SZARA STREFA

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto:   SZARA STREFA Film, fotografia sochaczew
+3

Sochaczewski Klub Filmowy w sobotę 26 października o godz. 17.00 zaprosimy Państwa na pokaz filmu prod. amerykańskiej pt.: SZARA STREFA z 2001 roku. Reżyserem tego obrazu jest Tim Blake Nelson.


Akcja filmu dzieje się pod koniec 1944 roku w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz - Birkenau. Jego bohaterami są Żydzi należący do jednej z grup sonderkomando, której zadaniem jest praca w krematoriach i wyręczanie Niemców przy wielu "pracach" mających na celu masowe unicestwianie więźniów. W zamian za zabijanie swoich towarzyszy Niemcy zapewniali Żydom cztery miesiące lepszego życia. Jedzenie, papierosy, alkohol, tyle wystarczyło, żeby znaleźć chętnych do pomocy przy najbardziej niewdzięcznych zajęciach.


Kilku więźniów  ma nadzieję wymknąć się śmierci. Starają się pracować jak najlepiej, aby Niemcy nie zgładzili ich po kilku miesiącach, jak wielu innych przed nimi. "Jesteśmy najlepszym sonderkomandem, po co nas zabijać" - powtarzają. Jednocześnie planują zorganizowanie masowego buntu w obozie, przy pomocy gromadzonego nielegalnie prochu. Pewnego dnia wśród masy zagazowanych ludzi, znajdują kilkunastoletnia żydowską dziewczynkę, której jakimś cudem udało się przeżyć. W obawie, że zostanie spalona żywcem, więźniowie postanawiają za wszelka cenę ją uratować...


Reżyserowi udało się natomiast stworzyć wyraziste, przekonujące postacie (w filmie możemy zobaczyć między innymi takich aktorów jak David Arquette, Steve Buscemi, Mira Sorvino, Natasha Lyonne czy Harvey Keitel,).Widzimy zwyczajnych ludzi, sparaliżowanych strachem, którzy za kilka miesięcy lepszego życia współpracują z wrogiem i którzy za chwilę, pod wypływem impulsu, ratują życie przypadkowej dziewczynki, choć wiedzą, że grozi im za to śmierć. Twórca "Szarej Strefy" nie próbuje rozgrzeszać swoich bohaterów ani tłumaczyć ich postępowania. Pokazuje towarzyszący im strach oraz heroizm, który są w stanie z siebie wykrzesać, dobro i zło, bez oceniania i sentymentalizmu.


Film trwa 108 mi. Wstęp wolny.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy