Test pilota Pirxa w SKFie

/ 1 komentarzy / 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: Test pilota Pirxa w SKFie Film, fotografia sochaczew
+4

W kwietniu minęła kolejna rocznica śmierci naszego wybitnego pisarza - Stanisława Lema. Sochaczewski Klub Filmowy nie zapomina o jednym z największych twórców literatury science fiction.

30 maja o godz. 17.00 na tyłach kościoła św. Wawrzyńca pokażemy ekranizację bestsellerowej powieści Lema - opowiadania 'Rozprawa' ze zbioru 'Opowieści o pilocie Pirxie' z roku 1968. Film nosi nazwę „Test pilota Pirxa”, zrealizowany został w 1978 r. przez Marka Piestraka.

Pirx jest dowódcą statku kosmicznego, w skład załogi którego oprócz ludzi, wchodzi także android. Lot jest pionierski i testowy - ma wykazać przydatność robotów w tego rodzaju wyprawach, dlatego też dowódca nie wie, kto z jego załogi jest androidem, a kto człowiekiem.
Za wszystkim stają wielkie pieniądze, bowiem robot jest produktem megakoncernu. Lot nie przebiega spokojnie, w okolicy Saturna zdarza się katastrofa, której załoga miała nie przeżyć. Android miał wyprowadzić statek z zagrożenia, tym samym udowadniając swoją przydatność. Niestety, Pirx nie jest przewidywalnym dowódcą. Jego nieszablonowe zachowanie dezorientuje robota.

Film nie może pochwalić się wysokich lotów efektami wizualnymi. Złożyły się na to ograniczenia budżetowe, jak i specyficzne dla kinowej SF 'muzeum wyobraźni', objawiające się w dużej mierze scenograficznymi anachronizmami, wynikającymi z aktualnego stanu techniki.

Ważniejsze od nich są jednak pytania stawiane w najlepszym z opowiadań cyklu „Opowieści o pilocie Pirxie”: Czym jest człowieczeństwo? Czy można je obliczyć, wykalkulować, albo założyć z góry jego wartość? Czy jest ono sumą naszych zdolności kochania, wybaczania, lojalności lub ciekawości, słowem, umiejętności trafnego dokonywania wyborów moralnie trudnych, brzemiennych i odpowiedzialnych za losy nasze i bliskich nam ludzi? Czy w tym tkwi siła, dzięki której czujemy się ludźmi? Czy istnieje sytuacja, w której afirmacja człowieczeństwa, objawiałaby się czynnikami zgoła odmiennymi?
Odpowiedzi na owe pytania może uda nam się znaleźć w filmie. Obraz trwa 95 minut.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

Daniel GrabarekDaniel Grabarek
0
Szkoda że Lem był ekranizowany tak rzadko, a jeśli był już ekranizowany to jakość tych filmów budzi raczej ironię. Nie mam na myśli tutaj "Testu pilota Pirxa" ale niektóre wcześniejsze filmy wyprodukowane w demoludach. Przecież to najczęściej tłumaczony na języki obce polski pisarz. (2009-05-30 16:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy