To były DNI!

/ 25 zdjęć
Zdjęcia i foto: To były DNI! Imprezy cykliczne sochaczew
+20

Tegoroczne Dni Sochaczewa już za nami. Reakcje widzów potwierdzają, że były udane, a zaproponowany program, szczególnie artystyczny, spełnił oczekiwania zarówno młodszej, jak i dojrzalszej publiczności. Kilka tysięcy osób oklaskiwało Marcina Rozynka, Ewelinę Flintę, Kombii i Blue Cafe. W Dniach brała też udział prawie 30-osobowa delegacja z Gródka Podolskiego na Ukrainie, miasta zaprzyjaźnionego z Sochaczewem. Otwarte dla gości były wszystkie placówki kultury i sportu, widzów zaproszono na Amatorski Rajd Samochodowy „4x4 Bzura”, turnieje koszykówki, judo, siatkówki, zawody tenisowe i pływackie. Można było przejechać się darmo zabytkową kolejką do Puszczy Kampinoskiej, a także wziąć udział w zawodach wędkarskich i spływie kajakowym.

Uroczysty piątek

Dni Sochaczewa ‘2004 rozpoczęły się w piątek, 11 czerwca, uroczystą sesją Rady Miejskiej. Zaproszeni gości wysłuchali krótkiego wystąpienia Burmistrza Bogumiła Czubackiego, który podsumował minione 12 miesięcy, wskazał na sukcesy sochaczewskiego samorządu, oraz zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w święcie miasta. Sesję umilił występ Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej oraz krótki referat, wygłoszony przez Leszka Nawrockiego, poświęcony dziejom najcenniejszego dziś zabytku Sochaczewa, czyli zamku książąt mazowieckich. Podczas sesji ogłoszono wyniki konkursów „Na najładniejszą posesję” prywatną lub użyteczności publicznej, oraz „Na najładniejszy ogródek przed blokiem”. Kupony konkursowe drukowała przez kilka tygodni lokalna prasa. Napłynęło ponad 60 zgłoszeń. Nagrody wręczono zwycięzcom dwa dni później, na muszli koncertowej.
Po południu w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej otwarto wystawę malarstwa. Swoje prace zaprezentowali miejscowi artyści: Małgorzata Bugalska, Sławomir Burzyński, Eliza Hugo-Bader, Marcin Hugo-Bader, Ewa Kubeł – Zielińska, Katarzyna Rębiejewska, Przemko Stachowski, Sylwia Zgłobicka. Agnieszka Migdalska pokazała serię zdjęć z cyklu „Wspomnienia z dzieciństwa”.

Takich tłumów jeszcze nie było

Rozstawione w sobotę, na zamkniętej dla ruchu ulicy Traugutta - liczne stragany, kuchnie polowe, grille, już od rana zachęcały mieszkańców miasta do odpoczynku na świeżym powietrzu. Odważni mogli wykonać skok na bungi, dzieci skorzystać z trampoliny, dmuchanej zjeżdżalni, karuzeli itp. Od rana na stadionach, w halach sportowych i na basenie trwały zawody i turnieje. Po południu na muszli koncertowej odbył się pokaz walk judo przygotowany przez utytułowanych licznymi medalami podopiecznych Janusza Piechny (ostatni laureat tytułu Sochaczewianina Roku). Na podzamczu odbył się doroczny motocross o XIII Puchar Miasta, który zawsze przyciąga tłumy widzów. Po raz pierwszy zorganizowano Rajd Samochodów Terenowych „4X4 Bzura”, niezwykle widowiskową imprezę dla fanów ekstremalnej jazdy w trudnym terenie. Towarzystwo Tenisowe zorganizowało turniej z okazji Dni Sochaczewa, a Inicjatywa Rozwoju Regionalnego promująca ideę odbudowy dawnej przystani przy ul. Moniuszki zaprosiła amatorów sportów wodnych do wzięcia udziału w zawodach kajakowych.
Muszla koncertowa była wypełniona po brzegi już wczesnym popołudniem. Najmłodszych ściągnęły występy zespołów dziecięcych, oraz liczne atrakcje: stoiska ze słodyczami, zabawkami, dmuchana zjeżdżalnia, trampolina. Dorośli żywo oklaskiwali formacje muzyczne „Why Not”, „Aspirine” i „Zespół o wdzięcznej nazwie”. Prawdziwe tłumy ściągnęły jednak na muszlę, by posłuchać wschodzącej gwiazdy polskiej estrady Marcina Rozynka, oraz jednego z najpopularniejszych zespołów w kraju BLUE CAFE. Bawiono się do późnej nocy. Sobotnie występy zakończyły się po godzinie 1.00 pokazem sztucznych ogni.

Kabaret, Flinta, Kombii

Także w niedzielę na muszlę koncertową ściągnęły tłumy. Bardzo dobrze zaprezentowały się zespoły działające w Domu Kultury, znany z telewizyjnych widowisk Kabaret Pod Wyrwigroszem, oraz gwiazdy wieczoru: Ewelina Flinta i grupa Kombii. Mimo, że Ewelina Flinta niedawno wkroczyła na profesjonalną scenę muzyczną, jej przeboje śpiewał cały amfiteatr. Jak wszystkie gwiazdy tegorocznych Dni Sochaczewa musiała kilka razy bisować. Problemu z nawiązaniem kontaktu z publicznością nie miał też Grzegorz Skawiński, lider dawnej grupy Kombi dziś występującej pod nazwą Kombii. Przypomniał stare przeboje zespołu, które w latach ’80 nuciła cała Polska, zaśpiewał też kilka nowych piosenek.

Było bezpiecznie

Zdaniem policji i pogotowia Dni Sochaczewa przebiegły spokojnie. Większość interwencji miało jedynie porządkowy charakter. Dzięki współpracy agencji ochrony i policji, widzowie zgromadzeni na muszli koncertowej mogli się czuć bezpiecznie.

Goście z Gródka Podolskiego na Ukrainie

W dniach 11-14 czerwca w Sochaczewie gościła delegacja z zaprzyjaźnionego Gródka Podolskiego na Ukrainie. Na jej czele stał Mer Gródka Wiktor Choptyniec. Wraz gospodarzem miasta przyjechali także radni Rady Miejskiej Andriej Wawieńczuk i Olga Jarowa (dyrektor Szkoły Muzycznej), Władimir Leszczyszyn dyrektor muzeum w Gródku, Oleg Fiedorow Naczelnik Wydziału Kultury urzędu rejonowego w Gródku, Wasilij Pidlisny Dyrektor Centrum Agronomicznego KARAT, Józef Zagórowski Prezes Towarzystwa Dobroczynnego POLONIA, Nina Zagórowska Sekretarz Towarzystwa Dobroczynnego POLONIA oraz jedenastu członków Amatorskiego Folklorystycznego Zespołu SMOTRYCZ i czterech uczniów szkoły muzycznej.
Gościom przygotowano bardzo bogaty program spotkań i zwiedzania najciekawszych zakątków powiatu sochaczewskiego. Obejrzeli m.in. pałac i park w Nieborowie, Dom Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, pojechali zabytkowym pociągiem do Tułowic, lecz przede wszystkim byli gośćmi honorowymi tegorocznych Dni Sochaczewa. W sobotę i niedzielę w muszli koncertowej artyści z Gródka zaprezentowali swój folklor, kulturę, piękne pieśni narodowe. Widownia nie zawiodła, każdy występ był gromko oklaskiwany.

28 osobowa delegacja przyjechała do naszego miasta w piątek późnym wieczorem, dlatego oficjalne powitanie przełożono na sobotni poranek. Goście zamieszkali w hotelu garnizonowym, natomiast wszystkie posiłki przygotowywane były w Szkole Podstawowej nr 2.
W sobotę, po śniadaniu, ukraińscy goście rozpoczęli dzień od wycieczki. Zwiedzili zabytkowy park i pałac w Nieborowie, czyli dawną siedzibę rodu Radziwiłłów, następnie wspólnie z Burmistrzem B. Czubackim dokonali uroczystego otwarcia Dni Sochaczewa 2004, a zespół SMOTRYCZ zaprezentował wiązankę ukraińskich pieśni. Gwiazdą występu była 4-letnia Wiktoria Litwińczuk, niezwykle utalentowana dziewczynka mająca na koncie liczne występy na festiwalach i przeglądach piosenki dziecięcej. Zaśpiewała dwie piosenki, w tym jedną, o wojnie i pokoju w języku polskim.
W niedzielne przedpołudnie goście pojechali zabytkowym pociągiem do Tułowic. Był czas na spacer po lesie, rozmowy, upieczono kiełbaski nad ogniskiem. Dzięki uprzejmości Andrzeja Novaka – Zemplińskiego zwiedzili jego dom, odrestaurowany z ruin przez gospodarza wielkim nakładem sił i środków dwór w Tułowicach. Starania Andrzeja Novaka – Zemplińskiego zostały dostrzeżone kilka lat temu przez międzynarodowy zespół złożony z ludzi kultury i sztuki. Właściciel dworu otrzymał bardzo prestiżowy medal EUROPA NOSTRA za odbudowę tak cennego architektonicznie obiektu.
Po obiedzie przyszedł czas na obejrzenie zbiorów zgromadzonych w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Maciej Wojewoda i Leszek Nawrocki pokazali pamiątki z okresu II wojny światowej, wystawę poświęconą historii zamku książąt mazowieckich, oraz sprzęt wojskowy w miniaturze wykonany przez uczestników Klubu Modelarstwa Redukcyjnego. Wieczorem delegacja pojechała do Żelazowej Woli, gdzie dzięki uprzejmości kierownika muzeum Tadeusza Owczuka najmłodsi goście mogli zagrać na fortepianie rezerwowanym wyłącznie dla pianistów o międzynarodowej sławie. Po styczniowej wizycie w Sochaczewie, Mer Gródka ogłosił konkurs dla uczniów szkoły muzycznej, a trójce laureatów obiecał w nagrodę przyjazd do Sochaczewa i mini koncert w domu urodzenia największego Polskiego kompozytora. Uczennice gródeckiej szkoły muzycznej zagrały znakomicie. Dzień zakończył się drugim występem zespołu SMOTRYCZ.
W poniedziałek uroczyście podsumowano wizytę. W sali konferencyjnej UM, w obecności dziennikarzy, Burmistrz podziękował Merowi za przyjęcie zaproszenia i udział w Dniach Sochaczewa, zespołowi i uczennicom szkoły muzycznej za doskonałe występy przed sochaczewską publicznością, wyraził też nadzieję, że współpraca obydwu miast będzie się rozwijała. Duże nadzieje Burmistrz wiąże z kontaktami, jakie z Ukraińcami już nawiązały Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Podobnie Mer podziękował za serdeczne przyjęcie, opiekę, miłe wrażenia, jakie zabiorą do domów. Zaprosił także władze Sochaczewa do odwiedzenia Gródka w połowie września br., zaprezentowania swojej kultury i dorobku artystycznego. Następnie wymieniono upominki. Władze samorządowe Sochaczewa otrzymały od Mera Gródka pamiątkowy wazon i obraz. Na koniec radny powiatowy i przedsiębiorca Adam Jeznach przypomniał, jak wielki talent posiada Gródek w osobie 4-letniej Wiktorii Litwińczuk. Niezwykle zdolna dziewczynka występuje w licznych zakątkach Ukrainy, mogłaby także częściej wyjeżdżać na zagraniczne przeglądy, gdyby nie wysokie koszty podróży, strojów itp. A. Jeznach poinformował, że jego przyjaciele przedsiębiorcy postanowili wspomóc skromną kwotą działalność artystyczną Wiktorii.
Po oficjalnym zakończeniu wizyty goście udali się jeszcze do radia FAMA, gdzie zaśpiewali na żywo dla słuchaczy, opowiedzieli o swych wrażeniach dotyczących Polski, Sochaczewa, mieszkańców naszego miasta.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy