Taniej na razie nie będzie – rozmowa z prezesem sochaczewskiego PEC Jarosławem Dorociakiem

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Taniej na razie nie będzie – rozmowa z prezesem sochaczewskiego PEC Jarosławem Dorociakiem Inwestycje sochaczew

Krótka historia
Sochaczewskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej swoje początki ma w latach 70-tych ubiegłego wieku. Reforma administracyjna, która osadziła wtedy stolicę naszego województwa w Skierniewicach spowodowała powołanie Oddziału Energetyki Cieplnej WPGKiM, którego zadaniem było zarządzanie ciepłownictwem w całym województwie. W 1982 roku kolejne przekształcenie powołało do życia WPEC Skierniewice, które zarządzało ZEC w Sochaczewie. Dziesięć lat później utworzono istniejące dziś PEC, które w 1992 roku zostało przejęte przez Gminę Miasto Sochaczew.

Panie prezesie. Proszę nam opowiedzieć o podstawowej działalności PEC.
- Zadaniem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie mieszkańcom i instytucjom miasta dostaw ciepła. Wytwarzamy, przesyłamy i dystrybuujemy ciepło. Nasza działalność jest objęta koncesjami wydanymi nam przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Eksploatujemy obecnie na terenie miasta pięć kotłowni: w Al. 600-lecia, na ul. Żeromskiego, na Reymonta, na Żwirki i Wigury i na 1-ego Maja. Wszystkie razem dysponują łączną mocą około 26 MW.

W jakim stanie znajdują się Wasze urządzenia?
- Wszystkie nasze kotłownie, sieci i węzły cieplne zostały zmodernizowane w latach 2000 – 2003 i od tego czasu są w dobrym stanie technicznym. Sieci przesyłowe i inne urządzenia posiadają odpowiednie izolacje termiczne, takie, które do minimum ograniczają straty. Dość powiedzieć, że nasze straty przesyłowe wynoszą średnio około 10% i obecnie niemożliwe wydaje się ich dalsze ograniczenie.

Z jakiego paliwa korzystają w tej chwili Wasze kotłownie?
- Gazem. Jest to paliwo czystsze niż używany wcześniej olej opałowy średni, czy miał węglowy. Kotły opalane są od 2009 roku, czyli od wejścia SIME na nasz rynek, sochaczewskie ciepłownie zasilane tym paliwem osiągają sprawność 90-92%.

Czy są jakieś realne możliwości by mieszkańcy płacili mniejsze rachunki za ciepło.
- W obecnej chwili takich możliwości niestety nie mamy. Według naszego rozeznania, w naszej okolicy, nawet ujęcia geotermalne nie są rozwiązaniem problemu. Najpierw trzeba by wpompować duże sumy w wykonanie odwiertów a dodam, że istniejące w naszej okolicy nie mają zbyt dużej wydajności. Na dziś, niestety jesteśmy skazani na gaz ziemny. Faktury, które płacą za ciepło nasi klienci to w sześćdziesięciu paru procentach koszt paliwa. Reszta to koszty pośrednie, czyli kolokwialnie mówiąc wszystkie koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury technicznej. Kotłownie w zasadzie są sterowane automatycznie, ale ktoś musi ich przecież doglądać. Do tego dochodzi eksploatacja około 160 sztuk indywidualnych węzłów cieplnych. Muszą też istnieć ekipy remontowe interweniujące w razie wystąpienia awarii. Jedyna możliwość obniżki cen ciepła to spadek cen gazu. Może dojdzie do tego, gdy faktycznie Polska zacznie eksploatować złoża gazu łupkowego, tak jak to się stało w USA. Spadek cen gazu wymusiłby i na nas obniżki, bo przypominam, że nasza działalność jest stale kontrolowana nie tylko przez Urząd Miasta ale również przez Urząd Regulacji Energetyki.

W takim razie pozostało nam tylko czekać na wzrost wydobycia tak zwanego gazu łupkowego. Może i nam się tak jak amerykanom uda.

Dziękuję za rozmowę.
Piotr Gadziński

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

karol997karol997
0

Panie Dorociak proszę wspomnieć że mieszkańcy płacą przez cały rok czyli i w sezonie letnim koszty "utrzymania kotłowni". Łatwo jest tak tłumaczyć kiedy się samemu mieszka w domku i pali byle czym!


Obecne koszty utrzymania tej całej ekipy( nie wspomnał Pan o radzie nadzorczej i zakraplanych posiedzeń) są wygórowane i przesadzone! Czterdzieści procent na obsługę to jest SKANDAL!!!! Teraz wiemy za co my tak właściwie płacimy!!!!!


Dziękuję


Karol

(2012-05-25 10:04)
Daniel5Daniel5
0

Ciekawe czy są miasta w okolicy gdzie jest drożej niż w sochaczewie?


Pozd


Daniel

(2012-05-25 13:20)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy