Szczątki żołnierza odnalezione w gminie Sochaczew

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Szczątki żołnierza odnalezione w gminie Sochaczew Edukacja sochaczew

Do niecodziennego zdarzenia doszło w miejscowości Żuków. Do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o odkryciu szczątków ludzkich w przydomowym ogródku. Trwają czynności wyjaśniające tożsamość żołnierza. 


Do odkrycia doszło pod koniec września w Żukowie, kiedy to jeden z mieszkańców wykonywał prace w ogrodzie. Natychmiast zgłosił wyjątkowe wykopalisko na policję. Znalezisko to nie tylko ludzkie szczątki ale także rzeczy osobiste. Po wstępnych ustaleniach można stwierdzić, iż są to przedmioty z czasów I Wojny Światowej.  


Sochaczewscy funkcjonariusze, na podstawie wykopanych przedmiotów, ustalili, żołnierz zginął prawdopodobnie podczas walk wojennych prowadzonych na terenie powiatu sochaczewskiego. Przy szczątkach żołnierza znaleziono również elementy umundurowania w tym pas z czasów I Wojny Światowej. Wśród osobistych rzeczy znalazły się również odznaczenie wojskowe Krzyż Żelazny, portfel, guziki oraz ładownice. Oględziny portfela mogą dać odpowiedź na pytanie jaka była tożsamość żołnierza. Trwają czynności związane z wydobyciem reszty wyposażenia. 


Prace związane z tematem znaleziska prowadzi także Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie a także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Pracownicy muzeum zabezpieczyli szczątki oraz znalezione przedmioty.  


Funkcjonariusze Policji zabezpieczyli szczątki oraz rzeczy anonimowego żołnierza. Podjęto działania w kierunku przeprowadzenia badań archeologicznych aby zidentyfikować żołnierza co poszerzy wiedzę historyczną. Po wykonaniu badań, szczątki żołnierza zostaną pochowane na cmentarzu.


Źródło KPP Sochaczew, mł. asp. Agnieszka Dzik.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy