Tajne nauczanie upamiętnione

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Tajne nauczanie upamiętnione Historia i tradycja sochaczew

W dniu 13 października przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość z okazji wmurowania, odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej tajnemu nauczaniu w gminie Iłów. Na tablicy wmurowanej we front budynku SP w Iłowie zamieszczono napis: Per aspera ad astra. Pamięci nauczycieli, którzy w latach okupacji niemieckiej 1939-1945 wypełniając patriotyczny i obywatelski obowiązek prowadzili na terenie gminy Iłów tajne nauczanie dzieci i młodzieży. Mieszkańcy gminy Iłów. A.D. 2015”.

Odsłonięcie tablicy ufundowanej przez władze gminy z inicjatywy środowisk nauczycielskich miało charakter bardzo uroczysty. Przed SP w Iłowie zebrali się dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie placówek z terenu całej gminy, a także władze gminne i zaproszeni goście. Pośród gości, honorowe miejsca zajmowali żyjący do dzisiaj świadkowie wydarzeń z okresu okupacji i jednocześnie uczniowie tajnych kompletów. Pamiętają oni czasy, w których na terenach przyłączonych do III Rzeszy, Niemcy zamienili budynki szkolne na posterunki żandarmerii lub inne urzędy niemieckie, a nauka odbywała się w prywatnych domach. Udział w tajnych kompletach był jednak bardzo niebezpieczny, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, którzy tę naukę mogli przypłacić życiem. I właśnie ich odwagę upamiętnia wmurowana tablica.

Po krótkich przemówieniach na temat historii i znaczenia tajnego nauczania, tablicę odsłonięto, a następnie publicznie poświęcono. Aktu poświęcenia dokonał ks. Krzysztof Borucki, proboszcz tutejszej parafii.

Dalsza część uroczystości odbywała się w budynku szkoły. Jej uczestnicy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie byli obserwatorami innego ważnego wydarzenia. Tego dnia, bowiem społeczność SP w Iłowie przyjmowała pierwszoklasistów w poczet uczniów. Wiąże się to zwyczajowo ze ślubowaniem i pasowaniem na ucznia. A zatem, najmniejsi uczniowie SP w Iłowie stali się bohaterami kolejnego wydarzenia. Z tej okazji zaprezentowali oni bogaty program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, piosenek i układów tanecznych. A wszystko to, obserwowali oczywiście rodzice, którzy nie kryli dumy ze swoich, wstępujących w w szkolne progi dzieci. W nagrodę i na zachętę do dalszej nauki pierwszaki otrzymały różne upominki, w tym słowniki ortograficzne od Rady Rodziców.

Z kolei z okazji Dnia Nauczyciela, nie mogło zabraknąć kwiatów, życzeń i chóralnego „Sto lat” dla dyrekcji, wychowawców, nauczycieli przedmiotowych i pracowników obsługi. Nazajutrz  tj. 14 października przypadał bowiem Dzień Edukacji Narodowej - ustawowo wolny od zajęć lekcyjnych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy