Szpital Sochaczew - o kolejkach do lekarzy, działaniu oddziału psychiatrycznego i finansach

/ 14 komentarzy
Zdjęcia i foto: Szpital Sochaczew - o kolejkach do lekarzy, działaniu oddziału psychiatrycznego i finansach  Zdrowie sochaczew

Podczas sesji rady powiatu sochaczewskiego jednym z poruszanych tematów były kolejki do lekarzy. Rejestracja w sochaczewskim szpitalu nie ma terminów do wielu specjalistów nawet na przyszły rok. O trudnej sytuacji szpitala, który w tej kwestii nie wyróżnia się niczym od ogólnopolskiej sytuacji rozmawiali radni powiatowi. 


Temat trudności w dostaniu się do lekarzy specjalistów poruszył radny Jerzy Żelichowski - Do endokrynologa, do diabetyka, do kardiologa, do urologa. Do żadnego z tych lekarzy nie można zapisać się na przyszły rok w sochaczewskim szpitalu. Czy mieszkaniec powiatu sochaczewskiego ma pojechać do innych miast, czy stać go będzie na wizyty prywatne?Sytuację mamy dramatyczną. Zapewnienia starosty, że wskaźniki comiesięczne się poprawiają to niestety dobra mina do złej gry. Fakty są takie, że Państwo lekceważycie funkcję szpitala. Od wielu miesięcy mówię dajmy temu szpitalowi finansową pomoc na doposażenia, sprzętu. (...) 


Do wypowiedzi odniósł się radny, lekarz Jan Łopata - Ja się z tym stykam codziennie. Te kolejki dotyczą nie tylko Sochaczewa ale i całej Polski. To jest system. Staram się u siebie w przychodni przyjmować każdego pacjenta, ale jak długo to się uda też nie wiem. Wchodzi cyfryzacja, wchodzą programy, które mogą spowalniać przyjęcie pacjenta. System będzie określał czas przyjęcia pacjenta, może być to dziesięć, piętnaście minut. Jest to ogromny problem związany z zasadami przyjęcia pacjenta określony przez NFZ. 


- Problem opieki, kolejek do lekarzy czy trudności dostania się do specjalistów istnieje od bardzo dawna. On nie pojawił się teraz. Lekarzy jest za mało, pielęgniarek jest za mało to przekłada się na olbrzymie koszty związane z zapewnieniem funkcjonowania. My nie powinniśmy się dziś zastanawiać nad czasem oczekiwania w kolejce przez pacjentów. (...) my chcieliśmy przyjąć plan naprawczy z prostego powodu. Gdybyśmy tego planu nie przyjęli mogłoby dojść do sytuacji zagrożenia sprawozdania do KRS. (...) Jak my możemy podjeść do tego planu naprawczego i przygotować program, który będzie miał szanse być realizowany, skoro 31 grudnia kończy nam się kontrakt na psychiatrię. Możliwość aneksowania umowy pojawiła się kilka dni temu, która wyraża tylko intencję dalszej współpracy, a nadal nie mamy kwot. My nie wiemy jakie propozycje złoży NFZ i ile da nam pieniędzy. My nie znamy przychodów szpitala, nie można zatem dostosować wydatków. Dyrektor szpitala działa, pozyskuje kolejne przychody poprzez pozaryczałtowe procedury i chwała mu za to - mówiła pani starosta Jolanta Gonta. 


Działanie szpitala jako jednostki w powiecie przedstawiał dalej Jan Łopata - Szpital był już wielokrotnie oddłużany i programy naprawcze w ogóle nie przyniosły rozwiązania.Wszyscy się boją użyć tego słowa, ale uważam, że koszty związane z utrzymaniem szpitala przerastają możliwości powiatu. To nie jest fabryka, gdzie można określić koszty. Uważam, że z powiatów powinny spływać wnioski do ministerstwa o przekształcanie szpitali w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tak żeby zdjąć z powiatów konieczność utrzymania i żeby szpital stał się własnością albo wojewody albo marszałka województwa, bo tam są środki, które mogą zapobiec upadkowi szpitali.(...) Nie jesteśmy w stanie utrzymać molocha, który zatrudnia ponad 700 osób. Koszty się zwiększyły, pensje minimalne się zwiększają a stawki na procedury są jakie są. Skąd wziąć te pieniądze?


Zakończeniem trudnego tematu sesji powiatu niech będzie ostatnie zdanie radnego Jana Łopaty. Pytanie jest zawieszone w próżni, bo nie ma na to odpowiedzi. Szpitale mogą być uratowane tylko poprzez działania odgórne. 

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (14)

jakubowejabluszkojakubowejabluszko
+4
1.„…Lekarzy jest za mało, pielęgniarek jest za mało…”

2.„…skoro 31 grudnia kończy nam się kontrakt na psychiatrię…”

3.„…My nie wiemy jakie propozycje złoży NFZ i ile da nam pieniędzy…”

4.„…o przekształcanie szpitali w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tak żeby zdjąć z powiatów konieczność utrzymania i żeby szpital stał się własnością albo wojewody albo marszałka województwa, bo tam są środki, które mogą zapobiec upadkowi szpitali. (...) Nie jesteśmy w stanie utrzymać molocha, który zatrudnia ponad 700 osób. Koszty się zwiększyły, pensje minimalne się zwiększają a stawki na procedury są jakie są. Skąd wziąć te pieniądze?”


Ad1. Lekarze po ukończeniu procesu uczelnianego powinni mieć OBOWIĄZEK odpracowania np. 10 lat w polskim szpitalu, a nie po ukończeniu studiów i specjalizacji sp…. w pogoni za mamoną na zachód bo im wiecznie mało i mało. Taki warunek powinni podpisywać zanim rozpoczną studia, by byli świadomi na co się decydują ! Pielęgniarki i niższy biały personel nie musi takiej lojalki podpisywać bo 90% z nich zostaje w Polsce.

Ad2. Odkąd zrobili z ODDZIALU PSYCHIATRYCZNEGO izbę wytrzeźwień i oddział ratowania ćpunów było wiadome, że oddział – szpital nie wytrzyma kosztów detoksu i odtruwania ! Zadłużenie oddziału psychiatrycznego powinny spłacać osoby które podjęły i zaakceptowały decyzję o przyjmowaniu takich pacjentów ponieważ osoby te doskonale znały koszty decyzji, koszty detoksu jednego pacjenta. Uważam, że czas wreszcie by osoby zarządzające majątkiem publicznym zaczęły majątkiem odpowiadać za swoje błędne decyzje.

Sporo ludzi pisało nawet tu, że menelik i ćpun, pijaństwo i narkomania to nie choroby psychiczne ale świadomy wolny wybór – nikt nie nalewa do kielicha nikomu i na silę pić wódy i dykty nie każe, podobnie jak na siłę nikt nie każe wciągać nikomu! Pisząc „nikt” mam na myśli prawo i rządzących!!! W Sochaczewie powinna być niezależna od szpitala i nie związana z nim IZBA WYTRZEŹWIEŃ !

Ad3. Ale my – podatnicy wiemy co powinno się stać w nfz! Za każde zlikwidowane stanowisko szpitalne białego personelu powinno iść zwalniane stanowisko urzędnicze w nfz – nawet poł etatu by w szpitalach nie zniknęło !!!

Ad4. „…Koszty się zwiększyły, pensje minimalne się zwiększają a stawki na procedury są jakie są. Skąd wziąć te pieniądze?” Ilu jest urzędników powiatowych, gminnych i miejskich? Ilu urzędników jest w spółkach, zakładach i innych podległych w w/w urzędach? Proponuję o ½ zredukować etaty urzędnicze, a znajdzie się sporo pieniędzy na szpital ! 700 osób to nie moloch (zresztą w szpitalu też chyba sporo jest etatów urzędniczych, a powinny być głownie etaty lekarskie, pielęgniarskie, ratowników medycznych, salowych, technicznych – wszystko to do czego szpital jest przeznaczony, rada nadzorcza też jest zbędna, bo nie działa charytatywnie!), w w/w urzędach i placówkach im podległych jest na bank więcej etatów urzędniczych – mopsy, pup’y, dps’y, itp. itd. szkoły, wszędzie urzędników przybywa, a za nimi idą pieniądze na darmowe kawki, herbatki, sprzęt el. Papier, zużyta woda i energia – lekarz , pielęgniarka i inny biały personel darmowych - służbowych kawek i herbatek nie dostaje o ile mi wiadomo! Te słowa „…żeby szpital stał się własnością …” ktoś zaraz napisze „wyrwane z kontekstu” ale moim zdaniem świadczą, że zaczynają się podchody do prywatyzacji wzorując się na „metodzie balcerowicza i lewandowskiego”

(2019-12-20 08:53)
kacperskyykacperskyy
-4
ale komuną zaje.... :)ucze sie gdzie chce i pracuje gdzie chce - to jest demokrajca jak ten rząd nie potrafi zapewnic uczciwej placy dla specjalistow a wy i tak na nich glosujecie bo bezrobole kolejne zasilacze dostana tym razem na prad.. to wiesz co komuchowe jabłuszko ci powiem... niech kur... lecza cie bezrobole i patole ktore w tym kraju tylko zostana bo PIS sypie im kase.. (2019-12-20 12:44)
malgorzata-kaczmarekmalgorzata-kaczmarek
0
Taaa, do diabetyka. Co za idiota to pisał? (2019-12-20 14:04)
maqrtamaqrta
0
No do diabetyka, się spotkają, wymienią doświadczeniami i po co lekarz. (2019-12-20 15:30)
stawik12stawik12
-4
jakubowejabluszko   takich bzdur to dawno nie czytałem . Kształcisz się - pracujesz gdzie chcesz i mieszkasz gdzie chesz .Z komuną i lekarzami w kamaszach Ci się pomyliło  Dzisiaj jest   KONSTYTUCJA ( jeszcze) (2019-12-21 07:17)
robroyrobroy
+1
@jakubowejabluszko,w tym masz rację-cytuję:

""Ad3. Ale my – podatnicy wiemy co powinno się stać w nfz!Za każde zlikwidowane stanowisko szpitalne białego personelu powinno iść zwalniane stanowisko urzędnicze w nfz – nawet poł etatu by w szpitalach nie zniknęło !!!""

co do izby wytrzeźwień-czegoś takiego w unii nie ma i my powinniśmy te "izby" zlikwidować dawno temu,z polecenia Unii (2019-12-21 12:30)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Polecam relację filmową z ostatniej sesji Rady Powiatu. Dyskusja na temat szpitala jest nagrana od 3:24:45 do 3:58:11 (wystarczy przesunąć suwak na wyświetlającym się na dole ekranu pasku czasu na wskazany przez mnie czas). Wypowiedzi polemizujących ze mną dyskutantów pozostawiam bez komentarza.

https://www.youtube.com/watch?v=FcnLiJp4BTQ&feature=youtu.be

(2019-12-22 23:05)
GrabiecGrabiec
0
A ile wynosi obecnie zadłużenie naszego szpitala? (2019-12-23 01:26)
robbo2krobbo2k
-3
jakbowe widze realizuje nopwa wizje polskiej dobrej zmiany. Zaczyna od robót przymusowych. Potem chce rozliczać zarzdzajacym majatkiem i NFZ ale zapomina iz to rozdawnictwo jego ukochanej partii doprowadziło do tego. Domaga sie dobrego zarzdania ale by szpitale dalej byly w rekach dobrych gospodarzych dobrej zmiany. A czy ta degrengolada nie wziela sie wlasnie z wymiany "ich" na "swoich" co skrzetnie relizuje dobra zmiana. I mamy co mamy .... wszystko sie sypie. Polska w ruinie (2019-12-23 09:17)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Czy Państwo słyszeli? Nie? To proszę posłuchać. Radni rządzący powiatem mają pomysł na szpital: jedni chcą przekształcić go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, drudzy nie chcą się śpieszyć i chcą być w tym ostatnimi, a jeszcze inni milczą, bo nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. To może jakiś poseł, jakaś telewizja? Jak 6 lat temu? (2019-12-25 00:05)
stawik12stawik12
-3
zgnile jablko , kto Ci te plusy baranie nastawiał - sam sobie stawiasz . Szkoda ,że likwidują oddział psychiatryczny , bo byś mial tam kartę stalego klijenta (2019-12-26 21:34)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Podczas dyskusji o szpitalu przypomniałem ignorancję powiatowych decydentów i bierność radnych akceptujących w marcu br. program naprawczy szpitala za rok 2017!!! Tłumaczenie p.starosty, że ważna była nie tyle treść, co fakt uchwalenia uchwały, to dowód na powiatową bylejakość, która przestała być incydentalną. Wypowiedzi decydentów dotyczące dzisiejszej sytuacji szpitala najwyraźniej jednak uspokajają popierających ich radnych powiatowych.

https://e-sochaczew.pl/n/co-dalej-ze-szpitalem/60704 (2019-12-26 23:30)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Niestety powiatowi decydenci nie sprzyjają stabilizacji kadrowej szpitala i budowaniu jego marki. Czy dotychczasowe Zarządy Powiatu nie postępowały zbyt pochopnie w decyzjach kadrowych? Dyrektora szpitala powoływano już osiem razy. Dlaczego ze szpitala odeszło tylu dobrych lekarzy i pielęgniarek do pracy w innych miejscach? Można ich spotkać m.in. w kilku warszawskich szpitalach. Dotychczas wielu mieszkańców powiatu korzystało z pomocy medycznej znanego sochaczewskiego profesora chirurgii w Warszawie. Teraz profesor jest już na emeryturze, nie jeździ do szpitala w Warszawie. Dlaczego decydenci powiatowi i szpitalni nie poproszą autorytetu o współpracę? Nie przyda się szpitalowi wiedza i doświadczenie profesora? Pacjentom na pewno tak! (2019-12-29 17:30)
jakubowejabluszkojakubowejabluszko
+4
stawik12

zgnile jablko , kto Ci te plusy baranie nastawiał - sam sobie stawiasz . Szkoda ,że likwidują oddział psychiatryczny , bo byś mial tam kartę stalego klijenta (2019-12-26 21:34)

----------------

Tylko na tyle cię stać ? ważne , że się przedstawić umiesz "baranie", ale nie musiałeś nikt cię prosił o tak dogłębny opis swojej osobowości. Nie oceniaj ludzi swoją miarą - to, ze ty używasz być może 5 lub 10 kont na "es.." nie oznacza to, że inni mają czas i ochotę spędzać godziny na hejtowaniu. Co do plusów to są to widocznie ludzie którzy starają się i umieją czytać ze zrozumieniem oraz rozmawiać na temat nie jak ty robić z siebie kozaka internetowego. Co do oceny mojego stanu zdrowia też się nie martw, korzystam czasem z tzw. badań okrasowych (w tym mam i psychologa - stanowisko pracy tego wymaga) i jak na razie jest wszystko OK, ale skoro wiesz coś o oddziale psychiatrycznym pewnie korzystałeś i znasz go z doświadczenia - jednak ci współczuję! (2019-12-31 08:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy