Szpital Sochaczew – trudności finansowe

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Szpital Sochaczew – trudności finansowe  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Sochaczewski szpital zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi. Rządowe zmiany pogrążają jednostki w coraz większych problemach. Na samym końcu tego łańcuszka są dyrektorzy podmiotów, lekarze, personel medyczny oraz pacjenci. Tematem szpitala zajął się podczas rady Powiat Sochaczewski oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego. 


Na sesji radny Jerzy Żelichowski podejmując temat szpitala w Sochaczewie powiedział – Moim zdaniem to jest bardzo newralgiczny punkt funkcjonowania powiatu a nie jest adekwatnie traktowany do sytuacji. (...) my jako radni powinniśmy zwiększyć pomoc dla szpitala. 


Sprawozdanie finansowe to strata na poziomie 1 miliona 738 złotych. Problemem jest niewykonanie ryczałtu na poziomie stu procent, a przyczynami takiego stanu są wzrost kosztów funkcjonowania szpitala takich jak energia, wzrost kosztów zakupów leków, badania laboratoryjne, zakupu środków dezynfekcyjnych, koszty wody oraz ścieków, koszty naprawy sprzętów medycznych. To tylko niektóre z kosztów, które dla sochaczewskiego szpitala są trudne do utrzymania. 


Roczne sprawozdanie finansowego za 2018 rok z działalności szpitala zostało przez Radę Powiatu przyjęte ilością 13 głosów za, wstrzymujących 5. 


Stanowisko w sprawie szpitali zabrał także Sejmik Województwa Mazowieckiego - W ostatnich latach zauważyć można liczne i trudne do przewidzenia przez pracodawców zmiany legislacyjne, poprzez które wprowadzono znaczne podwyżki wynagrodzeń m.in. wśród personelu medycznego, co wpłynęło na wzrost kosztów ponoszonych przez podmioty lecznicze. Od momentu wprowadzenia zmian legislacyjnych związanych ze wzrostem wynagrodzenia pracowników, kondycja finansowa, na przykładzie wojewódzkich podmiotów leczniczych, uległa znacznemu pogorszeniu. (…) Wobec powyższego Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje i zwraca uwagę Rządu RP, iż w ślad za potrzebnym wzrostem wynagrodzeń pracowników winny iść środki finansowe dla podmiotów leczniczych, niezbędne dla pełnego pokrycia dodatkowych kosztów. Koniecznym przy tym jest również wzrost wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentom, o co najmniej 20 proc. dotychczasowej wartości, tak jak do poziomu uwzględniającego rzeczywiste koszty ponoszone przez podmioty lecznicze” – podkreślają radni.


Być może pojawiające się głosy w ramach lepszego dofinansowania jednostek będą sygnałem dla rządu do podjęcia zdecydowanych zmian na "plus". 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

NovJanNovJan
+2
ciekaw jestem na jakiej wielkości uposażenie bedzie mógł liczyć nowy dyrektor szpitala , czy to bedzie na poziomie wynagrodzenia pana Szenka, może tu również należy poszukać oszczedności bo wynagrodzenie ca. 40k miesiecznie to chyba przesada , mysle ze 15-20k w zupełnosci by wystarczyło a to przełozyło by sie na 250k rocznych oszczedności i to tylko na pensji jednej osoby...... (2019-06-23 13:36)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Dzisiaj podczas sesji Rady Powiatu zapytałem o uczestnictwo przedstawicieli powiatu sochaczewskiego w Konwencie Powiatów Województwa Mazowieckiego w dniu 30 maja br. Jednym z tematów była sytuacja finansowa szpitali powiatowych w województwie. Starostowie uczestniczący w konwencie skierowali apel o zmianę sposobu finansowania zadań bieżących realizowanych w mazowieckich szpitalach powiatowych. Chciałem usłyszeć więcej informacji na newralgiczny dla szpitala sochaczewskiego temat. Niestety wicestarosta odpowiedział, że nikt nie uczestniczył w konwencie, bo starostowie mieli inne ważne sprawy. W sprawozdaniu z prac Zarządu w okresie od ostatniej sesji, poza informacją o wyborze nowego dyrektora szpitala, nie dostrzegłem jakichś ważniejszych spraw, które wykluczałyby udział sochaczewskich decydentów w tym ważnym konwencie.

(2019-07-10 13:58)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy