TESS - zaproszenie na seans

/ 1 komentarzy / 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: TESS - zaproszenie na seans Film, fotografia sochaczew
+3

Już jutro o godz. 17.00 w Sochaczewskim Klubie Filmowym spotkanie z nagrodzonym m.in. trzema Oscarami i Cezarami oraz dwoma Złotymi Globami filmem Romana Polańskiego „TESS” z 1979 roku. Wstęp jest wolny, więc tym bardziej nie warto się wahać ale po prostu przyjść i ulec czarowi kina.

Film Polańskiego, nakręcony na podstawie książki Tessa d'Urberville Thomasa Hardy'ego,  pokazujemy Państwu w związku z tym, iż obecnie na ekranach polskich kin od kilku dni (od 08.03.2013) wyświetlana jest „Triszna. Pragnienie miłości” w reżyserii Michaela Winterbottoma, również będąca adaptacją tej samej powieści Hardy'ego. Jest sposobność by oba filmy porównać i ocenić.

Póki co – my o „Tess”:

„Tess” to historia pewnej ubogiej rodziny, która dowiaduje się, że ich nazwisko ma szlacheckie korzenie. Postanawiają wysłać swoją najstarszą i niezwykle urodziwą córkę Tess do swojej rzekomej rodziny.. Okazuje się, że ludzie ci nazwisko kupili, a pokrewieństwo jest znikome. Tess poznaje swojego "kuzyna" Aleca, który ją uwodzi, czego wynikiem jest ciąża i zmarłe wkrótce nieochrzczone dziecko. Jakiś czas później dziewczyna rozpoczyna pracę na mlecznej farmie gdzie poznaje i z wzajemnością zakochuje się w Angelu, młodym idealiście z surowej pastorskiej rodziny. Angel proponuje Tess małżeństwo, na które bardzo niechętnie, przystają w końcu jego rodzice. W noc poślubną młoda małżonka wyjawia mężowi swoją mroczną tajemnicę licząc na wybaczenie. Ten zdruzgotany opuszcza Tess i wyjeżdża do Brazylii…

Zrealizowana z niezwykłym pietyzmem i imponującą starannością, świadomie wyciszona i pełna liryzmu adaptacja wiktoriańskiej powieści Thomasa Hardy'ego to wzruszająca, ale i gorzka opowieść o tragicznym losie młodej wiejskiej dziewczyny, która staje się ofiarą bezwzględnych norm społecznych, ale również ślepego, złośliwego losu, przypadku, który komplikuje jej życie, naznacza je swoistym fatum.

Piękne zdjęcia, scenografia, kostiumy (nagrodzone Oscarami), wspaniała rola Nastassii Kinski są niezaprzeczalnymi atutami tej pasjonującej opowieści o miłości i nietolerancji, toczącej się w zmiennym rytmie pór roku, stanowiącymi swego rodzaju dopełnienie i jednocześnie odzwierciedlenie losu bohaterki.

Pomysł na film podrzuciła Polańskiemu zachwycona książką żona, Sharon Tate. Obraz, produkcji francusko-angielskiej, trwa 160 minut. Losy żony Polańskiego i jego samego odcisnęły na filmie piętno, ale o tym przed lub po filmie.

Zapraszamy na film i ciepłą harbatkę.

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (1)

  citizen81citizen81
  0
  a kiedy puścicie jakieś kino gore? dobrze współgrałoby z kościelną wystawą ;) (2013-03-19 11:53)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy