. Też wtedy jako dziecko bawiłam się w tym cudownym ogrodzie, w cieniu gałęzi. Co się z nami stało, że boimy się osy, pszczoły, że wycinamy wszystko i robimy pustynie. Jabłuszka z tej jabłonki na placu zabaw były przepyszne. Co one komu przeszkadzały.Aż dziw bierze, ileż lat ona tak obficie rodziła. I ta piękna jabłoń musiała musiała paść pod piłą. Pewnie się narażę wielu osobom, ale zauważam, że najbardziej walczą z przyrodą, którzy do Chodakowa przenieśli się ze wsi. Czyżby tak bardzo chcieli wyprzeć swoje pochodzenie? Robotnicy z zakładu sadzili wokół bloków drzewa, a teraz drzewa zastąpiły samochody. (2016-02-15 20:16)
proriderprorider
+3
Jakby jabłonie na jordanku rodziły przecudne jabłuszka to dzieci z chęcią by je jadły.Ale niestety te drzewa są już stare a ich owoce są marne i robaczywe,efektem tego jest gnijąca pod nimi marmolada przyciągająca stadoa os i szerszeni.
Ja nie jestem zwolennikiem karczowania wszystkiego po kolei ,ale jest raczej normalną sprawą że jakiś porządek musi być.Jak samochód jest wyeksploatowany to oddaje się go na złom,jak kamienica grozi zawaleniem to trzeba ją rozebrać,itd... tak ciężko jest zrozumieć że życie i zdrowie jest najważniejsze. Ma być BEZPIECZNIE.
Ja tu raczej widzę rodzaj politycznego lamentu pod przykrywką ekologi............... (2016-02-15 20:57)
Obywatel85Obywatel85
+2
Uważaj bo zaraz będziesz porównany do eko-terrorysty ;-) (2016-02-15 23:05)
Daniel5Daniel5
0
Ha, ha, ha to teraz szerszenie atakują.
To ja muszę wyciąć wszystkie drzewa owocowe. W sumie to wszystko muszę wyciąć, łącznie z trawą, bo tam kleszcze są.
Czy w pis-ie wszyscy tacy jesteście:)
A po drugie, dlaczego wstydzicie się swojej tożsamości.
(2016-02-16 07:16)
GąsiorGąsior
0
Niestety, Panie Danielu, większość ludzi, nawet kiedy już życie na tej planecie nie będzie w ogóle możliwe, kiedy będą oglądać umieranie również własnych bliskich (tak jest dziś na przykład w Syrii), nie będzie rozumiała, że stało się to tylko i wyłącznie za naszą sprawą. Przy tym tempie wzrostu temperatury, życie w ciągu kliku lat stanie się nieznośne. Miasta to będą swoiste klatki gorąca. Na Zachodzie trochę to już kumają. Proszę poczytać w internecie na przykład o Madrycie, czy innych miastach na Zachodzie, które w parę lat mają stać się całkiem zielone. Ale nie trzeba by robić nawet takich rzeczy, gdybyśmy z taką pasją nie dokonywali tych kompulsji, gdzie każde drzewo, krzaczek uważa się za brud do usunięcia. Już dziś każde drzewo, krzaczek etc jest na wagę złota i jest cenniejsze od złota. Ale powstrzymać tego nie sposób. To są już sprawy przesądzone. Ja tego nie piszę, żeby coś zmienić, tylko z poczucia przyzwoitości. Oglądanie szaleństwa, choć wyczerpujące psychicznie, od strony estetycznej jest również dość ciekawe. (2016-02-16 10:08)
Daniel5Daniel5
+2
Ja dalej uważam że w tym wszystkim chodzi o pieniądze. Pod przykrywką pielęgnacji zieleni, ochrony dzieci etc. wycina się zdrowe drzewa aby ktoś mógł palić. Opał drogi, kominki modne. Recepta na smog gotowa, ale kogo to obchodzi. Szerszeń zabija a smog leczy. Co czwarte dziecko chore na alergie, autyzm, i inne a później lament.

(2016-02-16 11:56)
GąsiorGąsior
0
Pieniądze również, Pani Danielu. Zgadzam się. Ale ostateczna przyczyna - w mojej ocenie - jest dużo głębsza. To jest jakiś atawizm. Wojna z przyrodą. Kiedyś człowiek rzeczywiście musiał walczyć o przetrwanie, karczować lasy, etc. To mu zdaje się, zostało. Proszę zwrócić uwagę, że na prywatnych posesjach ludzie też ciągle coś wycinają, poprawiają, przycinają. Posadzą i od razu tną w pół. To musi być coś więcej, niż tylko chęć zarabiana. Ale oczywiście tej przyczyny nie neguję. O tym też się sporo pisze, że tak zwane bioelektrownie zgłaszają duże potrzeby w tym zakresie. W innym miejscu chciałbym to szerzej opisać. (2016-02-16 12:14)
metasekwojametasekwoja
-1
Daniel5
Szerszeń zabija a smog leczy. Nic ująć nic dodać. (2016-02-16 12:24)
GąsiorGąsior
0
Ale rzeczywiście będzie tak, że zanim na dobre zacznie zabijać temperatura, to przede wszystkim poziom smogu stanie się zabójczy. Co więcej, wraz ze wzrostem stężenia CO2, drzewa też częściowo tracą taką zdolność filtrowania, jaką miały do tej pory. Myślę, że również w Polsce za parę lat zacznie się na zabój sadzić te drzewa, ale to jeszcze z 10-15 lat, bo cały czas mamy tu do czynienia z zacofaniem, które ostatnio się jeszcze pogłębia. Choć trzeba oddać, że i po stronie PiS jest kilka osób żywo zainteresowanych ochroną przyrody, choć ostatnio są jakby w cieniu. Inne rzeczy się bardziej liczą. (2016-02-16 12:57)
metasekwojametasekwoja
0
Parę drzew zostało posadzone także w Sochaczewie. To też cieszy, ale sadząc nowe, nie koniecznie musimy usuwać starsze. Przecież mogą współistnieć, jak starzy i młodzi ludzie razem. (2016-02-16 13:19)
GąsiorGąsior
0
Z tymi starymi jest jeszcze taka sprawa, że w znacznej części są to już tylko pnie bez koron, niespełniające jakiejkolwiek roli jako filtry, czy miejsce fotosyntezy. Najpierw ogławia się je, żeby uschły, a potem usuwa już jako całkowicie niebezpieczne. W imię paranoi bezpieczeństwa, tudzież innych zaburzeń. (2016-02-16 13:30)
metasekwojametasekwoja
0
Tak właściwie został załatwiony drzewostan na ulicy Parkowej. Drzewom co roku obcinane są konary, czyli grube gałęzie, żeby nie zagnieździły się ptaki. Na dodatek jest to robione na wiosnę, kiedy puszczają soki a wtedy drzewo potrzebuje najwięcej masy liściowej. A więc umierają powoli. Ale czy odpowiednie służby w mieście sprawdzają jak wyglądają drzewa po 'pielęgnacji". Drzewa można przycinać do pięciu lat od posadzenia, później to zbrodnia na nim. Nie można traktować wszystkich drzew jak wierzby.
A może tak tej wiosny zatrzymamy się trochę w tym codziennym zabieganiu i posłuchamy ptaków, popatrzymy przyjaźnie nawet na te kraczące, jak pięknie, zapobiegliwe budują swoje gniazda. Przecież nie musimy chodzić akurat pod tymi drzewami. Będziemy lepiej spali bez środków nasennych. (2016-02-16 14:49)
Janusz01Janusz01
0
A gdzie jest Olaf? Wszędzie go było pełno a teraz ani słowa? Żyje? (2016-02-16 15:53)
clwclw
+1
Tak czytam sobie to wszystko, oglądam te filmiki, ok zgadzam się źle to wygląda, ale....
@Gąsior masz jakieś wykształcenie we właściwym kierunku, które pozwalałoby Ci oceniać stan drzew? Tylko proszę Cię bądź facetem i Ty odpowiedz, a nie Twoja mama... Jeśli to będzie odpowiedź w stylu "nie trzeba być ekspertem żeby to ocenić" to daruj sobie pisanie:)
(2016-02-16 21:56)
metasekwojametasekwoja
0
Czy trzeba być ichtiologiem żeby ocenić czy ryba śmierdzi czy nie? I na tym koniec, bo gadał dziad od obrazu..... (2016-02-16 22:14)
clwclw
+1
:D do tego szanowna Pani nie trzeba być ichtiologiem, ale do profesjonalnej oceny jej stanu zdrowia już tak:) pieska też Pani oceni na oko? Rozumiem, że będąc domowym weterynarzem zaaplikuje Pani mu "jakąś tabletkę"? (2016-02-16 22:25)
clwclw
0
ale zaraz zaraz.... może szanowny Gąsior na dwóch kontach pisze:P kurcze teraz na to wpadłem... bardzo to pasuje... (2016-02-16 22:28)
Obywatel85Obywatel85
+1
Mój Boże kolejny agent na dwóch kontach ??????????????? (2016-02-17 11:07)
Janusz01Janusz01
+2
Obejrzałem sobie drzewa przy Chopina te zaznaczone farbą i nie chciałbym zaleźć się w pobliżu gdy mocniej zawieje. Może mają rację że je wytną. (2016-02-17 15:49)
robroyrobroy
0
uważnie popatrzeć to ten sam teren ? (2016-02-17 20:48)
metasekwojametasekwoja
0
Przygnębiające... (2016-02-17 21:37)
GąsiorGąsior
0
Dzięki, Panie Robroy, to jest kwintesencja tematu. (2016-02-17 21:38)
GąsiorGąsior
0
Będzie jeszcze hulał wiatr po tych parkingach, oj będzie. (2016-02-17 21:39)
GąsiorGąsior
0
Gmina Brwinów. (2016-02-18 00:12)
SzczawiuSzczawiu
-1
clw czy naprawdę trzeba skończyć odpowiednią szkołę i mieć dyplom by się czymś zajmować i wypowiadać w danym temacie? Bez przesady. (2016-02-18 10:57)
adam11111adam11111
0
A może Pan Gąsior odpowie dlaczego w Brwinowie nie znalazł alejki na której rosną same chwasty drzewne czyli Topole tak jak zaśmiecają Pana dzielnicę i stwarzają zagrożenie dla spacerujących Aleją zasłużonego sportowca Duplickiego. Myślę, że pokaże Pan że jest mężczyzną i odpowie na to proste pytanie. Wszystkie topole należy jak najszybciej wyciąć i zrobić nowe nasadzenia. (2016-02-18 12:03)
proriderprorider
0
adam11111 popieram Cię w 100% .Topole to chwasty i koniecznie trzeba zrobić z tym porządek .Nie znasz dnia i godziny kiedy przy lekkim podmuchu złamie się jak zapałka.Byłem świadkiem jak topola przewróciła się na przechodnia .Zginął na miejscu.Leżał przygnieciony dopóki nie przyjechali strażacy.I niestety dokąd jeden pseudo-ekolog z drugim nie doświadczy tego na własnej skórze to nie zrozumie
Czym prędzej chwasty zostaną wymienione na porządne drzewka tym prędzej Chodaków będzie piękniejszy i bezpieczniejszy (2016-02-18 12:58)
plastekplastek
+1
Jak zawsze brak zrozumienia dla intencji założyciela wątku .Puki co sytuacja wygląda tak,że jest dużo drzew wyciętych a nasadzeń nowych brak.Nie bierzcie pod uwagę tych" pseudo szczepionych" drzewek ,które nie zrobią nigdy satysfakcjonującej masy zielonej.Fakt,że wiele topól jest "martwych" nie usprawiedliwia cięcia innych gatunków pod pretekstem bezpieczeństwa dzieci czy kierowców. (2016-02-18 13:18)
metasekwojametasekwoja
0
Ludzie jak drzewo może być chwastem ? Co rozumiecie pod pojęciem chwast? Aleja topoli włoskich została posadzona po konsultacjach ze specjalistami. Podmokły teren bardzo im odpowiada. W wielu miastach np. w pięknym Świnoujściu, rosną wielkie jak baobaby topole włoskie. (2016-02-18 18:07)
GąsiorGąsior
+1
To, co dzieję się dziś w Polsce, jest pełzającą katastrofą ekologiczną w ogromnych rozmiarach, która jedno co zrobi, to zrobi na pewno. Spotęguje efekt cieplarniany, suszę i uczyni życie zupełnie nieznośnym. Do tego dojdzie temat smogu, bo drzewa, ale tylko dorosłe duże drzewa o dużej masie zielonej, mogą pełnić role jakichkolwiek filtrów.

Nie wydaje mi się, żeby komuś można było wytłumaczyć, że jakikolwiek element przyrody nie jest chwastem. Wirusy, bakterie, pasożyty, wszystko to pełni swoją rolę. W zasadzie jedyną istotą, która spełniałaby definicję chwastu, jest właśnie człowiek. Nie tylko, że żyjący dzięki przyrodzie, ale jednocześnie niszczący ją w perwersyjny sposób. Chyba nawet najnowszy fil "Zjawa" odnosi się do tego tematu, ale jak obejrzę, to się obszerniej wypowiem.

Ale to już niedługo się skończy. W zasadzie należałoby powiedzieć - na szczęście.

Nie wiem, co ma wspólnego męskość lub jej brak z tym tematem, dostrzegam starania jakiś anonimowych osób wciągnięcia mnie do "dyskusji", ale proszę wybaczyć, nie jestem w stanie tego poważnie traktować. Pozdrawiam Państwa serdecznie, ale poziom Państwa wpisów, sposób wyrażania myśli, osobiste wycieczki do mnie, nie pozwalają mi się do nich odnosić. Proszę wybaczyć, ale nie potrafię również zrozumieć, jak o "męskości" może poważnie mówić ktoś, kto nie ma odwagi podpisać się własnym imieniem i nazwiskiem.

Dziękuję, Panie Plastek Obawiam się, że to nawet nie chodzi o intencje. Grupa ludzi, która rozumie, co się dzieje ze współczesnym światem, dostrzega zbliżającą się katastrofę, jest niewielka. Żadne tłumaczenia, wykłady itp. tu nie pomogą. Będą mówić tylko fakty. Ale nawet fakty są w stanie zrozumieć tylko niektórzy. Niestety, niesprawiedliwość, jest immanentną częścią istnienia. Wszyscy, którzy dziś z taką troską i przerażeniem obserwują zagładę, jaką szykuje sobie człowiek, nie będą mieli z tego powodu jakichkolwiek profitów. Będą ginąć tak samo, jak głupcy, którzy są autorami zagłady. To będzie takie ostateczne podsumowanie absurdu, jaki sobie stworzyliśmy na tym pozbawionym znaczenia kawałku skały we wszechświecie. W każdym razie dobrze myślę o tych wszystkich, którzy to rozumieją. (2016-02-18 22:15)
GąsiorGąsior
0
Ponieważ wyczerpałem już wątek pozwolę sobie zakończyć znaną już animacją. Mam nadzieję, że się wklei.
A jak nie, to link:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=WfGMYdalClU

(2016-02-18 23:04)
proriderprorider
-1
Chyba kogoś opętała mania prześladowcza* na temat katastrofy ekologicznej
*Mania prześladowcza - chorobliwy stan psychiczny polegający na nieustannym dopatrywaniu i obawianiu się grożących niebezpieczeństw i działań urojonych wrogów. (2016-02-19 17:22)
GąsiorGąsior
+1
Rzeczywiście, ciągła obawa, że na głowę spadnie jakieś drzewo ma takie cechy. (2016-02-19 17:35)
proriderprorider
0
Każdy niech interpretuje to jak chce:) (2016-02-19 17:46)
pawel-majewskipawel-majewski
0
Będąc na spacerze w okolicy boryszewskiej Bzury od kładki w stronę Sochaczewa nad brzegiem rzeki drzewa oznaczone były numerami. Czyli znowu Wycinka? Pytanie o czyje bezpieczeństwo tym razem dbają władze miasta. Na drzewach były numery 85, 86... a najmniejsze nie miały 30 cm średnicy. O co tu chodzi? (2016-02-19 19:01)
GąsiorGąsior
+1
Być może o bezpieczeństwo czyichś finansów? (2016-02-19 20:32)
clwclw
+2
Gąsior, i inni obrońcy drzew... Macie rację, drzew nie powinno się wycinać, ale jeżeli już są w tragicznym stanie to trzeba coś z nimi zrobić bo niestety zagrażają.... Ja tego nie interpretuje jako populizm tylko jako zło konieczne. (2016-02-20 09:54)
metasekwojametasekwoja
+2
clw
I tu się zgadzamy. Stoi przed moim oknem napoleońska lipa, a raczej szkielet drzewa, gruba, zasłaniająca niewielki zakręt, a także ulicę w miejscu przejścia dla pieszych. I tych drzew jest dość dużo, niestety te nikogo nie interesują, bo to jest próchno i nie da się tego spieniężyć. (2016-02-20 12:31)
clwclw
0
a według Ciebie należałoby ją wyciąć lub coś z nią zrobić? tylko szczerze (2016-02-20 16:24)
metasekwojametasekwoja
+1
Wyciąć, oczywiście i nie tylko tę. Te które były sadzone prawdopodobnie , gdy Napoleon szedł na Moskwę ewidentnie do wycięcia.Sama ze strachem pod nimi chodzę, a rosną przy chodnikach. Bardzo długo, w latach siedemdziesiątych były bardzo profesjonalnie ratowanie. Były wypełniane jakąś masą, nakładano na nie obręcze. Wszystko jednak ma swój koniec. Należy i to szybko je usunąć. Niestety jest to próchno i nikomu nie potrzebne. Stoją i straszą. Wycięte za to sa drzewa w parku, jak widać zdrowe. Nie wiem, mam podejrzenie,że mogą być tym zainteresowane firmy sprzątające. Nie ma drzewa nie ma liści nie ma roboty. (2016-02-20 20:23)
clwclw
0
Czyli uważacie ze te drzewa są scinane dla biznesu a nie dla bezpieczeństwa. Drzewa - próchno wyciąć bo zagrażają, a jak te zagrażały? Bo tak naprawdę to tam niebezpiecznie było. Pamiętasz ile gałęzi leżało na drogach latem po burzach? Mnóstwo. I nie pisze tego po złości tylko takie są fakty. Te drzewa się sypią w trudnych warunkach. (2016-02-20 23:39)
GąsiorGąsior
0
Intelekt w przeciwieństwie do drzew sypie się w każdych warunkach. W dobrych sypie się nawet lepiej. (2016-02-21 07:42)
GąsiorGąsior
+1
Ścinanie drzew w polskich miastach jest patologią, za którą stoi dynamiczny rozwój tak zwanych bioelektrowni i masowe zaburzenia kompulsywne. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem. Przez lata tak zwanej komuny nikt się tym prawie w ogóle nie zajmował i nikomu nic się nie stało. Miasta w lecie były eksplozją zieleni, motyli i innych owadów. Dziś nic z tych rzeczy już nie ma. Jest tylko zatęchłe stojące powietrze o zapachu starego diesla. Za parę lat będziecie płakać po tych drzewach, a Wasze dzieci i wnuki będą się dusić i chorować na potęgę. Również wtedy sobie opowiecie jakąś bajkę, że ktoś lub coś jest temu winne. Żenujące brednie, za które płacić będą wrażliwi, rozumni ludzie. Jest ich tak niewielu w obrębie homo sapiens. (2016-02-21 07:48)
GąsiorGąsior
0
Szedłem ostatnio z córką. Dziecko chciało podnieść jakiś patyk. Znalazło jakiś malusieńki kawałek, z którym nie wiadomo było co zrobić, bo wszystko jest do cna wyczyszczone. Spadnie jeden listek, zaraz przyjeżdża ekipa sprzątająca, która wygrabia trawniki, aż znika z nich trwa. W ogóle nikt nie liczy kosztów tego. Może nie być na remonty dróg, szkoły, na mieszkania socjalne, ale na to rezanie, zawsze będzie. Cały dzień w miastach i przy drogach uwijają się te firemki. Drzewa z roku na rok coraz bardziej okaleczone. W kilka lat uschnięte pnie. Chyba lepiej żeby to od razu wyciąć, bo przykro patrzeć. A właściciele tego tylko liczą zyski. Najpierw za niszczenie wspólnej przestrzeni, potem za sprzedaż drewna. Koszty społeczne, ekologiczne i zwykłe koszty wykładane z naszych portfeli są ogromne. Ale w szaleństwie nie liczą się pieniądze. (2016-02-21 08:02)
GąsiorGąsior
0
http://m.wyborcza.biz/biznes/1,150721,19653243,odurzeni-powietrzem-czym-ludzie-pala-w-piecach.html?disableRedirects=true#BoxBizLink (2016-02-21 08:46)
clwclw
0
Gąsior ja wszystko rozumiem, ale @metasekwoja sama przyznaje że są przypadki, które trzeba wyciąć. (2016-02-21 09:29)
GąsiorGąsior
0
Są przypadki, że trzeba uciąć rękę lub nogę, ale nie robi się tego prewencyjnie. To, co zrobiono w Polsce, to jest po prostu katastrofa ekologiczna w wielkich rozmiarach. Będzie kontynuowane do chwili jakiegoś ostatecznego kolapsu. Wtedy ludzie zabiorą się za zasadzenie drzew liściastych, żeby ratowały ich życia. Ale, jak głosi chińskie przysłowie. Dobry czas na zasadzenie drzewa był trzydzieści lat temu. U nas jest zawsze dobry czas na wycięcie drzewa. To, że trzeba wyciąć jakieś zdrowe czy uschnięte drzewo, jeśli są po temu jakieś przyczyny jest czymś, o czym w ogóle nie warto dyskutować. Mamy do czynienia z czymś innym. Z katastrofą ekologiczną, głównie polskich miast, ale problem jest szerszy. W ciągu kilku lat uderzy z całą mocą. (2016-02-21 09:59)
GRACEGRACE
0
Panie Gąsior, szczerze popieram Pana niepokój i chęć zwrócenia uwagi na to co się dzieje z drzewami na terenie miasta. Przykro patrzeć na to jak w masowy sposób są wycinane piękne zdrowe drzewa, a pozostają po nich tylko puste przestrzenie. Dziwi nie jednak to, dlaczego Pan tylko o tym pisze, a nie zrobi nic w kierunku obrony tych drzew?
Czyżby zajmował się Pan tylko "gadaniem" a inni niech "odwalą" całą robotę? Pan, jako prawnik na pewno zna różne metody, sposoby na zjednoczenie mieszkańców dzielnicy w obronie tych drzew. Chętnie się przyłączę, a i metasekwoja i jej znajomi pewnie też.
Może naprawdę całą sprawę trzeba nagłośnić w mediach (nie tylko tu na formu), niech zbadają kto ma w tym interes, kto bierze w łapę za wycinkę zdrowych, nikomu nie zagrażających drzew. Tylko do tego właśnie przyda się ktoś z Pana wykształceniem.
Pozdrawiam i popieram ukazanie słusznego problemu. (2016-02-22 09:05)
metasekwojametasekwoja
0
GRACE
To nie tylko gadanie. Kilka lat temu przerwaliśmy wycinkę drzew w okolicach boiska Bzury i w alejce. Niestety sprawca nielegalnej wycinki tak się przejął, że wkrótce wyciął następnie kilkadziesiąt drzew i jak mówili pracującym przy tym ludzie wyjechał za pozyskane pieniądze na wczasy. Złożyłam do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nielegalnej wycinki i kradzieży pozyskanego drewna. Najpierw sprawę umorzono, ale wtedy Burmistrz Czubacki sam zgłosił to przestępstwo do Prokuratury. Sprawca się przyznał, dobrowolnie poddał się karze, której nigdy nie zapłacił. Starostwo też naliczyło mu karę za wycinkę, której też nigdy nie została wyegzekwowana. Zaczęły się odwołania i przy pomocy UM i Starostwa sprawca wycinki i kradzieży wywinął się od kary. Sprawca nie stracił pracy w klubie sportowym, a na ironię jak otwierano Pasaż Duplickiego został wyróżniony przez władze miasta i sadził drzewko w alejce.
Nie raz wykonywałam telefony do UM, gdy widziałam wycinki, pisałam do Burmistrza, do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wszystko wraca z powrotem do UM czy Starostwa. Pomagała nam nawet była mieszkanka Chodakowa, obecnie mieszkająca w Krakowie. Zrobiła dokumentację zniszczonych drzew, wysłała do różnych instytucji. I co i nic. Największą siłą jest zrozumienie problemu przez mieszkańców miasta, a jak Pani sama widzi na tym forum, można się tylko doczekać epitetów. Ekolog nie wygra wyborów w mieście, on sobie tylko robi wrogów, będąc radnym można mieć większą siłę przebicia. Zainteresowanie radnych jest żadne. Czy widziała Pani kiedyś jakiś ich komentarz na forum? Nawet na spotkanie z Burmistrzem chodakowska radna nie miała czasu przyjść. To o czym my mówimy?
(2016-02-22 10:00)
GRACEGRACE
0
metasekwoja
Z doświadczenia wiem, że do egzekwowania kar-należności są komornicy, którzy świetnie działają. Firma zalegająca mi z wypłatą należności, po jednym piśmie komornika wypłaciła wszystko.
Dlaczego nikt ni upublicznił wizerunku tego sprawcy? To należy piętnować. Piętnować należy tez tego, który zamiata takie sprawy pod dywan.
Widzę, że w naszym urzędzie rączki - rączki myją.
Może złożyć należy wniosek od przedstawicieli Chodakowa, aby Panią radną zdjąć ze stanowiska za nie wywiązywanie się z funkcji publicznej?
Zawsze zastanawia mnie, dlaczego wybieramy tych samych radnych bez rozliczania ich na koniec kadencji ze złożonych obietnic? (2016-02-22 12:41)
SzczawiuSzczawiu
+1
W pustym lesie rodzi się świadomość
że to ostatnia chwila żeby się przebudzić
I chociaż drzewa zostały już wycięte
To nadal nie obchodzi to zbyt wielu ludzi
Beton jest zazdrosny o wszystko co żywe
Niczym nowotwór pożera krajobraz
My stoimy zupełnie bezradni
Zamiast coś zrobić dla własnego dobra
Jest w tym jakiś ponury symbol
że człowiek rozumny
Właśnie z drewna, a nie z plastiku
Produkuje trumny

Martwe drzewo nie oddycha już dla nas
Po prostu się przewraca zupełnie bez krzyku
I wszystkim się wydaje że nie ma problemu
Bo nie skarży się i umiera po cichu
Można jeszcze długo mówić na ten temat
I szkoda tylko, że tak banalne prawdy
Mimo, że przecież dotyczą nas wszystkich
Nie docierają do tej politycznej bandy (2016-02-22 14:00)
Daniel5Daniel5
0
Rok 2015 był jednym z najcieplejszych lat w dziejach pomiarów metrologicznych. Początek 2016 tez jest rekordowo ciepły. O to skutki:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115754,raj-stal-sie-pieklem-rekordowy-cyklon-zdewastowal-fidzi
W naszej części świata bezpośrednio nie grożą nam takie kataklizmy, ale pośrednio już tak. (2016-02-22 16:44)
tadeusztadeusz
0
W dniu dzisiejszym nasza nowo wyremontowana ulica Staszica została pozbawiona kolejnych 3ch drzew... dziań za dniem... bez ''CIENIA przyzwoitości'' dorodne drzewa Sochaczewa padają OFIARĄ urzędników... Nie znam nad wyraz obelżywego słowa w słowniku osób kulturalnych które mogło by dosadnie oddać charakter działań urzędników zatrudnionych przez Piotra Osieckiego...
(2016-02-23 13:09)
metasekwojametasekwoja
0
Kogo wybraliście, gdzie są radni? Czy kiedykolwiek napisali coś na tym forum? Im się nawet nie chce przyjść na spotkanie z Burmistrzem. Dostali diety w nas mają gdzieś, ale sobie jesteście winni. (2016-02-23 19:31)
clwclw
0
Jechałem w sobotę aleją, i są zaznaczone drzewa, które są suche totalnie. (2016-02-28 16:39)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy