Szukamy oszusta

Zdjęcia i foto: Szukamy oszusta Kradzieże, oszustwa, korupcja sochaczew

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu prosi o kontakt osoby pokrzywdzone od których zostały wyłudzone metodą na „wnuczka” znaczne kwoty pieniężne.
W czerwcu policjanci kryminalni i śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który działając metodą na „wnuczka” wyłudzał od starszych osób znaczne kwoty pieniężne.
Mężczyzna ten może mieć na swoim koncie co najmniej kilkadziesiąt  wyłudzeń pieniężnych od starszych osób w całej Wielkopolsce i innych regionach kraju. 
Funkcjonariusze prowadzący sprawę zwracają się do osób, pokrzywdzonych przez mężczyznę prezentowanego na zdjęciu. Wszystkie osoby, które go rozpoznają, proszone są o kontakt z policjantami prowadzącymi śledztwo pod numerem telefonu: (061) 841-42 -31, (061) 841-30 -50 (w godzinach 7.30 - 15.30), infolinia 0 800-130-334 lub w całym kraju 997.
Ostrzegamy przed otwieraniem drzwi nieznajomym, bądź ostrożny, gdy ktoś puka do drzwi!
Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Podają się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych... Cel jeden – okraść. Najczęściej wiąże się to z wejściem do mieszkania. Wiedząc to, łatwiej jest się zabezpieczyć. Policja radzi co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów.
- Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, organizacji charytatywnej, Unii Europejskiej itp., zanim go wpuścisz, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.
- Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust…
- Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie - cię okraść.
- Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do twojego mieszkania.
- Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jeden będzie ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
- Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.
- Jeśli już wpuścisz oszustów do środka, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą w zrobić ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie policji. Jeśli nie masz takiej możliwości, po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie lub zdrowie. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy