TIKający bibliotekarze

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: TIKający bibliotekarze Słowo pisane sochaczew
+4

4 października 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy powiatu sochaczewskiego, TIKający bibliotekarze. Nowoczesne technologie w bibliotece szkolnej. Rozpoczęliśmy warsztatami Książka lekiem na depresję i Dokumentowanie pracy biblioteki szkolnej.

Pierwszą część poprowadziła p. Lilla Kołodziejczyk kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Głównym celem warsztatów było opracowanie przez bibliotekarzy wzoru dziennika biblioteki szkolnej. Każda biblioteka musi dokumentować swoją pracę, a ponieważ nie ma obowiązującego wzoru dziennika, bibliotekarze ze szkół sochaczewskich pokusili się o stworzenie takiego, który będzie najlepiej spełniał ich oczekiwania i potrzeby. Na początku spotkania p. Lilla przypomniała, jakie dokumenty należy mieć w bibliotece. W drugiej części pracowaliśmy nad nowym wzorem dziennika biblioteki.

„Czytamy, żeby wiedzieć, że nie jesteśmy sami”. Tymi słowami W. Nicholsona można podsumować drugą część spotkania Książka lekiem na depresję, którą poprowadziły Katarzyna Wiśniewska i Ewelina Daniłowicz z sochaczewskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Już w starożytnej Grecji znana była koncepcja leczenia dolegliwości psychologicznych poprzez czytanie książek. Od kilku lat w Wielkiej Brytanii psychiatrzy mają możliwość przepisywania książek, jak leków na recepcie, pacjentom cierpiącym na delikatną odmianę depresji. Obecnie depresja jest, według WHO, na 4. miejscu chorób psychicznych na świecie i 2. po chorobach krążenia, najważniejszym problemem zdrowotnym. Dowiedzieliśmy się, jakie są objawy depresji u dzieci i młodzieży, a są one inne niż u dorosłych, że depresję trudno rozpoznać, bo ona „dzieje się w głowie”. Książki zalecane do biblioterapii muszą odwoływać się do przykładów z życia dziecka, poprzez dobrze dobraną książkę można wpłynąć na pobudzenie lub uspokojenie emocji. Ważna jest bliskość emocji przeżywanych przez bohaterów książek do tych, z którymi zmagają się nasi uczniowie i możliwość utożsamiania się z nimi.


Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. Dziękujemy za gościnę.Aneta Stępień

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy