Tajemnice budżetu miasta. W każdej nauce tyle jest prawdy, ile w niej jest matematyki

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Tajemnice budżetu miasta. W każdej nauce tyle jest prawdy, ile w niej jest matematyki Wiadomości z UM sochaczew

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 21 maja 2019 r. radni dowiedzieli się, że w bieżącym budżecie naszego Miasta pojawił się deficyt w wysokości 2 213 164, 54 zł. Prościej mówiąc wydatki miasta są wyższe niż dochody. 


Lewa strona budżetu (dochody + przychody) nie chciała się za nic zgodzić ze stroną prawą (wydatki + rozchody). Według pani Skarbnik budżet był zrównoważony. Dyskusja była długa i burzliwa, okraszona jak zwykle niewybrednymi uwagami przewodniczącego Kaczmarka, próbującego dyskredytować zbyt dociekliwych radnych, ale przynajmniej nie wysłał mnie do szkoły celem dokształcenia, tak jak poprzednio radnego Andrzeja Kuśmirka. 


Pytania do pani Skarbnik były merytoryczne i była ich cała seria. Miasto ma Wydział Skarbnika wraz z referatem Księgowości i Budżetu a do pracy całą rzeszę pracowników, dysponuje programem do zarządzania budżetem Bestia. 


Żaden z radnych BS i KO nie jest ekonomistą a do dyspozycji mamy tylko Excela, ale na tyle skutecznego, że po stworzeniu w nim zestawień Budżetu podawanego narastająco z sesji na sesję „wyszło szydło z worka”. 


Pani Skarbnik tłumaczyła, że to tzw. wolne środki z nadwyżki budżetowej w wysokości około 5 500 000,00 zł, której nie było nigdzie widać. Na koniec kolejnej serii pytań przyznała, że tej informacji w projekcie zmian do WPF i Budżetu nie otrzymaliśmy. Pytam, zatem retorycznie, po co nam takie dokumenty, które nie odzwierciedlają rzeczywistości i tak naprawdę, co my radni głosujemy Budżet czy jego atrapę?


Atrapa (fr. attrape) – makieta, lub przedmiot służący do oszukania obserwatora, imitacja./
Kolejne pytanie, które się nasuwa, to czy te głosowania Budżetu i WPF (Wieloletniej Prognozy Finansowej) są zgodne z obowiązującym prawem i czy są w ogóle są ważne ? Co jest załącznikiem do tych uchwał atrapa, którą głosujemy czy prawdziwe dokumenty?


Kolejne pytanie, nie mniej ważne, po co Miasto emitowało w tym roku kolejne obligacje w wysokości 1 500 000, 00 zł ponosząc kolejne koszty obsługi długu /przypomnę, że w poprzednim 2018 r. Miasto wyemitowało obligacje na kwotę 6 950 000 zł, a cały dług wraz z jego obsługą wyniósł około 52, 5 mln zł) skoro mamy nadwyżkę budżetową w wysokości około 5 500 000, 00 zł?


Według naszego Burmistrza budżet Miasta ma się świetnie, ja jestem pod tym względem bardziej sceptyczna.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

robroyrobroy
+1
a co to dzisiejszych ustalaczy budżetu obchodzi ?. Odejdą, ich następcy,a z nimi wszyscy w Socho będą musieli zjeść tę polewkę (2019-06-02 07:17)
NovJanNovJan
0
Czy takich rzeczy nie można zgłosić wyżej? czy jest jakiś organ nadrzędny nad burmistrzem który to wszystko może sprawdzić i ocenić?

(2019-06-03 08:19)
hubertus63hubertus63
0
Jesli chodzi o WPF to nigdy nie był on przejrzysty i może o to chodzi w tabelach które otrzymujemy w żaden sposób dodając kwoty w poszczególnych kolumnach nie zgadają się a tłumaczenia dlaczego tak jest nie przekonują mnie. Dla mnie budżet to rzecz święta i powinien być czytelny jeśli nawet są dochody które nie są objęte poszczególnymi pozycjami w tabelach to powinna być dodatkowa informacja skąd ta różnica a my takiej nie otrzymujemy i dlatego jest taki a nie inny wynik głosowania na sesjach. (2019-06-04 00:09)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy