TO BYŁ WSPANIAŁY PIKNIK...

Piknik Naukowy z Junior Odkrywca i MOSiR Sochaczew - podsumowanie

7 września 2014 r. na terenie Ogródka Jordanowskiego w Sochaczewie odbył się Piknik Naukowy, organizowany wspólnie przez Junior Odkrywca sochaczewską firmę oferującą zajęcia naukowe dla dzieci oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Piękna pogoda + wyjątkowe atrakcje spowodowały, że w pikniku wzięły udział setki zainteresowanych niemalże w każdym wieku. Przygotowano pięć stanowisk naukowych o różnorodnej tematyce. Prezentowano tam ciekawe doświadczenia, ale można było również samemu pobawić się w chemika, fizyka czy biologa.

Hitem było wytwarzanie sztucznej krwi, takiej jaka wykorzystywana jest do produkcji filmowych, dmuchano balony przy pomocy drożdży, hodowano bakterie probiotyczne i obserwowano je pod mikroskopem. Najwięcej emocji wzbudzały eksperymenty z suchym lodem. Uczestnicy mogli wykonać zabawną fontannę, kolorowe świece dymne i bańki mydlane wypełnione dwutlenkiem węgla. Dużym powodzeniem cieszyła się też produkcja kipiących lawą wulkanów i kolorowa zabawa chemią. Wiele osób wzięło udział w konkursie Pocztówka z wakacji, który polegał na narysowaniu wakacyjnych wspomnień specjalnym atramentem w ten sposób powstawał wyjątkowy chemiczny rysunek.

Obok stanowisk naukowych funkcjonowała scena Pikniku Naukowego. Odbyły się na niej między innymi dwa przygotowane na ten dzień pokazy. Pierwszy z nich to eksperymenty, w których w głównej roli wystąpił ciekły azot - dużo zabawy sprawiało dzieciom np. wbijanie gwoździ przy pomocy zamrożonego banana, rozbijanie na drobne kawałki zamoczonego w ciekłym azocie kwiatu róży, niszczenie pianek czy żelek do jedzenia oraz produkcja sałatki z zamrożonej uprzednio kapusty pekińskiej. Finałowy eksperyment tego pokazu polegał na połączeniu ze sobą niezwykle zimnego ciekłego azotu, o temperaturze minus 196°C z wrzącą wodą. Tak olbrzymia różnica temperatur, blisko 300°, powodowała spektakularną eksplozję. Do drugiego pokazu na scenę zostały zaproszone dzieci z widowni i to one postępując zgodnie z wytycznymi instruktorki i jednocześnie założycielki firmy edukacyjnej Junior Odkrywca zaprezentowały wszystkie eksperymenty. Były widowiskowe wybuchy, pasta do zębów dla słonia, kolorowe chemiczne kameleony i wielka frajda z bycia młodym naukowcem.

Partnerzy Pikniku zadbali o atrakcje dodatkowe dla dzieci. Szkoła językowa Helen Doron prowadziła pokazowe lekcje z języka angielskiego dla dzieci, zabawy dla najmłodszych w tym malowanie buziek zorganizowało przedszkole Wesołe Tuptusie do wspólnej zumby porwała wszystkich instruktorka Gymme Fitness Club. Darmową pizzę dla dzieci zapewniła pizzeria Rzym a jabłka dla Wszystkich Tęczowy ogród. W trakcie trwania Pikniku organizowano konkursy z licznymi nagrodami, którymi były zaproszenia na bezpłatne zajęcia naukowe dla dzieci w Junior Odkrywca, gadżety firmy, karnety na basen Orka oraz naturalne soki owocowe.

Relację zdjęciową z Pikniku Naukowego można obejrzeć na profilach: Junior Odkrywca i MOSiR w serwisie Facebook, dodatkowo poczynania w trakcie Pikniku Naukowego rejestrowały kamery latającego nad Ogródkiem Jordanowskim drona. Dzięki temu zdjęcia z lotu ptaka można będzie obejrzeć w specjalnie udostępnionym kanale you tube.

Piknik Naukowy to już drugie po ubiegłorocznych Dniach Nauki, wspólne przedsięwzięcie firmy  Junior Odkrywca i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Obserwując frekwencję obydwu tych wydarzeń można powiedzieć, że sochaczewianie są spragnieni wiedzy. Zachęcamy więc kolejnych partnerów do włączenia się w tworzenie tego wyjątkowego wydarzenia w przyszłym roku.

 

Jakub Podlaski - Junior Odkrywca

Paweł Krasucki - MOSiR

 



0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy